banner689

Niğde İlinde 11 Adet Doğal Sit Alanı Saptandı

Niğde İline ait mevcutta 11 adet doğal sit alam olduğu, bunlardan 6 tanesinin 1. Derece Doğal Sit, 1 tanesinin 2. Derece Doğal Sit ve 4 tanesinin de 3. Derece Doğal Sit Alanı olduğu tespit edilmiştir.

Niğde İlinde 11 Adet Doğal Sit Alanı Saptandı

banner780
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelttiği:“Niğde İlinde dağılımı belli bir coğrafi alanla sınırlı olan veya tabii yaşam alanı sınırlı bir coğrafi bölgeden ibaret olan habitat ve türleri nelerdir? Bölgedeki hayvan ve bitki türleri nelerdir? Mevcut şartları sebebiyle yakın gelecekte nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek türler nelerdir? Korunmaları adına çalışma yapılmakta mıdır?” sorularını Bakan yanıtladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından verilen yanıtta,“Bakanlığımızca, Niğde İline ait mevcutta 11 adet doğal sit alam olduğu, bunlardan 6 tanesinin 1. Derece Doğal Sit, 1 tanesinin 2. Derece Doğal Sit ve 4 tanesinin de 3. Derece Doğal Sit Alanı olduğu tespit edilmiştir.

 
Ayrıca 19.07.2012 tarihli ve 28358 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik" ve "Doğal Sit Alanlarının Değerlendirilmesine İlişkin Teknik Esaslar" kapsamında doğal sit alanlarının korunarak gelecek nesillere aktarılması, bilimsel kriterler ışığında alanın sahip olduğu biyo-ekolojik (flora, fauna, habitat), jeolojik, hidrojeolojik ve jeomorfolojik değerlerin belirlenmesi ve önerilerin ortaya konulması amacıyla doğal sit alanlarında dört mevsimi kapsayan "Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi" Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Söz konusu,,.projelerin idari süreci devam etmekte olup, proje henüz sonuçlanmamıştır”denildi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde İlinde doğal dokunun korunmasının önemine vurgu yaparak, “Bulunduğumuz coğrafya tarihi, kültürü, folkloru ve doğal dokusu ile önemli zenginliklere sahiptir. Bunların korunması ve geleceğe taşınmasında herkese ve her kesime düşen sorumluluklar vardır. Bu bağlamda devletin Niğde iline daha ciddi olarak eğilmesi, önemsemesi, koruma kararlarının kağıt üzerinde kalmaması önemlidir. Geleceğimizi birlikte korumalı ve çocuklarımız için değerlerimizi yaşatarak geleceğe taşımalıyız”dedi. 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
niğdeliye cevaben - 1 yıl önce
senin laf olsun dediğin şey ekonomisi yüzde 99,9 tarıma dayanan tarımdan başka hemen hemen hiç bir geliri olmayan ülkeye turistik değer kazandırabilir. Niğde ekonomisi çökmek üzeredir. Patates,elma üreticisi ürünü çöpe atıyor eşe dosta dağıtıyor çünkü satamıyor. Keşke duble duble yol yapana kadar şu niğdeye üç beş sanayi tesisi kazandırılsaydıda kalkınsaydık, gelişseydik.
Avatar
niğdeli - 1 yıl önce
soracağın başka hiç bir şey kalmadı mı Ömer efendi. laf olsun torba dolsun.