Niğdeli Tüketici Hakkını Arıyor

Sanayi ve Ticaret İl Müdür Yardımcısı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Kenan Şahiner son birkaç ayda yapılan başvuru ve şikayetlerin değerlendirmesini yaptı.

EKONOMİ 26.11.2010, 14:18 26.11.2010, 14:18
1570
Niğdeli Tüketici Hakkını Arıyor
banner830
Sanayi ve Ticaret İl Müdür Yardımcısı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Kenan Şahiner  son birkaç ayda  yapılan başvuru ve şikayetlerin değerlendirmesini yaptı.
 
Konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle ;
 
 “4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği, İlimiz Tüketici Sorunları Hakem Heyetine 0l.05.2010-31.08.2010 tarihleri arasında yapılan tüketici şikayetleri ile ilgili konular aşağıdaki şekilde neticelendirilmiştir.
           
               Kapıdan satışla alınan halı, kanepe örtüsü, uyku seti, battaniye, bornoz takımı ,YGS eğitim set ve masaj aletinin iadesi için yapılan 5 adet başvuru neticesi, satıcı firmalardan savunma alınarak, kapıdan satışa konu olan ürünün ilgili satıcı firma tarafından geri alınarak şikayetçiyi borç altına sokan belgelerin ve ödenmiş olan peşinatların dilekçe sahiplerine teslimi hususunda Hakem Heyeti Kararı verilmiştir.
               
               Garanti kapsamında iken arıza yapan cep telefonun değişimi için yapılan 29 adet başvuru neticesi, satıcı firmalardan savunma alınarak 14 adet cep telefonu üzerinde bilirkişi incelemesi yapılarak 29 adet telefonun değişimine karar verilmiştir.
              
                Garanti kapsamında iken arıza yapan bilgisayarın fatura miktarının iadesi için yapılan başvuru neticesi, satıcı firmadan savunma alınarak, bilgisayara ait fatura miktarının dilekçe sahibine teslimi hususunda karar verilmiştir
 
                Garanti kapsamında iken arıza yapan bir adet bulaşık makinesi ve 3 adet buzdolabın değişimi için yapılan başvuru neticesi, satıcı firmalardan savunma alınarak, bulaşık makinesi ve buzdolabı üzerinde bilirkişi incelemesi ile bulaşık makinesi ve iki adet buzdolabının değişimine bir adet buzdolabının değişim talebinin reddine karar verilmiştir.               
 
                Garanti kapsamında iken arıza yapan oturma gurubu ve bilgisayar masasının değişimi için yapılan başvuru neticesi, satıcı firmalardan savunma alınarak, oturma gurubu ve bilgisayar masası üzerinde bilirkişi incelemesi yapılarak oturma gurubunun değişim talebinin reddine bilgisayar masasının değişimine karar verilmiştir.               
 
                Garanti kapsamında iken arıza yapan çim kesme makinesi, şarjlı süpürge ve bilgisayar monitörünün değişimi için yapılan başvuru neticesi, satıcı firmalardan savunma alınarak, bilirkişi incelemesi yapılarak çim kesme makinesi, süpürge ve monitörün değişimine karar verilmiştir.                
           
                 Ayıplı olan ayakkabının değişimi için yapılan 5 adet başvuru neticesi, satıcı firmadan savunma alınarak, ayakkabı üzerinde bilirkişi incelemesi yapılarak, 5 çift ayakkabının değişimine karar verilmiştir.
         
             Ayıplı mal ve hizmet kapsamında bayan pardüsenin değişimi için başvuru neticesi, satıcı firmadan savunma alınarak, mont üzerinde bilirkişi incelemesi yapılarak pardüsenin değişimine karar verilmiştir.
        
           Yüksek Voltajdan dolayı zarar gören cihazların tazmini için yapılan başvuru neticesi, şikayet konusu yargılamayı ve delillerin araştırılması ile değerlendirmeyi gerektirdiği için dilekçe sahibinin talebinin reddine karar verilmiştir.
  
             Abonelik sözleşmesi ile Sabit telefon ve GSM kullanım ücretine ait fatura miktarlarına yapılan 8 adet başvuru neticesi, hizmet veren firmadan savunma alınarak, 2 adet başvuru için fatura miktarının mahsubu ve yeni hat tahsisi ile 6 adet başvurunun şikayet konusu yargılamayı gerektirdiği için dilekçe sahibinin talebinin reddine karar verilmiştir.                
 
             Abonelik sözleşmesi ile internet borcu olan kişilerin borçlarının tahsili için hizmet veren satıcı firma tarafından yapılan 2 adet başvuru neticesi, söz konusu borca ait uyuşmazlığın yargılamayı ve delillerin araştırılması ile değerlendirmeyi gerektirdiği için dilekçe sahiplerinin talebinin reddine karar verilmiştir.
 
             Sigorta pirimi ve otomatik ödeme talimatı ile ilgili olarak yapılan 7 adet başvuru neticesi, bankalardan savunma alınarak, 6 adet müracaat için fazla alınan miktarın dilekçe sahiplerine teslimine 1 adet müracaatın yargılamayı gerektirdiği için talebin reddine karar verilmiştir.
 
              Devre Tatil Sözleşmesi ile ilgili olarak yapılan başvuru neticesi, satıcı firmadan savunma alınarak, dilekçe sahibini borç altına sokan belgelerin dilekçe sahibine teslimine karar verilmiştir. 
 
              Mesafeli sözleşme ile alınan ürünlerin iadesi için yapılan iki adet başvuru neticesi, satıcı firmadan savunma alınarak, fatura miktarlarının dilekçe sahiplerine teslimine karar verilmiştir
 
             Kredi kartından alınan yıllık kart ücretlerinin iadesi için yapılan 365 adet başvuru neticesi, bankalardan savunma alınarak, dilekçe sahiplerine kredi kartı ücretlerinin iadesi hususunda karar verilmiştir.
        
            Banka hesaplarından alınan hesap işletim ücretinin iade için yapılan 15 adet başvuru neticesi, bankalardan savunma alınarak, dilekçe sahiplerine hesap işletim ücretlerinin iadesi hususunda karar verilmiştir.
 
             Netice olarak dönem içerisinde yapılan 457 adet şikayetten 440 adedi tüketici lehine 17 adedi tüketici aleyhine sonuçlanmıştır.
 
          İlimiz Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına 2010 yılı Ekim ayı itibariyle yapılan 1020 adet tüketici şikayetinden 993 adedi tüketici lehine 27 adedi ise tüketici aleyhine sonuçlanmıştır.
 
              TÜKETİCİLERİN ÖNEMLE BİLMESİ GEREKEN KONULARDAN BİRİ KAPIDAN SATIŞLARDIR.
            
               Kapıdan satış; işyeri, fuar, panayır gibi satış mekanlarının dışında yapılan satımlardır.
                 Tüketici kapıdan satışa konu olan ürünü teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde malı kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden reddetmekte serbesttir. Hizmetlerin satımında ise bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar bu süre dolmadan satıcı veya sağlayıcı kapıdan satış işlemine konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Satıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı andan itibaren yirmi gün içinde malı geri almakla yükümlüdür.
            
                YİNE TÜKETİCİLERİN ÖNEMLE BİLMESİ GEREKEN KONULARDAN BİRİSİ DE GARANTİ BELGESİDİR.
           
                 İmalatçı veya ithalatçılar ithal ettikleri veya ürettikleri sanayi malları için Bakanlıkça onaylı garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar. Mala ilişkin faturanın tarih ve sayısını içeren garanti belgesinin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi sorumluluğu satıcı, bayi veya acenteye aittir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıldır.
                  Satıcı; garanti belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür.
         
                 Tüketici onarım hakkını kullanmış ise garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlana mamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami süresinin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, Ayıplı mal ve hizmetlerde   yer alan diğer seçimlilik haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez . Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.
          
                İlimiz Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına, Tüketicilerden gelen bütün şikayetler dilekçelerin verildiği günde değerlendirilerek en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.
        
               Buna göre herhangi bir itiraz vuku bulduğunda Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına müracaatları gerekmektedir. “ denildi.
       
             
 
 
 
 
 
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
19°
parçalı bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@