Niğde’de Büyük Dönüşüm İçin Start Verildi

Eski sanayi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında Niğde eski sanayi bölgesine kurulan Uzlaşma ofisinde sanayi esnafı ile görüşmeler başladı.

EKONOMİ 09.04.2021, 01:06 Faruk
387
Niğde’de Büyük Dönüşüm İçin Start Verildi
banner830

Eski sanayi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında Niğde eski sanayi bölgesine kurulan Uzlaşma ofisinde sanayi esnafı ile görüşmeler başladı.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Kalesiyle birlikte başlayan ve eski sanayi sitesiyle devam eden dönüşüm projeleriyle birlikte Niğde gelişmeye ve dönüşmeye başladığını belirtti.

Niğde eski sanayi bölgesinde 10 hektar alanda 347 parselde yapılacak olan dönüşüm için Uzlaşma ofisinin kurulduğu ifade eden Başkan Özdemir; “Eski sanayi bölgemiz bulunan 10 buçuk hektarlık bir alanda, yaklaşık 347’ye yakın bir parsel var ve bu parsellerde sanayi esnafımız var. Tamamlanan yeni sanayimizin kapılarına kadar doğalgazlarını çektik, asfaltını attık ve eksikler de gideriliyor. Tamamlanan yeni sanayimizin tapuları da çıkmış durumda. Eski sanayimize kurmuş olduğumuz uzlaşma ofisimiz bugün itibariyle aktif hale getirmeye başlıyoruz. Bu ofisimizde buradaki hak sahiplerinden ilk önce bir talep toplanacak. Burası resmi gazete kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesinden dolayı burada öncelik hak sahiplerine verilecek. Burada ilk önce tapu sahipleri yani hak sahipleriyle görüşeceğiz ve hak sahiplerine yeni sanayideki dükkanları sunacağız, yok dükkan istemiyorsa, daire vereceğiz, yok ben paramı alayım derse parasını vereceğiz. Bizim burada amacımız buradaki esnaflarımızı mutlu etmek ve bu sayede bu dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

HEDEFİMİZ NİĞDE’YE DEĞER KATMAK

Eski sanayide başlatılan dönüşümlerle birlikte hedeflerinin Niğde’ye değer katmak olduğunu belirten Başkan Emrah Özdemir; “ Bizim burada hedefimizi Niğde’ye değer katmak. Bizim amacımız buradaki esnaflarımızın pastasını daha da büyütmek istiyoruz. Yeni saniyemiz otobanın kenarında olması buradaki esnafımıza daha güzel imkanlar sunabilmektir. Bugün bu uzlaşma ofisimizde sadece talepler alınacak. Yeni sanayimizin otobana yakın olması ile birlikte sanayiye girecek araç sayısı da artacak ve bu sayede esnaflarımızın işleri de, müşterileri de artmış olacak” dedi.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE TALİBİZ

Sanayi sitemize kurulan uzlaşma ofisimizde esnaflarımızın talepleri toplanıp oda göre bir yol çizeceklerini ifade eden Başkan Özdemir; “ Biz gönül belediyeciliğine talip olmuştuk, insanların gönlüne girmeye talip olmuştuk, yine birlikte esnafımızla konuşarak gönül rızasını alarak bu dönüşümü başlatacağız. Bugün bu ofisimizde esnaflarımızla bir araya gelinecek kaç esnafımız dükkan istiyor, kaçı arsa, kaçı para istiyor bu talepleri toplayıp bunu göreceğiz. Talepler toplandıktan sonra elimizdeki dükkanları, arsaları ve daireleri nasıl değerlendirebileceğimizi konuşacağız. Bizim burada amacımız esnaflarımızın pastası büyütmek kazançlarına kazanç eklemektir” dedi.

OTOBAN YANINA YENİ SANAYİ PARSELLERİ OLUŞTURULUYOR

Hıdırlık mevkisine yapmış olduğumuz yeni sanayi sitemizdeki dükkan sayılarını arttırmak için çalışmalarımıza başladık diyen Özdemir; “ Yeni sanayide yapılan 360 tane dükkan sayımıza yeni dükkan sayılarını ekleyip buradaki dükkan sayısın arttırıp esnaflarımızın mülk sahibi olması için çalışıyoruz. Son dönemlerde gözüktüğü gibi sanayi arsaları çok fazla pahalanmaya değer kazanmaya başladı. Bundan dolayı küçük sanayi parsellerinin arttırıyoruz. Geçtiğimiz aylarda meclis üyelerimizle böyle bir karar aldık. Otobanın orada küçük sanayi parselleri oluşturuldu. Minimum 300 metre dükkanlarla, 600 metre dükkanlarımızın yakın zamanda ihalesine çıkacağız. Buradan daha büyük dükkan isteyen esnafımıza bu seçeneği de sunacağız. Sanayi esnafımızın böyle bir ihtiyacı olduğunu düşündük ve 140 dönümlük bir alanı daha yeni sanayi sitesi yapmak için Milli Emlak’tan satın alıyoruz. Orada da bir sanayi sitesi çalışması yapacağız. Bizim amacımız burada başta hak sahiplerine sonrada kiracılara mümkün olduğu kadar, yetkilerimiz çerçevesinde elimizden geldiği kadar kolaylık sağlayarak herkesi bir mülk sahibi yapmak istiyoruz. Esnafımızı karlı çıkartacak bir dönüşümün bugün başlangıcını veriyoruz. Hiç kimseye zorla bir dönüşüm yaptırılmayacak, esnaflarımızın memnun olacağı şekilde bir dönüşüm yapacağız. Esnafımızı mağdur etmeden onların en kısa sürede daha mutlu olacakları ve daha iyi hizmet edecekleri müşteri portföyünü artıracakları iş yerlerini esnaflarımıza temin etmeye çalışacağız. Yeni sanayideki iş yerlerimizin satışında kriterleri oldukça fazla koyup yatırım için almak isteyenlere değil önceliği esnaflarımıza vereceğiz” dedi.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TEK TEK YERİNE GETİRİYORUZ

Niğde’de büyük dönüşüme bugün başladıklarını belirten Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “ Bilindiği gibi Niğde kalemizin çevresinde başlattığımız dönüşüm eski sanayinin de dönüşümüyle birlikte ilimiz de büyük bir dönüşüm başlamış olacak. Kalede başlattığımız dönüşümle devamında eski sanayinin dönüşümüyle gerçekten Niğde çok başka bir görünüşe sahip olacak. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız desteklerle ne Pandemi diyoruz ne de başka bir şey diyoruz, ne söz vermişsek tek tek yerine getiriyoruz. Kalenin dönüşümü devamında buranın dönüşümüyle burası çok farklı bir yer olacak. Bilindiği gibi sanayinin yanından geçen dereyi güzel bir gölet haline getireceğiz. Bu deredeki çalışmalarımız belediye başkan yardımcılarımız DSİ ile görüşüyorlar ve DSİ ile projemizi onaylattıklarında güzel bir gölet ve çevresine de vatandaşlarımızın günlerini güzel bir şekilde geçirebilecekleri bir alan oluşturacağız ve Niğde’mize bir değer katacağız. Yeni yapacağımız sanayi sitesinde sosyal tesisler ve gerekse diğer ihtiyaçları olacak tesislerin hepsinin eksiksiz yapmayı hedefliyoruz. Kale dönüştükten sonra eski sanayi dönüştükten sonra bambaşka bir Niğde olacak ekonomisi daha farklı ekonomisi çok yükselen ve gelişen bir il olacaktır. Bu dönüşümüzü buradan başlatıyor şehrimize ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (8)
Niğdeli 4 ay önce
Dere eski sanayiden ditaş altı üst geçite kadar planlı bir şekilde kenarları geniş alanda ıslah edilirse iyi olur.
Niğdeli 4 ay önce
Eski terminalin altındaki üst geçit ile ditaş altı üst geçit arasına geniş yol gerekir.
M.YÜKSEL 4 ay önce
Sabah akşam eleştiren ve hatta eleştiriyorum adı altında sürekli hakaret eden klavye kahramanlarına söylemek istiyorum: azıcık izanınız varsa Niğdemize yapılan bu hizmetlere ve Belediye Başkanımızın vizyonuna bir güzel yorum yazarlar çünkü bu şehir bizim ve biz birlikte yaşayacağız. Mahkeme kadıya mülk değildir muhakkak bir gün Emrah Özdemir de bu görevi bir gün tamamlayıp bir başka hemşehrimize devredecektir; ancak marifet te iltifata tabidir, lütfen Niğdemize yapılan şu büyük projelere ve Başkanımıza destek verelim,olumsuz gördüğümüz şeylere ağız dolusu hakaret edip güzel olduğunu bildiğimiz şeyleri hele hele bunlar tüm şehrin çehresini değiştirecek projelerse ölü taklidi yapmayalım zira bu bir Niğdeliye yakışmaz.
hasan 4 ay önce
önce insan a dönüşmek lazım beton a değil
Vatandaş 4 ay önce
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar yapılırsa şehrimizin iki yakasını birleştirir. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edersek iyi olur. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı.
Ünsal 4 ay önce
M Yüksel e katılıyorum.Bu proje yıllardır ihmal edilmiş ve Niğde'nin hem çehresini değiştirecek hem kadim kültürünü ortaya çıkarıp tarihi güzelliklerimizle vatandaşı buluşturacak bir projedir.Yaz aylarında çoluk ve çocuğunuzla dışarı çıkıp kale civarında bir park yada cafede çay içmek, yemek yemek istemezmisiniz?Niğde dışında bir misafiriniz geldiğinde götürüp gezdireceğiniz Niğdenin tarihi dokusunu gösteren bir yer var mı?Onun için her şeye muhalif olmamak,iyi yapılan işleri desteklemek alkışlamak gerekir.Emrah bey beton belediyeciliği yapmıyor.Sosyal ve kültürel belediyecilik yani Niğde halkının tamamına dokunan belediyecilik hizmetlerini gerçekleştirmeye çalışıyor.Kendisini desteklemek ve cesaretlendirmek gerekir.
Niğdeli 4 ay önce
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur.
Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
The Muhalif 4 ay önce
Kendisine partisinden dolayı oy vermedim, ancak hizmetlerini beğeniyle takip ediyorum.
Son Yorumlar
ulan yazdığımızı neden yayınlamıyorsun. Bu adam taltifte adaletsizlik yaptı.. Haram olsun ahirette yakasına yapışacağız. Yazıklar olsun.
Eski yolun neyi vardı zaten duble yol pazantıdan sonra da zaten otoban şimdi yalnışlıkla girmemek ve 140 TL ödememek için hangi yoldan gitsek diye düşünüyoruz yapmayın daha iyi
Eski yolun neyi vardı zaten duble yol pazantıdan sonra da zaten otoban şimdi yalnışlıkla girmemek ve 140 TL ödememek için hangi yoldan gitsek diye düşünüyoruz yapmayın daha iyi
ABDULLAH ÜNER TALTİFTE HAK YİYEN ARTİS MÜDÜR
Mesire alanı çok güzel fakat tuvaletler kapalı sular kesik ilgilenen yok
22°
az bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:32
Öğle 12:53
İkindi 16:44
Akşam 20:03
Yatsı 21:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@