Niğde’de Büyük Dönüşüm İçin Start Verildi

Eski sanayi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında Niğde eski sanayi bölgesine kurulan Uzlaşma ofisinde sanayi esnafı ile görüşmeler başladı.

EKONOMİ 09.04.2021, 01:06 Faruk
302
Niğde’de Büyük Dönüşüm İçin Start Verildi
banner830

Eski sanayi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında Niğde eski sanayi bölgesine kurulan Uzlaşma ofisinde sanayi esnafı ile görüşmeler başladı.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Kalesiyle birlikte başlayan ve eski sanayi sitesiyle devam eden dönüşüm projeleriyle birlikte Niğde gelişmeye ve dönüşmeye başladığını belirtti.

Niğde eski sanayi bölgesinde 10 hektar alanda 347 parselde yapılacak olan dönüşüm için Uzlaşma ofisinin kurulduğu ifade eden Başkan Özdemir; “Eski sanayi bölgemiz bulunan 10 buçuk hektarlık bir alanda, yaklaşık 347’ye yakın bir parsel var ve bu parsellerde sanayi esnafımız var. Tamamlanan yeni sanayimizin kapılarına kadar doğalgazlarını çektik, asfaltını attık ve eksikler de gideriliyor. Tamamlanan yeni sanayimizin tapuları da çıkmış durumda. Eski sanayimize kurmuş olduğumuz uzlaşma ofisimiz bugün itibariyle aktif hale getirmeye başlıyoruz. Bu ofisimizde buradaki hak sahiplerinden ilk önce bir talep toplanacak. Burası resmi gazete kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesinden dolayı burada öncelik hak sahiplerine verilecek. Burada ilk önce tapu sahipleri yani hak sahipleriyle görüşeceğiz ve hak sahiplerine yeni sanayideki dükkanları sunacağız, yok dükkan istemiyorsa, daire vereceğiz, yok ben paramı alayım derse parasını vereceğiz. Bizim burada amacımız buradaki esnaflarımızı mutlu etmek ve bu sayede bu dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

HEDEFİMİZ NİĞDE’YE DEĞER KATMAK

Eski sanayide başlatılan dönüşümlerle birlikte hedeflerinin Niğde’ye değer katmak olduğunu belirten Başkan Emrah Özdemir; “ Bizim burada hedefimizi Niğde’ye değer katmak. Bizim amacımız buradaki esnaflarımızın pastasını daha da büyütmek istiyoruz. Yeni saniyemiz otobanın kenarında olması buradaki esnafımıza daha güzel imkanlar sunabilmektir. Bugün bu uzlaşma ofisimizde sadece talepler alınacak. Yeni sanayimizin otobana yakın olması ile birlikte sanayiye girecek araç sayısı da artacak ve bu sayede esnaflarımızın işleri de, müşterileri de artmış olacak” dedi.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE TALİBİZ

Sanayi sitemize kurulan uzlaşma ofisimizde esnaflarımızın talepleri toplanıp oda göre bir yol çizeceklerini ifade eden Başkan Özdemir; “ Biz gönül belediyeciliğine talip olmuştuk, insanların gönlüne girmeye talip olmuştuk, yine birlikte esnafımızla konuşarak gönül rızasını alarak bu dönüşümü başlatacağız. Bugün bu ofisimizde esnaflarımızla bir araya gelinecek kaç esnafımız dükkan istiyor, kaçı arsa, kaçı para istiyor bu talepleri toplayıp bunu göreceğiz. Talepler toplandıktan sonra elimizdeki dükkanları, arsaları ve daireleri nasıl değerlendirebileceğimizi konuşacağız. Bizim burada amacımız esnaflarımızın pastası büyütmek kazançlarına kazanç eklemektir” dedi.

OTOBAN YANINA YENİ SANAYİ PARSELLERİ OLUŞTURULUYOR

Hıdırlık mevkisine yapmış olduğumuz yeni sanayi sitemizdeki dükkan sayılarını arttırmak için çalışmalarımıza başladık diyen Özdemir; “ Yeni sanayide yapılan 360 tane dükkan sayımıza yeni dükkan sayılarını ekleyip buradaki dükkan sayısın arttırıp esnaflarımızın mülk sahibi olması için çalışıyoruz. Son dönemlerde gözüktüğü gibi sanayi arsaları çok fazla pahalanmaya değer kazanmaya başladı. Bundan dolayı küçük sanayi parsellerinin arttırıyoruz. Geçtiğimiz aylarda meclis üyelerimizle böyle bir karar aldık. Otobanın orada küçük sanayi parselleri oluşturuldu. Minimum 300 metre dükkanlarla, 600 metre dükkanlarımızın yakın zamanda ihalesine çıkacağız. Buradan daha büyük dükkan isteyen esnafımıza bu seçeneği de sunacağız. Sanayi esnafımızın böyle bir ihtiyacı olduğunu düşündük ve 140 dönümlük bir alanı daha yeni sanayi sitesi yapmak için Milli Emlak’tan satın alıyoruz. Orada da bir sanayi sitesi çalışması yapacağız. Bizim amacımız burada başta hak sahiplerine sonrada kiracılara mümkün olduğu kadar, yetkilerimiz çerçevesinde elimizden geldiği kadar kolaylık sağlayarak herkesi bir mülk sahibi yapmak istiyoruz. Esnafımızı karlı çıkartacak bir dönüşümün bugün başlangıcını veriyoruz. Hiç kimseye zorla bir dönüşüm yaptırılmayacak, esnaflarımızın memnun olacağı şekilde bir dönüşüm yapacağız. Esnafımızı mağdur etmeden onların en kısa sürede daha mutlu olacakları ve daha iyi hizmet edecekleri müşteri portföyünü artıracakları iş yerlerini esnaflarımıza temin etmeye çalışacağız. Yeni sanayideki iş yerlerimizin satışında kriterleri oldukça fazla koyup yatırım için almak isteyenlere değil önceliği esnaflarımıza vereceğiz” dedi.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TEK TEK YERİNE GETİRİYORUZ

Niğde’de büyük dönüşüme bugün başladıklarını belirten Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “ Bilindiği gibi Niğde kalemizin çevresinde başlattığımız dönüşüm eski sanayinin de dönüşümüyle birlikte ilimiz de büyük bir dönüşüm başlamış olacak. Kalede başlattığımız dönüşümle devamında eski sanayinin dönüşümüyle gerçekten Niğde çok başka bir görünüşe sahip olacak. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız desteklerle ne Pandemi diyoruz ne de başka bir şey diyoruz, ne söz vermişsek tek tek yerine getiriyoruz. Kalenin dönüşümü devamında buranın dönüşümüyle burası çok farklı bir yer olacak. Bilindiği gibi sanayinin yanından geçen dereyi güzel bir gölet haline getireceğiz. Bu deredeki çalışmalarımız belediye başkan yardımcılarımız DSİ ile görüşüyorlar ve DSİ ile projemizi onaylattıklarında güzel bir gölet ve çevresine de vatandaşlarımızın günlerini güzel bir şekilde geçirebilecekleri bir alan oluşturacağız ve Niğde’mize bir değer katacağız. Yeni yapacağımız sanayi sitesinde sosyal tesisler ve gerekse diğer ihtiyaçları olacak tesislerin hepsinin eksiksiz yapmayı hedefliyoruz. Kale dönüştükten sonra eski sanayi dönüştükten sonra bambaşka bir Niğde olacak ekonomisi daha farklı ekonomisi çok yükselen ve gelişen bir il olacaktır. Bu dönüşümüzü buradan başlatıyor şehrimize ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (5)
M.YÜKSEL 3 gün önce
Sabah akşam eleştiren ve hatta eleştiriyorum adı altında sürekli hakaret eden klavye kahramanlarına söylemek istiyorum: azıcık izanınız varsa Niğdemize yapılan bu hizmetlere ve Belediye Başkanımızın vizyonuna bir güzel yorum yazarlar çünkü bu şehir bizim ve biz birlikte yaşayacağız. Mahkeme kadıya mülk değildir muhakkak bir gün Emrah Özdemir de bu görevi bir gün tamamlayıp bir başka hemşehrimize devredecektir; ancak marifet te iltifata tabidir, lütfen Niğdemize yapılan şu büyük projelere ve Başkanımıza destek verelim,olumsuz gördüğümüz şeylere ağız dolusu hakaret edip güzel olduğunu bildiğimiz şeyleri hele hele bunlar tüm şehrin çehresini değiştirecek projelerse ölü taklidi yapmayalım zira bu bir Niğdeliye yakışmaz.
Niğdeli 3 gün önce
Dere eski sanayiden ditaş altı üst geçite kadar planlı bir şekilde kenarları geniş alanda ıslah edilirse iyi olur.
Niğdeli 3 gün önce
Eski terminalin altındaki üst geçit ile ditaş altı üst geçit arasına geniş yol gerekir.
hasan 2 gün önce
önce insan a dönüşmek lazım beton a değil
Ünsal 2 gün önce
M Yüksel e katılıyorum.Bu proje yıllardır ihmal edilmiş ve Niğde'nin hem çehresini değiştirecek hem kadim kültürünü ortaya çıkarıp tarihi güzelliklerimizle vatandaşı buluşturacak bir projedir.Yaz aylarında çoluk ve çocuğunuzla dışarı çıkıp kale civarında bir park yada cafede çay içmek, yemek yemek istemezmisiniz?Niğde dışında bir misafiriniz geldiğinde götürüp gezdireceğiniz Niğdenin tarihi dokusunu gösteren bir yer var mı?Onun için her şeye muhalif olmamak,iyi yapılan işleri desteklemek alkışlamak gerekir.Emrah bey beton belediyeciliği yapmıyor.Sosyal ve kültürel belediyecilik yani Niğde halkının tamamına dokunan belediyecilik hizmetlerini gerçekleştirmeye çalışıyor.Kendisini desteklemek ve cesaretlendirmek gerekir.
Son Yorumlar
Başarılar dilerim
Türkiye'nin patates üretiminde 1. Sırada bulunan Niğde'nin utanılacak durumdaki Cips veya patates işleme fabrikası yok en azından patates köyleri kooperatif oluşturup kendileri kurabilir organize edilebilirler de yoksa Patates ambarlarda çürür siyasilerden yardım dilenilir.
Ulen Ömer Fethi bey de olmasa ülkede olanlardan haberimiz olmayacak diğer vekiller yok 20 yılda şukadar şunu yaptık bunu yaptık nediye seçildiniz sanki cebinizden harcadınız aynı partili diye çevre illere uğraştığınız kadar buralara ugraşsaydınız işsizlik önlenirdi ne yaptırdınız hani çalışan insanlar yarın sizde Erdoğan Özegen, Alparslan Kavaklıoğlu gibi koltuk bulur gidersiniz sizden memlekete fayda gelmez
Bir ilin topraklarının binde 5 inden fazlası yabancılara satılamaz kanunen
Güzel kardeşim eline sağlık hizmet peşindesin. Ancak; haberlerinizi sitenize kimler yazıyor ise yazım kuralları, anlatım bozuklukları hatalari yapiyor. Lütfen dikkat ediniz. Örnek; yorum yazdığım haber " Niğde'de kar yağışı kaç sürecek.." Hizmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:38
Güneş 06:03
Öğle 12:47
İkindi 16:26
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@