KOP Sempozyumu Niğde’de Başladı

Niğde’de düzenlenen 2. Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumu ve KOP Koordinasyon toplantısına katılmak üzere, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan Niğde’ye geldi.

EKONOMİ 23.10.2014, 17:37 28.10.2014, 18:50
1045
banner830
 Niğde’de düzenlenen 2. Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumu ve KOP Koordinasyon toplantısına katılmak üzere, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan Niğde’ye geldi.Haber: Selim GÖKEL
Foto-Video: Yasin YURTMENKalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, önceki gün gece Niğde’ye gelerek, Çiftehan Köyünde termal tesislerde kaldı. Ulukışla Belediyesi’ni de ziyaret eden Cevdet Yılmaz’a ilçe ve belediyenin çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Ali Uğurlu tarafından bilgi verildi. Başkan Ali Uğurlu Cevdet Yılmaz’a bir de plaket verdi.

Bakan Cevdet Yılmaz, Ulukışla Belediyesi ziyaretinin ardından, Almula Tarım işletmelerini ziyaret etti. Elma bahçelerini gezen Cevdet Yılmaz daha sonra Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumuna katılmak üzere, Niğde Üniversitesine geldi.

Niğde Üniversitesi’nde yapılan 2. Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumuna Bakan Cevdet Yılmaz ile birlikte Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Yılmaz 2. Kop Bölgesel Kalkınma Sempozyumuna katıldılar.

Niğde Üniversitesi'nde yeni yapılan Kongre Merkezinde yapılan toplantı öncesi Niğde'nin önemli bir ihtiyacına cevap verebilecek Niğde Üniversitesi Kongre Merkezinin de açılışı yapıldı. 


Programa, her iki bakanın yanı sıra, sempozyum törene Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, KOP İdaresi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Babaoğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Adnan Görür, Kop Bölgesi Üniversitesi rektörleri, bir çok kamu kurum amirleri, parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

BABAOĞLU; ÜNİKOP MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

İlk konuşmayı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu yaptı. Babaoğlu sempozyumun açılış konuşmasında: 21. Yüzyılın Dünyanın gelişmiş ülkeleri içinde rekabet etmek adına zorunlu kıldığı, birlikte çalışmak üzere çıktığımız bu yolda, bölgenin 7 Üniversitesi ile işbirliği içerisinde kurduğumuz ÜNİKOP yani Kop Bölgesi Üniversiteleri Birliği ilkini 14 Kasım 2013 tarihinde yaptığımız KOP Bölge Kalkınma Sempozyumunun 2. sindeyiz bugün. Kamu kuruluşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, öğrencilerimiz ile hep beraber buradayız. Bugün bu birlikteliği yaşıyoruz. ÜNİKOP bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Aynı zamanda bir Türkiye modeli olma yolunda da hızla ilerliyor. Ben inanıyorum ki burada gerçekten, Üniversiteler bir bölgenin kalkınmasını nasıl sağlar biz bunun başarı hikayesini biz buradan çıkaracağız. İki yıllık çalışmalarımız bunu bize gösteriyor. Çok başarılı olacağız, Türkiye’ye ciddi bir bölgesel kalkınmada üniversitelerin rolü nasıl olmalıdır modeli ortaya koyacağız” dedi.

Babaoğlu, Sempozyumun sonunda Kalkınma Bakanımızın Başkanlığında bir değerlendirme toplantısı yapılacağını da belirtti.

ASIL AMAÇ, ÜNİVERSİTELERİN GÜÇLERİNİN KALKINMA SAĞLAMAK

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür ise yaptığı konuşmada; 2012 yılında Sayın Başbakanımızın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, Konya’da yapılan KOP Koordinasyon Kurulu toplantısında Üniversiteler ne yapacak sorusu karşısında bu 7 üniversite ilk adımı attılar ve ÜNİKOP kurulmuş oldu. 2012 yılında kuruldu ve şuan dönem başkanlığı Niğde Üniversitesinde. 7 Üniversitesinin oluşturduğu bu birlik, bir envanter çalışması yapıldı, bu çalışmalar elektronik ortama geçirildi ve bu veriler 7 üniversiteden ulaşılabilir hale getirildi. Bu yapılan sempozyumların bölgeye ve ülkeye katkı sağlayacağı düşüncesi ile ilk yıl karar altına alındı. 4 Şehrin 7 üniversitesinin öğrencilerini de bir araya getirmek, onlar arasında iletişimi sağlıklı bir zemine oturtmak amacıyla spor faaliyetleri de başlatıldı. Bu yıl ÜNİKOP spor şenlikleri 4 ile de yayılarak yapıldı. Asıl amaç, üniversitelerin enerjilerini, güçlerini birleştirerek bölgenin kalkınmasına akabinde de ülkenin kalkınmasına karınca kararınca destek olabilmektir. Bu güne kadar son derece sağlam adımlarla ilerleyerek, diğer bölgelerde de örnek gösterilecek faaliyetlerini sürdürmektedir. Başbakanımız ve Kalkınma Bakanımız bu konuda büyük destek vermektedirler” dedi.

VALİ KILIÇ; ÜNİVERSİTEMİZİN GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç'da sempozyum açılış töreninde kısa bir konuşma yaparak, bugünün Niğde için bayram gibi bir gün olduğunu, buna 15 gündür hazırlandıklarını belirtti ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.  Vali Necmeddin Kılıç konuşmasında ; Bu çoğrafya yaklaşık iki asırdır dünyanın kalbinin attığı yer. Bu coğrafya bir dönem bilimin merkezi olduğu ve bilimsel yapıların en çok üretiltiği yer olmuştur. Elbetteki devlet hayatında, devletlerin yükselmesinde o ülkenin bilimsel kapasitesi ve yaygınlığı birinci derecede etkilidir. Üniversitelerimizin sayılarının ve kalitelerinin artması yarınlara umudla bakmamamıza ve 2023 perpektifine emin adımlara yürümemize sebeptir. Bölge üniversitelerimizinde aralarında kurdukları bu işbirliğinin bölgenin üzerine bir iyilik olara yağmaktadır. Bu iyiliğin devamını temenni ediyoruz. Üniversitelerimiz ile ve onların bilgi birikimleri ile devlet organları arasında ve şehir arasında irtibat kurmak ve ondan istifade etmek elbetteki önemlidir İlimizde bunu yapmaya çalışıyoruz. Niğde Gelişme Planı ve Niğde'deki kurumların stratejik gelişme planlarını yapma yöntemlerine sivil toplum kuruluşları ve bürokrasi de katılmakta ve üniversitemizin bilgi birikimini şehre ve kurumlarımıza yayma konusunda gayretimiz bulunmaktadır. Üniversitemizin gelişmesini istiyoruz. Şuan  1 milyon alan üzerine kurulu olan yerleşkenin inşallah yakın gelecekte 2 milyon metre kare daha ilave edilerek 3 milyon metre karelik bir alanda devam etmesi için çalışmalarımız devam ediyor. ÜNİKOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumunun ve yapılacak olan KOP Koordinasyon toplatımızın devletimize, milletimize ve bölgemize  hayırlı olmasını temenni ediyorum"dedi. 


2. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesel Kalkınma Sempozyumunun açılışı sırasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptığı konuşmada; Niğde adını bolluk ve bereketten alan 10 bin yıldır kesintisiz bir yerleşim merkezi olan Anadolunun en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Niğde doğa güzellikleri, kültürel varlıkları ve termal kaynakları ile turizm açısından da bu bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden birisidir. 
Ancak Anadolunun ortasında yer alan, bir çok değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan, Aksaray, Karaman ve Konya'da hem kaynakları hemde kültürel varlıkları ile  Niğde gibi önemli bir merkezdir. KOP bölgesinde yer alan bu 4 şehir yıllarca ihmal edildiğini görüyoruz. Yol, su, elektrik, hastane, okul gibi en doğal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yıllarca Ankara'nın yollarını çok aşındırdıklarını biliyoruz. Bu bölgenin bir insanı olarak buları biliyoruz. Birçok siyasi parti buralara gelip nutuklar, temeller atıp gittiler, ihtiyaçlara cevap veremediler. Ak Parti hükumeti olarak bu ülkenin her bir bölgesin yatırım yaparak vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz." dedi.

HIZLI TREN NİĞDE VE BOR'U TEĞET GEÇİP ULUKIŞLA'DAN GEÇECEK...

Bakan Elvan, Ak Parti döneminde yapılan ulaşım yatırımlarımlarını anlattı. Hızlı Tren konusunda Niğdelilerin beklentilerine konuşmasında yer vermeyen Bakan Elvan; Olmazsa olmaz yatırımlarımız Demiryollarıdır. Yüksek Hızlı Tiren yolcu taşımaya yöneliktir. Ama bu bölgeyi ikinci bir Marmara bölgesi haline dönüştürmenin yolu Demiryollarından geçiyor.  Konya - Karaman, Niğde Ulukışla hattına olan kesimde yapım çalışmaları devam ediyor. Yine Kırşehir, Aksaray, Niğde bağlantımız olacak ve Ulukışla'ya oradan da Mersin ve Adana'ya uzunacağız ve bu hattı inşallah Habur'a kadar icra edeceğiz bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor"dedi. 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise KOP bölgesinin tüm Türkiye için örnek olacak bir projeye imza attıklarını vurgulayıp, "Niğde, Karaman, Konya, Aksaray illerindeki 7 üniversitemiz öncülüğünde bu projeleri gerçekleştiriyoruz. İnşallah diğer illerimizde bu projeler gerçekleştirilecek. Ulaştırma sektörü bütün sektörleri etkileyen bir sektördür. Gerek yerel gerekse milli kalkınmamızda ulaştırma olmazsa olmazımızdır. Türkiye son on yılda bu kadar büyüdüyse temel altyapı büyümesinde önemli yer tutmuştur. Haberleşme iletişim ve yollar olmadan bu büyüme olamaz." ifadelerini kullandı.

NİĞDE HAVAALANI VE HIZLI TREN SORUSUNA CEVAP

Açılış sonrasında gazeteci İsmail Çizmeci'nin  sorduğu Niğde Havaalanı ve Hızlı Trenin Niğde'ye gelişi konusunda ki bir soruya Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan; Havalanı konusunda bizim politikamız şu,  her bir vatandaşın 100 kilometre mesafede havaalanına ulaşmasıdır. Temel yaklaşımımız budur, biz havaalanlarına yatırım yaparken bu kriteri göz önünde bulunduruyoruz. Bugüne kadar ki uygulamalarımız da hep bu çerçevede olmuştur.  Ama Niğde Havaalanı ile ilgili ben arkadaşlarıma talimat verdim, bir etüt çalışmasına başlattılar, bunun etüdünü yapacaklar, bir fizibilite çalışması gerekiyor. Bu çalışmalardan sonra tekrar bir değerlendirme yapmamız gerekecek. Bunla ilgili bir çalışma başlattık.

Hızlı Tren konusunda ise Bakan Elvan ; Biliyorsunuz, Kırşehir, Aksaray, Ulukışla hattı devam ediyor. Niğde Kayseri tren yolunun modernizyonunun yapılacağı belirtti.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise IPARD konusundaki soruya ise;  IPARD AB fonlarından kırsal kalkınma için kullanılan kısımdır. Bu konuda geçmişte AB ile müzakerelerde belli iller dahil edilmişti,  Tarım Bakanlığımız bunu bütün illere genişletme çalışmaları içinde. Bu sonuçlandığında inşallah paylaşırız. Şunu da ifade edeyim, AB fonlarından desteklenmeyen iller için biz kendi milli bütçemizden kaynak ayırıyoruz. Yani orada bir mağduriyet yaşanmaması adına kendi kırsal kalkınma fonlarımız ile bu illerdeki projelere destekler veriyoruz bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. 

Sempozyum açılış töreninin ardından, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan ilimizden helikopter ile ayrılırken, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise Sazlıca kasabasında incelemeler ve açılışlarda bulundu.Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (5)
Mustafa ÜNSAL 7 yıl önce
hedef,içerik,katılımcılar,konular ve organizasyon açısından son derece başarılı ve anlamlı,fonksiyonel ve güzel hazırlanmış bu bilimsel etkinlikte emeği geçen her düzeydeki yetkililere,sivil toplum örgütlerine ve vatandaşlarımıza teşekkürlerimi iletir bu güzel çalışmaların hayata geçirilmesi,niğdemiz bölgemiz ve ülkemiz ekonomik hayatına katkı sağlamasını temenni ederim.bu ve buna benzer güzel çalışmaların da devamını dilerim.
NİĞDELİ 7 yıl önce
niğde laf ve yorumlarda çok iyi. .......... da iyi beceririz. ama icraat, sonuç, niğdeye ne kazandırdı? bu kısım bizi ilgilendirmez.
ÜNAL ÖZDEMİR 7 yıl önce
marka şehir olma yolunda ilerleyen niğde miz de büyük çapta tanitim eğitim faaliyetlerinin yapilabileceği bir kongre merkezinin olmamasi büyük eksiklikti. bu eksikliği gidererek üniversitemize ve kentimize harika bir kongre merkezi yaptirarak bu eksikliği gideren sayin rektör prof.dr. adnan görür ve çalişma arkadaşlarini yürekten kutluyorum sempozyum kapsaminda 24/10/2014 tarihinde yapilan kop bölgesi sağlik yatirimlari ve sağlik hizmetlerinin geleceği konulu panele bir sağlik çalişani olarak katildim organizasyon açisindan ve içerik olarak harika olan bu etkinlikte emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
borlu 7 yıl önce
toplantıyı niğdede yapıyorlar yatırımı aksaray a, konya ya kırşehire yapıyorlar. dostlar alışverişte görsün
KAYSERİ 7 yıl önce
başbakan davutoğlu kayseride açılışlara katıldı ve kayseri belediyesinin yapıp tamamladığı projelerin açılışını yaptı. bizde ise belediye başkanının toki efendibeyinde, ulaştırma bakanlığı duble yolunda resmi çekilip haberi yapılır. bu kafayla niğdeden bir halt olur ne de başbakan niğdeye gelir.
Son Yorumlar
Bu+adamdan+ baskasi +yokmu+Ni%C4% 9Fdede+yorum +yapacakBunlarin +alayi+ yalanci
Vatan severlik ulkuculuk..isimle.. unvanla olmaz..cok ulkucu gecinen su an...HDP oylari ile mecliste..ve buna CEVAP bile vermediler...baslarim boyle ulkuculuge..IYI parti boyle degilmi...
Sova devam...ilgilenmem..cunku baskanin gibi her seyiniz gosteris ve YAAAAAAALLLAAAN
Doldurusa gelme olayi arastir..sonra mahcup olursun..yoksa bu ulkede milyonlaraca yalan atilir..uyanik ol.
Burdaki yazanlarin cogu CHP ve HDP kuyruk takimidir...Yani..IYI.PARTI usaklari..sadece firsatcilik yaparlar...olayi iyi arastirirsaniz òn yargili olmassiniz..sizin gibi cook.. ulkucu gorduk..MHP ulkenin sigortasidir..devlet bey gercek vatanseverdir..hicbir mevki ve makam hesabi yapmayan hayatini ulkesine adamis biridir..yoksa IT URUR KERVAN.YÙRUR
26°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:00
Güneş 06:21
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:48
Yatsı 20:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@