Gürer: “Patates alımında bile siyasi ayırımcılık yapılıyor”

Üreticilerin sorunlarını sürekli gündeme getiren ve bu yıl ilk kez TMO’nun patates alımı yapmasında önemli pay sahibi olan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bu kez patates alımında siyasi ayırımcılığa dikkat çekti.

EKONOMİ 28.04.2021, 22:26 29.04.2021, 22:08 Faruk
337
banner830

AKP’ye yakın üreticilerin ürünlerinin öncelikle alındığını, diğer üreticilerin patateslerin çuvallanmış bir şekilde kapı önünde bekletildiğini anlatan Gürer. “Böyle giderse, çuvallanmış ürünler güneşi gördüğü için filizlenecek ve çürüyecek. Geri depoya da konulamaz. Siyasi ayırım yapılmadan tüm ürünler bir an önce alınmalıdır” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TMO’nun patates alımında bile siyasi ayırımcılık yapıldığını belirterek, “Ayrımcılıkta o kadar rahat davranıyorlar ki AKP’li belde başkanı, yarın kimin patatesin alınacağını belirleyip, hangi kamyonla gideceğini sosyal medya hesabından paylaşıyor. Patates alımına bile siyasetin sokulması anlaşılır bir durum değil” dedi.

Arkası güçlü olan, partiyle bağı olan, belde başkanı, il genel meclisi üyesi ve ilçe başkanıyla ilişkisi olan üreticilerin patateslerin alındığını, diğerlerinin ürünlerini çuvallanmış şekilde bekletildiğini söyleyen Ömer FETHİ Gürer, “Bu çuvallanan patates birkaç gün içinde filizlenip çürüyecek. Geri depoya da konulmaz. Mübarek Ramazan ayında bile bu siyasi ayırım yapılması akla zarar. Ayrımcılığa gidilmeden üreticilerin patatesi bir an önce alınmalıdır” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, çağrıları üzerine geç te olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından, üreticilerin elinde kalan patateslerin satın alınıp, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla ilgili uygulamada siyasi ayırımcılık yapıldığını söyledi.

Patates üretiminin en çok yapıldığı illerden biri olan Niğde’nin bazı belde ve köylerinden gelen şikayetleri basın mensuplarına aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şeyhler, Divarlı, Orhanlı, Yeşilgölcük gibi yerleşim birimlerinde, patates alımında siyasi ayırımcılık yapıldı. Bu siyasi ayırımcılıkta o kadar rahat davranıyorlar ki AKP’li belde başkanları sosyal medya hesaplarından, yarın için kimden ne kadar patates alımı yapılacağını, hangi kamyonlarla sevkiyatının yapılacağını bir gün öncesinden ilan ediyor” diye konuştu.

GEÇ AMA DOĞRU BİR KARAR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 Nisan’dan bu yana TMO’nun üretim fazlası patatesi satın alıp, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılılığıyla 81 ilde ihtiyaç sahiplerine dağıtılması yönündeki uygulamasının geç de olsa doğru bir karar olduğuna işaret etti.

1 LİRAYA MAL OLDU, 25 KURUŞA BİLE SATILAMADI

Niğde’de son baharda hasat edilen patatesin maliyetinin 1 lirayı bulmasına rağmen hasat döneminde tüccarın 60 kuruşa bile alım yapmaması üzerine, üreticilerin patatesi depolara koyduğunu anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2021 yılının ilk aylarında ürünün fiyatının 25 kuruşa kadar düştüğünü hatırlattı.

Üreticinin bu yıl ciddi mağduriyet yaşadığını anlatan Gürer, “6 ay boyunca sürekli TMO’nun patates alımı yapması gerektiğini söyledim ve her fırsatta bu çağrımı yineledim. TMO, patates alımı yapılamayacağını açıklamasına rağmen sonuçta çağrımız üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TMO Patates alımına başladı” dedi.

CUMHURBAŞKANI 1 MİLYON 200 BİN TON

PATATES ALINACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanının, 1 milyon 200 bin ton patates ve 250 bin ton soğan alımı yapılacağı yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığının ise 300 bin ton patates ve 50 bin ton soğan alımı yapılacağını açıkladığına dikkat çekerek, “Bu rakamlardaki karışıklık da halen giderilmedi. Sadece Niğde’de depolardaki patatesin 300 bin ton olduğu söyleniyordu. 100 bin tona yakın ürün zayi oldu.Bu ürünlerin bir an önce alınması gerekiyor. Çünkü havalar ısındıkça patatesin filizlenmesi başlıyor ve çürüme noktasına geliyor” şeklinde konuştu.

PATATES ALIMINDA DAHİ, KAMUOYUNA AÇIKLANAN YAPILAMIYOR

Patatesin depolarda bekletildiği süreçte Niğde ve Nevşehir bölgesinde çiftçilerde görüştüğünü ve depolara giderek yüzbinlerce ton ürünün çürümeye terk edildiğini gördüğünü ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerde sürekli görüştük ve bir düzenleme yapılması gerektiğini sürekli konuştuk. Sorunun takipçisi olduk. Acıdır ve düşündürücüdür ki patates alımında dahi kamuoyuna açıklanan ne yazık ki gerçekleşmiyor” ifadelerini kullandı.

85 KURUŞ DEDİLER, 60 KURUŞA ALIYORLAR

Davul zurna ile karşılanın patatesin alımı sırasında bazı bölgelerde siyasi ayırımcılık yapıldığını kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TMO alım için depolara girmedi. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Süt Üreticileri Birliği eliyle patates alımı yapıldı. 85 kuruş olarak açıklanan fiyat 60 kuruştan çiftçiden alındı. 25 kuruş ise file, çuval, işçilik ve diğer giderler için değerlendirildi” dedi.

FİLİZENMİŞ PATATESLER NE OLACAK?

Patates alımı yapılacağı açıklandıktan sonra üreticilerin depolardaki ürünü çıkarı çuvallamaya başladığını söyleyen Gürer, “Asıl sorun burada başlıyor. Hali hazırda çuvallanmasına rağmen sevkedilmemiş tonlarca patates var. Bu ürünler geri depoya alınamaz. Bu ürünler birkaç gün daha dışarıda kalırsa filizlenecek. TMO diyor ki ‘üreticiden alıp sevkini yaptığım ürün, çürürse, filizlenirse iade ederim ve masrafları da üreticiden geri alırım’ diyor. Şimdi üreticiler arasında böyle bir kaygı da oluştu” şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN BİLE İLAN YAPIYORLAR

Çiftçi böyle bir kaygı yaşarken bazı bölgelerde AKP’li belde başkanlarının sosyal medya hesaplarından kimin ürününden ne kadar alınacağını, hangi kamyonlarda sevk edileceğini bir gün öncesinden yayınladığına dikkat çeken Gürer, “Bu durumu Vali beye aktardım. Vali bey müdahale edeceğini söyledi. Ancak uygulamanın halen devam ettiği yönünde duyumlar alıyorum. Belde başkanı, il genel meclisi üyesi, hangi üreticiden ne kadar patates alımı yapılacağını facebookhesaplarından yayınlıyorlar” diye konuştu.

PATATES ALIMINDA SİYASET YAPMAK NE DEMEK?

Patates alımına bile siyaset sokulmasının anlaşılabilir bir durum olmadığını kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımın stratejik bir alan olduğunu, bu alanda siyaset yapılmasının sonuçlarının ağır olacağının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini kaydetti.

DESTEK ALIMINDA STOPAJ VERGİSİ OLUR MU?

Bayram öncesinde çiftçilerin elinde kalan tüm ürünlerin alınmasının şart olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerden 25 ton için 1750 TL tutarında stopaj vergisi alınıyor olmasını da eleştirdi.

MAĞDUR OLAN ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

TMO’nun depolarda çürümeyen ve halen filizlenmemiş ürünleri seçerek aldığına da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Alım için 6 aydır bas bas bağırıyoruz. Bu güne kadar alım yapılmış olsaydı ürünler çürümeyecekti. Şimdi filizlenme aşamasına gelmiş ürünün sahibinin durumu ne olacak? Bir an depolarda kaldığı için filizlenmeye başlayan ya da ürünü çürüyen üreticiye mağdur olduğu için destekleme yapılması gerekiyor. Destek sağlanmazsa ciddi anlamda sıkıntı olur. Borçlarını ödeyemezler. İlaç, gübre, mazot, yer altından çıkarılan suyun fiyatı katlanarak artıyor. Maliyet artıyor. Bu nedenle çiftçi tarımdan uzaklaşıyor. Bu sorunun çözümü için mağduriyet yaşayan patates üreticisi mutlaka desteklenmeli” dedi.

CUMHURBAŞKANI DUYSUN

Patates alımında siyasi ayırımcılığa gidilmemesi ve tüm ürünlerin TMO tarafından bir an önce alınması gerektiğine de değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçiler diyor ki, ‘Sayın Cumhurbaşkanının bu durumdan haberi olsa mutlaka müdahale eder’ diyor. Cumhurbaşkanının haberi yoksa işte buradan haber veriyoruz. Bölgede patates alımında ayrımcılık yapılıyor. Arkası güçlü olan, partiyle bağı olan, belde başkanı, il genel meclisi üyesi ile ilişkisi olanın patatesi öncelikli alınıyor. Diğer çiftçilerin patatesi şu anda çuvallanmış şekilde bekletiliyor. Bu ürünler geri depolara da konulamaz. Güneşi gördüğü için filizlenme başlamış oluyor ve patates çürümeye yüz tutuyor” şeklinde konuştu.

TMO KARA GÜN DOSTU OLMALI

“TMO’nun asli görevinin çiftçiye kara gün dostu olmaktır” diyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TMO Bu şekilde ürün alırsa, sevkiyatı mümkün olmayan ürünlerin sahiplerini düşünmez ise TMO kara gün dostu değildir. TMO bir kesimin ürününü alırken diğer kesime ‘sen mağdur ol, acı çek’ diyorsa bu kabul edilemez. Tarım İl Müdürlükleri bir an önce çiftçinin kalan patatesinin alımını sağlayarak, ürünün değer kazanmasını sağlamalıdır” dedi.

banner697
Yorumlar (3)
işsiz 3 ay önce
vAllahi yaparlar bizim partili olsun gerisi ölsün düşüncesi bunların Allahı kitabı yokki
Mustafa Bozkurt 3 ay önce
Partizanlık aldı başını gidiyor.Özelliklede bu dönem de.Yakında hastanelerede hasta yatırırken bizim partililere öncelik verin derler.
OKKACI 3 ay önce
Çok doğru diyorsun. Bu Ihvanci Yezidler her şeyi yapar. Bunların kazanlarında her şey kaynar ama her şeyin bir zamanı var az kaldı.
Son Yorumlar
Mesire alanı çok güzel fakat tuvaletler kapalı sular kesik ilgilenen yok
Piknik alanı çok güzel fakat tuvaletler kapalı sular kesik ilgilenen yok
Piknik alanı çok güzel fakat tuvaletler kapalı sular kesik ilgilenen yok
Piknik alanı çok güzel fakat tuvaletler kapalı sular kesik ilgilenen yok
19 yaşında genç boğulmuş.Hala Aksaray tartisiyorsunuz Nigdeliler..İste bu yüzden Aksaraydan geliyor bu insani yardim
17°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:31
Öğle 12:53
İkindi 16:44
Akşam 20:05
Yatsı 21:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@