Prof. Dr. Görür, seçimi ve yeni dönemi değerlendirdi

Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür ile Rektör seçiminin ardından ilk görüşmeyi Borhaber.net editörleri Fatma Tan ve Erdal Güçer yaptı.

EĞİTİM 11.06.2013, 01:41 15.06.2013, 23:34
1315
Prof. Dr. Görür, seçimi ve yeni dönemi değerlendirdi
banner830
 Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür ile Rektör seçiminin ardından ilk görüşmeyi Borhaber.net editörleri Fatma Tan ve Erdal Güçer yaptı.

 

İkinci defa bu kadar yüksek bir oyla seçilmiş olmak insanların bizim düşüncelerimize, projelerimize önem verdiğini göstermiş olması son derece önemli diyen Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür; “Toplam oyun yüzde 75’ini alarak seçilmiş olmak çok güzel bir şey bu durum üniversitenin istikrarı ve kararlılığı açısından da güzel bir durum. Bu aslında daha önceki seçimdeki teveccühün devamı olarak ortaya çıktı. Önceki seçimde yüzde 60 civarında olan desteğin  şu an yüzde 75 olması olumlu bu durumdan mutluyuz. Bu üç aşamalı bir seçimdi. YÖK ve Cumhurbaşkanlığı noktasında da bu sürecin devam etmesi ve sonuçlanması güzel bir şey. Tabii ki bize güvenen insanları mahcup etmememiz gerekiyor. O nedenle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam ettirmek istiyoruz. Mutlaka her günün bir önceki günden daha iyi ve daha farklı olması için çaba harcıyoruz” diye konuştu.

 

EN BÜYÜK SORUN AKADEMİSYEN BULAMAMAK

Bor ilçesinin fakülte istediğini belirtmemiz üzerine Rektör Görür; “İlk etapta açık olup öğrencisi olmayan bir çok program var. Mesela; Şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, İletişim Fakültesi’nde üç bölüm var hiçbirisi açık değil, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin bu yıl iki bölümünü açıyoruz diğer iki bölüm daha sonra açılacak, bilgisayar mühendisliği bölümü, okul öncesi, özel eğitim bölümleri var öncelikle bu bölümlerin aktif hale gelmesi için çaba harcıyoruz.  Öncelikle bu aktif olmayan programlarda eksik olan akademisyenleri tamamlayıp programları aktif hale getirmeliyiz. Üniversitemizin kuruluşundan beri Mühendislikte Harita mühendisliği bölümü var ama akademisyen olmadığı için hala açamadık” dedi.

 

FİZİKİ YAPILANMA ÇOK ÖNEMLİ

Akademisyen olmadığı halde bölüm açmanın doğru olmayacağını belirten Görür “ Şu aşamada Bor İlçesine fakülte açmak için kriterlere uymuyor. 70 bin nüfus zorunluluğu var. Başka ilçelerde kurulmuş fakülteler var ama onlar çok önceleri bu kriterler konmadan önce kurulduğu için devam ediyor. Bunun yanı sıra fiziki yapılanmada çok önemli. Son dört yılda kampüs çok önemli bir noktaya geldi. Hala devam eden inşaatlar var yatırımlar var. Ödenekler bu yatırımlara göre şekilleniyor. Dolayısıyla şu anda yeni bir yatırım yapacak durumda değiliz. Ama kriterlere uymak şartıyla hayırseverlerin bina yapması durumunda yeni bölümler düşünüle bilir. Ama öncelikle aktif olmayan bölümleri aktif hale getirmek lazım ondan sonra yeni fakülteler düşünülebilir” diye konuştu.

 

BOR FİZİK TEDAVİ BÖLÜMÜ İÇİN HOCA BULUNURSA BÖLÜMÜ AÇARIM

Bor İlçesi’nde bulunan Fizik Tedavi Hastanesi bünyesinde ciddi şekilde bir çalışma yaptıklarını belirten Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür; “ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bünyesinde bir bölüm açmak için biz çaba harcadık fakat orada da en büyük sorunumuz akademisyen bulamamak oldu. Fizik Tedavi bölümüne en zor hoca bulunamayan bölümlerden birisi. Hocalar genelde Tıp Fakültelerinin olduğu yerde oluyorlar. Ama fizik tedavi bölümüne hoca bulmak neredeyse imkansız. Hoca bulunduğu takdirde en hızlı açacağımız bölümlerden biridir” vurgusunu yaptı.

 Rektör Görür “Fizik tedavi bölümüne kim hoca bulursa ben bu bölümü hemen açarım bu konuda açık ve net konuşuyorum” dedi.

 

ŞUANKİ İNŞAATLAR 2014 DE BİTECEK

Kampüste bulunan inşaatlarla ilgili olarak ta açıklamalarda bulunan Rektör Adnan Görür; “Özellikle yurt inşaatlarının, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi inşaatı Eylül ayında bitmesi planlanıyor. Mimarlık Fakültesi İnşaatı ve Kongre Merkezi inşaatlarının önümüzdeki yıl yaz aylarında bitmesi bekleniyor. İnşaatlarla bazen beklenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor. Bir terslik olmazsa 2014 yılında bu inşaatlar tamamen bitecek ve peyzaj çalışmalarına başlayacağız. İlerleyen zamanlarda başka inşaatlarda başlatıla bilir.

 

TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTESİ BİR ŞANS

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nde iki bölüme öğrenci alınacak.  İki bölümde 30’ardan 60 öğrenci öğrenim göreceklerini belirten Rektör Adnan Görür; “Bitkisel Üretim ve Teknolojiler Bölümü, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü olmak üzere iki bölüm ilk etapta öğrenci alacak. Bu bölümleri tercih eden ve kayıt hakkı kazanan öğrencilere 9 ay boyunca aylık 500 TL burs verilecek. Başarılı oldukları sürece de bu burs devam edecek. Tamamen başarıya endeksli bir burs. Doğuş Holding laboratuvarların kurulması için ihaleleri yapıyor. Yaklaşık 10 trilyon liralık bir laboratuvar yatırımı var. Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin Niğde Üniversitesi için bir şans olmasını ümit ediyoruz. İyi tanıtmak lazım, yapılanma yeni, bölüm yeni tercih edecek öğrencilerin nasıl algılayacağını kestirmek çok zor. Onların iyi algılamasını sağlamakta fayda var. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin diğer bir avantajı da Şahenk’lerin yaptırmış olduğu yurtta yerleştirilme önceliklerinin olması.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi  için uygulama alanı olarak ta 400-500 dönümlük bir arazi mevcut. Şimdilik bu alan yeterli ama yetmemesi durumunda yeni arazi teminine bakılacak. Hayvansal Üretim ve Teknoloji programları var ama o programa da öğrenci alamadık hoca bulamadık. Bu bölüme farklı nitelikteki hocalar aranıyor. Çünkü yüzde 30 oranında İngilizce eğitimi veriliyor. Hayvansal Üretim ve Teknoloji bölümünde ilk yıl hazırlık sınıfı okutulması söz konusu. Dolayısıyla hocaların çoğu yurt dışı eğitimli olması gerekiyor bu nedenle hoca bulmak zor olacak” diye belirtti. 

 

BOR’DAKİ DERİCİLİKBÖLÜMÜ KAPANABİLİR

Bor’da bulunan Dericilik bölümü ile ilgilide; “Bu yıl tekrar öğrenci alımına gidiliyor. Ama öğrenciler bu bölümü tercih etmiyorlar. Maalesef dericilik bölümü için yapılan bina ve malzemeler atıl kalıyor. Eğer bu yılda öğrenci bulamazsak bir dahaki yıla tamamen kapatma yoluna gidebiliriz” diyen Rektör Görür; “Bunda sonra Niğde Üniversitesi dört yıldır sürdürdüğü, gelişme ve ilerleme sürecini bundan sonrada devam ettirecek. İnşallah memlekete hayırlı olur.  Gerek eğitim, gerek araştırma, gerek üniversite-sanayi işbirliği alanında, gerekse uluslar arası alanda üniversitemiz varlığını üst düzey şekilde hissettirmeye devam edecek. Bizler bunun çabası içinde olacağız. Umarım muaffak oluruz. Üniversite ile kent işbirliğinin mutlaka çok daha sıcak bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Üniversitenin bu konuda samimiyetinden kimsenin şüphesi olmasın. Bundan sonraki süreç için herkese başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Haber : Fatma TAN  - Erdal GÜÇER


Yorumlar (10)
turuncu çizmeli ahmed ağa 7 yıl önce
rektörlük konusunda birileri iyi çuvalladı, yerel seçimde de çuvallayacak demedi demeyin
ahkamzade 7 yıl önce
bor ilçesine iyice unutuldu iktidara bu kadar oy verip de hükümetten hiç birşey verilmeyen tek yer bor ilçesi sayın alpaslan bey ve ömer selvi farkındamısınız bilmiyorum ama borlu küstü haberiniz olsun. bor eğer sırt çevirirse size başka hiç biryerde tutunamazsınız. niğde de herşey bordan başlar ve yayılır. kime ne danışıyorsunuz bilmiyoruz ama bora kulak kabartın. yoksa çorap söküğü gibi niğdede çözüleceksiniz. bu sese kulak verin sadece uyarı.
borlu 7 yıl önce
rektör daha ne desin ki artık bu işi borlunun çözmesi lazım. herkes bir tuğla alsa 40 bin tuğla eder ki yeterki birileri hareket geçsin.
xxxx 7 yıl önce
borlu ak parti ye oy vermiş birisi olarak yazıyorum. milletvekili doğan şafak muhalefet görevini yerine getiriyor. ancak niğde'nin iki milletvekili daha olması lazım. bor ilçesinden çok uzaklar, bir fakülte sorunu bile çözemeyen kişilerin milletvekillikleri sorgulanır, bor ilçesi hep satışa getirildi bu güne kadar hiç elle tutulur birşey yapılmadı. bor ilçesinde sıtkı erat olmasa ak parti diye birşey yok farkındamısınız.
KELAYNAK 7 yıl önce
milletvekilleri niğdeye "modern" hapishane yaptıracağız diye hava atıyorlar. bor mu dediniz?.... sirasi gelince.. gelirse eğer..... en öncelikli hizmet "hapishane"!!!!!
yunusbostan 7 yıl önce
sizi vekil olarak görmek isteriz hocam
akademisyen 7 yıl önce
helal hocam allah yolunu açık etsin seni istemeyenler çatlasın
BİLİM ADAMI 7 yıl önce
işte rektör işte projeleri!'a d a m g i b i a d am' bu tanımın en iyi yakıştığı kişilerden birisi adnan hoca.allah zorunu kolay kılsın.allah ona güç ve kuvvet versin .niğde için bir şans.hizmete devam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Fen lisesi ve yabancı dil birinciliği??? Fen lisesinde yabancı dil bölümü var mı? Varsa tebrikler ama yabancı dil bölümü yoksa ve öğrencimiz kendi gayreti ile bunu basarmissa okulun bı düşünmesi lazım neden fen ya da matematik alanında derecem yok diye???
Nerde satılıyor alsak
Satan arkadaşların telefon adres bilgileri var mı?
niğde tıbbın gerek üniversiteyle, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla,gerekse de yerel ve ulusal medyada çok iyi tanıtılılması lazım. eksikleri varsa milletvekillerinin bunların giderilmesi için çalışmaları lazım. öğrencilerin gönül rahatlığıyla tercih edilebilir hale gelmesi lazım..
Kokuyor kocam kokuyor
16°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:41
Öğle 12:52
İkindi 16:41
Akşam 19:54
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@