Prof. Dr. Görür, seçimi ve yeni dönemi değerlendirdi

Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür ile Rektör seçiminin ardından ilk görüşmeyi Borhaber.net editörleri Fatma Tan ve Erdal Güçer yaptı.

EĞİTİM 11.06.2013, 01:41 15.06.2013, 23:34
1289
Prof. Dr. Görür, seçimi ve yeni dönemi değerlendirdi
banner830
 Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür ile Rektör seçiminin ardından ilk görüşmeyi Borhaber.net editörleri Fatma Tan ve Erdal Güçer yaptı.

 

İkinci defa bu kadar yüksek bir oyla seçilmiş olmak insanların bizim düşüncelerimize, projelerimize önem verdiğini göstermiş olması son derece önemli diyen Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür; “Toplam oyun yüzde 75’ini alarak seçilmiş olmak çok güzel bir şey bu durum üniversitenin istikrarı ve kararlılığı açısından da güzel bir durum. Bu aslında daha önceki seçimdeki teveccühün devamı olarak ortaya çıktı. Önceki seçimde yüzde 60 civarında olan desteğin  şu an yüzde 75 olması olumlu bu durumdan mutluyuz. Bu üç aşamalı bir seçimdi. YÖK ve Cumhurbaşkanlığı noktasında da bu sürecin devam etmesi ve sonuçlanması güzel bir şey. Tabii ki bize güvenen insanları mahcup etmememiz gerekiyor. O nedenle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam ettirmek istiyoruz. Mutlaka her günün bir önceki günden daha iyi ve daha farklı olması için çaba harcıyoruz” diye konuştu.

 

EN BÜYÜK SORUN AKADEMİSYEN BULAMAMAK

Bor ilçesinin fakülte istediğini belirtmemiz üzerine Rektör Görür; “İlk etapta açık olup öğrencisi olmayan bir çok program var. Mesela; Şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, İletişim Fakültesi’nde üç bölüm var hiçbirisi açık değil, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin bu yıl iki bölümünü açıyoruz diğer iki bölüm daha sonra açılacak, bilgisayar mühendisliği bölümü, okul öncesi, özel eğitim bölümleri var öncelikle bu bölümlerin aktif hale gelmesi için çaba harcıyoruz.  Öncelikle bu aktif olmayan programlarda eksik olan akademisyenleri tamamlayıp programları aktif hale getirmeliyiz. Üniversitemizin kuruluşundan beri Mühendislikte Harita mühendisliği bölümü var ama akademisyen olmadığı için hala açamadık” dedi.

 

FİZİKİ YAPILANMA ÇOK ÖNEMLİ

Akademisyen olmadığı halde bölüm açmanın doğru olmayacağını belirten Görür “ Şu aşamada Bor İlçesine fakülte açmak için kriterlere uymuyor. 70 bin nüfus zorunluluğu var. Başka ilçelerde kurulmuş fakülteler var ama onlar çok önceleri bu kriterler konmadan önce kurulduğu için devam ediyor. Bunun yanı sıra fiziki yapılanmada çok önemli. Son dört yılda kampüs çok önemli bir noktaya geldi. Hala devam eden inşaatlar var yatırımlar var. Ödenekler bu yatırımlara göre şekilleniyor. Dolayısıyla şu anda yeni bir yatırım yapacak durumda değiliz. Ama kriterlere uymak şartıyla hayırseverlerin bina yapması durumunda yeni bölümler düşünüle bilir. Ama öncelikle aktif olmayan bölümleri aktif hale getirmek lazım ondan sonra yeni fakülteler düşünülebilir” diye konuştu.

 

BOR FİZİK TEDAVİ BÖLÜMÜ İÇİN HOCA BULUNURSA BÖLÜMÜ AÇARIM

Bor İlçesi’nde bulunan Fizik Tedavi Hastanesi bünyesinde ciddi şekilde bir çalışma yaptıklarını belirten Niğde Üniversitesi Rektörü Adnan Görür; “ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bünyesinde bir bölüm açmak için biz çaba harcadık fakat orada da en büyük sorunumuz akademisyen bulamamak oldu. Fizik Tedavi bölümüne en zor hoca bulunamayan bölümlerden birisi. Hocalar genelde Tıp Fakültelerinin olduğu yerde oluyorlar. Ama fizik tedavi bölümüne hoca bulmak neredeyse imkansız. Hoca bulunduğu takdirde en hızlı açacağımız bölümlerden biridir” vurgusunu yaptı.

 Rektör Görür “Fizik tedavi bölümüne kim hoca bulursa ben bu bölümü hemen açarım bu konuda açık ve net konuşuyorum” dedi.

 

ŞUANKİ İNŞAATLAR 2014 DE BİTECEK

Kampüste bulunan inşaatlarla ilgili olarak ta açıklamalarda bulunan Rektör Adnan Görür; “Özellikle yurt inşaatlarının, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi inşaatı Eylül ayında bitmesi planlanıyor. Mimarlık Fakültesi İnşaatı ve Kongre Merkezi inşaatlarının önümüzdeki yıl yaz aylarında bitmesi bekleniyor. İnşaatlarla bazen beklenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor. Bir terslik olmazsa 2014 yılında bu inşaatlar tamamen bitecek ve peyzaj çalışmalarına başlayacağız. İlerleyen zamanlarda başka inşaatlarda başlatıla bilir.

 

TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTESİ BİR ŞANS

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nde iki bölüme öğrenci alınacak.  İki bölümde 30’ardan 60 öğrenci öğrenim göreceklerini belirten Rektör Adnan Görür; “Bitkisel Üretim ve Teknolojiler Bölümü, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü olmak üzere iki bölüm ilk etapta öğrenci alacak. Bu bölümleri tercih eden ve kayıt hakkı kazanan öğrencilere 9 ay boyunca aylık 500 TL burs verilecek. Başarılı oldukları sürece de bu burs devam edecek. Tamamen başarıya endeksli bir burs. Doğuş Holding laboratuvarların kurulması için ihaleleri yapıyor. Yaklaşık 10 trilyon liralık bir laboratuvar yatırımı var. Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin Niğde Üniversitesi için bir şans olmasını ümit ediyoruz. İyi tanıtmak lazım, yapılanma yeni, bölüm yeni tercih edecek öğrencilerin nasıl algılayacağını kestirmek çok zor. Onların iyi algılamasını sağlamakta fayda var. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin diğer bir avantajı da Şahenk’lerin yaptırmış olduğu yurtta yerleştirilme önceliklerinin olması.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi  için uygulama alanı olarak ta 400-500 dönümlük bir arazi mevcut. Şimdilik bu alan yeterli ama yetmemesi durumunda yeni arazi teminine bakılacak. Hayvansal Üretim ve Teknoloji programları var ama o programa da öğrenci alamadık hoca bulamadık. Bu bölüme farklı nitelikteki hocalar aranıyor. Çünkü yüzde 30 oranında İngilizce eğitimi veriliyor. Hayvansal Üretim ve Teknoloji bölümünde ilk yıl hazırlık sınıfı okutulması söz konusu. Dolayısıyla hocaların çoğu yurt dışı eğitimli olması gerekiyor bu nedenle hoca bulmak zor olacak” diye belirtti. 

 

BOR’DAKİ DERİCİLİKBÖLÜMÜ KAPANABİLİR

Bor’da bulunan Dericilik bölümü ile ilgilide; “Bu yıl tekrar öğrenci alımına gidiliyor. Ama öğrenciler bu bölümü tercih etmiyorlar. Maalesef dericilik bölümü için yapılan bina ve malzemeler atıl kalıyor. Eğer bu yılda öğrenci bulamazsak bir dahaki yıla tamamen kapatma yoluna gidebiliriz” diyen Rektör Görür; “Bunda sonra Niğde Üniversitesi dört yıldır sürdürdüğü, gelişme ve ilerleme sürecini bundan sonrada devam ettirecek. İnşallah memlekete hayırlı olur.  Gerek eğitim, gerek araştırma, gerek üniversite-sanayi işbirliği alanında, gerekse uluslar arası alanda üniversitemiz varlığını üst düzey şekilde hissettirmeye devam edecek. Bizler bunun çabası içinde olacağız. Umarım muaffak oluruz. Üniversite ile kent işbirliğinin mutlaka çok daha sıcak bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Üniversitenin bu konuda samimiyetinden kimsenin şüphesi olmasın. Bundan sonraki süreç için herkese başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Haber : Fatma TAN  - Erdal GÜÇER


Yorumlar (10)
turuncu çizmeli ahmed ağa 7 yıl önce
rektörlük konusunda birileri iyi çuvalladı, yerel seçimde de çuvallayacak demedi demeyin
ahkamzade 7 yıl önce
bor ilçesine iyice unutuldu iktidara bu kadar oy verip de hükümetten hiç birşey verilmeyen tek yer bor ilçesi sayın alpaslan bey ve ömer selvi farkındamısınız bilmiyorum ama borlu küstü haberiniz olsun. bor eğer sırt çevirirse size başka hiç biryerde tutunamazsınız. niğde de herşey bordan başlar ve yayılır. kime ne danışıyorsunuz bilmiyoruz ama bora kulak kabartın. yoksa çorap söküğü gibi niğdede çözüleceksiniz. bu sese kulak verin sadece uyarı.
borlu 7 yıl önce
rektör daha ne desin ki artık bu işi borlunun çözmesi lazım. herkes bir tuğla alsa 40 bin tuğla eder ki yeterki birileri hareket geçsin.
xxxx 7 yıl önce
borlu ak parti ye oy vermiş birisi olarak yazıyorum. milletvekili doğan şafak muhalefet görevini yerine getiriyor. ancak niğde'nin iki milletvekili daha olması lazım. bor ilçesinden çok uzaklar, bir fakülte sorunu bile çözemeyen kişilerin milletvekillikleri sorgulanır, bor ilçesi hep satışa getirildi bu güne kadar hiç elle tutulur birşey yapılmadı. bor ilçesinde sıtkı erat olmasa ak parti diye birşey yok farkındamısınız.
KELAYNAK 7 yıl önce
milletvekilleri niğdeye "modern" hapishane yaptıracağız diye hava atıyorlar. bor mu dediniz?.... sirasi gelince.. gelirse eğer..... en öncelikli hizmet "hapishane"!!!!!
yunusbostan 7 yıl önce
sizi vekil olarak görmek isteriz hocam
akademisyen 7 yıl önce
helal hocam allah yolunu açık etsin seni istemeyenler çatlasın
BİLİM ADAMI 7 yıl önce
işte rektör işte projeleri!'a d a m g i b i a d am' bu tanımın en iyi yakıştığı kişilerden birisi adnan hoca.allah zorunu kolay kılsın.allah ona güç ve kuvvet versin .niğde için bir şans.hizmete devam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 24 40
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 24 33
8. Tottenham 23 31
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Newcastle 24 30
14. Burnley 23 27
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 22 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@