banner689

Niğde Üniversitesi Ne Üretelim Proje Yarışmasında Finalde

13. Ne Üretelim Etkinlikleri ve Proje Yarışması Finalinde Yarışan 3 Çevre Mühendisliği Projesinden biride Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden

Niğde Üniversitesi Ne Üretelim Proje Yarışmasında Finalde

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi , İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen bir proje fikir yarışması olan“Ne Üretelim? Etkinlikleri ve ProjeYarışması”na katıldı.
 
Yarışmanın ana hedefi yalnızca mevcut olanı kullanabilen değil,yeni bilgi ve teknoloji üretip geliştirebilen, ulusal hammadde kaynaklarını katma değeri yüksek ürünlere dönüştürebilen, yaratıcı ve girişimci gençlerin yetişmesine katkıda bulunmaktır. Bir diğer amaç ise, bu gençleri ülkemizin araştırma ve geliştirmeye önem veren sanayi kuruluşlarının temsilcileri ile buluşturmaktır.
 
2002 yılından beri İzmir YüksekTeknolojiEnstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen, Türkiye'deki üniversitelerin tüm bölümlerinin lisans ve lisansüstü öğrencilerine ve 2015-2016 yılı mezunlarına açık bir proje fikir yarışması olan “Ne Üretelim?” yarışmasının13.sündeprojelerinkimyasalveya (biyo)kimyasal süreç içermesi, ürün, yöntemya da süreç yeniliği getiriyor olması ve daha once başka yarışmalarda ödül almamış olması koşulu arandı.
 
Wyndham Grand Hotel İzmir’de gerçekleştirilen yarışmaya Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Akademik Danışman Doç. Dr. NeslihanDoğan-Sağlamtimur koordinasyonunda tamamladıkları“Atık Lastik ve Petlerden Endüstriyel Ürün Üretimi”başlıklı proje ile katıldı.
 
TÜBİTAK 2209-B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi Programının desteklediği, ÇİMSA A.Ş. Niğde Fabrikası’nın sanayi ortağı olduğu ve Doç. Dr. Ahmet Bilgil’in laboratuvar ve teknik destek verdiği atık değerlendirme fikri, düşük maliyetli, ülke ekonomisine katkı yapabilme potansiyeli, çevre korunumu, düşük sıcaklıkta daha verimli/faydalı hammadde/yan ürün sağlaması ve literatürdeki önceki çalışmalarda karşılaşılan sorunları gidermeye çalışması yönü/fikri açısından önem arzeden proje ile yarışa dahil olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi Çevre Mühedisliği Bölümü öğrencileri, tümTürkiye’den katılan projeler içinden 2 aşama geçebilen ve finalde yarışabilen 3 Çevre Mühendisliği Bölümü projesinden birini yapan öğrenci grubu olmayı başardı.
 
Konuyla ilgili konuşan Akademik Danışman Doç. Dr. Neslihan Doğan Sağlamtimur, 2014 yılında düzenlenen XII. Ne Üretelim Etkinlikleri ve Proje Yarışmasına da katıldıklarını veTürkiye 3.lüğü kazandıklarını söyledi.
 
Doç.Dr.NeslihanDoğan-Sağlamtimur “Atık Lastik ve Petlerden Endüstriyel Ürün Üretimi”başlıklı projenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve destek olanlara teşekkür etti.

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nigdeli - 2 yıl önce
Sayın üniversite hocalarına tavsiyem bilim adamı üretinnn.Makama oturan 30 yil ayni dersi anlatan hocalar ve ona uygun ögrenci üretmeyin.