Müfredat tartışılmasın diye TEOG la gündem değiştirildi

CHP Milletvekili Gürer, Kemerhisar ve Bahçeli’de AKP’nin eğitim sistemiyle tarım politikasını eleştirdi

Müfredat tartışılmasın diye TEOG la gündem değiştirildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köy ve kasaba gezilerini sürdürüyor. Bor ilçesine bağlı Kemerhisar ve Bahçeli  kasabalarını ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelen Gürer, halkının sorunlarını dinledi. Beraberinde  CHP Bor ilçe Başkanı Erdal Gevrekçi  ile ziyaretlerde bulunan Gürer Köy ve kasabalardaki göç sorununun yarattığı olumsuz tabloya değindi.

Ömer Fethi Gürer, hükümetin eğitim sistemini ve tarım politikasını eleştirdi. Gürer "Devlet yönetmek ciddi iştir. Deneme yanılma ile devlet yönetilirse sorunlar artar. Önce tarihini sonra yakın ülke tarihini ve dünyada olan biteni iyi okuyacaksın. Dilek ve temenni ile devlet yönetilmez. Geleneksel uygulamaları değiştiriyorum diye arayışlar ülkeyi sorunlu kılar. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde doğan ve tecrübe ile oluşan kurumsal kimliği yeni Türkiye eskisi gibi olmayacak diye  dönüştürmeye kalkar ve yerine getirmeye kalktığının yaratacağı sorunları bilmezsen çözüme değil çözümsüzlüğe gidersin. Yaşadığımız durum tamda budur ve ne yazık ki ülkemiz iyi yönetilemiyor "dedi.

KEMERHİSAR ve BAHÇELİ BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ve Bahçeli Belediye Başkanı Zafer Tokgöz’ü ziyaret ederek kasabanın sorunlarını ve yapılan çalışmaları konuştu.

GÜRER, ESNAF VE VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Kemerhisar ve Bahçeli beldesinde esnaf ve vatandaşlarla da bir araya gelerek, sorunları dinledi, Türkiye ve Niğde gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

BU NASIL REFORM?

15 yıllık AKP hükümetleri döneminde eğitim ve sınav sisteminin defalarca kez değiştirildiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, AKP’nin 15 yıllık dönemde  eğitimi içinden çıkılmaz hale getirdiğini, her bakan değişiminde sistemin değiştiğini, müfredatın üçüncü kez yenilendiğini ifade etti. Gürer "eğitim sistemi ile oynamaları araştırırsanız  bir kitap çıkar. ‘Sistemi değiştirip reform yaptık’ diyorlar ama aynı sistemi bir süre sonra geri getiriyorlar. Her değiştirdikleri reform oluyor ama reform dediklerini karalayarak kaldıran yine değişikliği reform diye anlatan AKP hükümetleri oluyor. Eğitimi tam bir yazboz tahtasına çevirdiler. Müfredat değişikliği çok çok önemli idi. Müfredat tartışılmasın diye TEOG ile gündemin yönünü değiştirdiler. Bu dönem müfredat yakın tarihi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini, millî Bayramlar dâhil bizi biz yapan değerleri, bilimsel bilgiyi en az noktaya taşıyan düzenlemeleri içeriyor. Tarih AKP ile başlıyor. Böyle bir kafa ile eğitim çağdaş ve bilimselliğe eremez" dedi. 

TEOG KONUŞULDU AMA YA MÜFREDAT

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, eğitim ve sınav sistemlerinde yapılan değişikliklerin öğrencilerin kaygısını artırdığı gibi motivasyonunu da olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Gürer, hükümetin müfredatta yapılan değişikle bilimsel çağdaş eğitimden giderek uzaklaştığını ve müfredat tartışmaları önüne geçmek  ve  gündemden düşürmek için TEOG sınavını gündeme taşıdığını ifade ederek: “Sanki sınav ortadan kalkmış gibi anlatıyorlar oysa özelliği olan okullara her kesimden öğrenci erişiminin önünü tıkadılar. Sınav hala dolaylı olarak var yeni düzenleme ile bu durum net olarak görülecektir” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİNİN BÜTÜNSELLİĞİ OLMALI

Modern, çağdaş, gelişmiş, bilgiyle, bilimsellikle, doğruyla buluşmuş, dünyaya önderlik edecek bir ülkenin eğitim sisteminin bu kadar değişikliğe uğrayamayacağını anlatan Ömer Fethi Gürer, “Şimdi temel sorun şu; nasıl bir ülke istiyoruz? Eğitim sisteminin bütünselliği olur. Çocuklara verilen bilgilerle yaşam arasında da kopukluklar var. YÖK sınav sonuçlarını yanlış hesaplayabiliyor. Ama çocuklar bir dakika geç kaldığı zaman okullara alınmıyor. Yanlış sorular yanlış cevapları soru kitapçıklarına basıyorsun ama aynı toleransı öğrencilere gösteremiyorsun” şeklinde konuştu.

Gürer, “Yargıtay kararı ile sistemi 5 yılda üç kere değiştirdiler. 60 yılda değişmeyen sistemi 5 yılda üç kere değiştirdiler. Altyapısını yeterince iyi hazırlamadan sistemi yürürlüğe koyuyorlar. Sonra da yürümeyeceğini anlayıp değişime gidiyorlar. Liyakatle atanan sayısı giderek düşüyor. Bilgiyle, bilimsellikle ilişkisi olanları ayıklıyorlar. Onun yerine getirdikleri adamlar da neyi yönettiklerinin farkında değil” dedi.

Ömer Fethi Gürer Milletvekilliğinin 1 Kasımda 2 yılının dolacağını ve bu süreçte sık  sık köy kasaba gezdiğini, sorunları yerinde dinleyip mecliste gündeme taşıdığını da ifade ederek: “Birçok sorun bizim hatırlatmamızla gündeme alındı. Bundan sonrada sorunların çözümü için uğraşmaya devam edeceğim" dedi.


Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.