Memur-Sen’den Başörtüsü açıklaması

Memur-Sen Kamuda Başörtüsüne özgürlük istedi

EĞİTİM 10.12.2012, 15:44 10.12.2012, 15:44
850
Memur-Sen’den Başörtüsü açıklaması
banner830

 Memur-Sen Konfederasyonu Niğde Kadın Kolları Başkanı Halime Deniz, kamuoyunda başörtüsü yasağı olarak bilinen yasanın kaldırılması gerektiğini söyleyerek, “Başlarını örten kadınlara yıllardır reva görülen hukuksuz uygulamalar bir ötekileştirmedir. Ötekileştirmeye artık son vermeliyiz” dedi.

 

Memur-Sen binasında yapılan basın açıklamasına Memur-Sen Niğde İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Başkanı Celalettin Özüdoğru, Kadın Kolları Başkanı Halime Deniz ve Kadınlar Komisyonu üyeleri katıldı.

 

Kadın Kolları Başkanı Halime Deniz, başörtülü bayanların toplumda başkaları gibi gösterilmemesini istedi. Deniz, başörtüsü yasağının sadece kadın, erkek eşitliğine değil, kadınlar arasında da eşitliğe aykırı bir uygulama olduğunu söyledi. Başını örten kadınların Meclis’e giremediğini ve kamuda görev alamadıklarını da kaydeden Deniz, “Biz gerçek anlamda “özgür bir toplumda” düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginlik olduğuna inanıyoruz. Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz.” diye konuştu.


 “Özgürlük ve eşitlik istiyoruz”

İnsanların kategorize edilmemesi gerektiğini ifade eden Memur-Sen Niğde Kadın Kolları Başkanı Halime Deniz, devletin bütün vatandaşlarına meşru haklarını iade etmesini, özde ve sözde vatandaş ayrımına bir an önce son vermesini istediklerini belirtti.

 

Deniz, kadınların acıya ve zulme maruz kaldığını belirterek şunları söyledi: “Özgürlük, eşitlik ve adaletin sürgün edildiği her yerde, acıya maruz kalanlar en çok kadınlar ve çocuklar olmuştur. Bütün kirli hesaplar en çok onları vurmuştur. Onlarca yıldır; gerilimlerinin kurbanı çoğu kez kadınlar olmuştur. Dün üniversiteye gittiğimizde bizi ikna odalarıyla karşılayanlar, bir insanlık onurumuzun olduğunu düşünmeden ilkel öfkeleriyle bize diz çöktürmeye çalıştılar. Karanlık, kibirli güç odakları çıkarlarını korumak için zorunlu gördükleri çatışma için, inancımızın gereği olan başörtüsünü kavgalarının ortasına atmaktan çekinmediler.  Devlet, şiddet gören kadını korumaya çalışıyor. Ancak aynı devlet, kadının başını kapatarak TBMM’ye gelmesini, kamu hizmetinde görev almasını yasaklayarak bizzat kendisi kadına şiddet uyguluyor; ayrımcılık yapıyor. Üniversitede rektörlerin lütuflarıyla haklarını kullanabilen kızlarımıza başörtüleriyle kamuda görev yapmak yasaktır. Küresel aktör olma iddiasındaki iktidar, bunu ne bize, ne dünyaya, ne de kendilerine izah edemez. Mevcut iktidar bu ayıptan kurtulmalı, ‘kadınları inançlarını yaşama konusunda sınırlamaktan’ vazgeçmelidir. Anayasa’da bulunmayan bir yasak, iç tüzük, yönetmelik hatta genelge gibi düzenlemelerle var ediliyor. Anayasa’da korunan bir hak, yönetmeliklerle yok sayılıyor.  Artık yeter! Aklımıza, ruhumuza giydirilmeye çalışılan deli gömleklerine hayır diyoruz.  “Hiç kimse, iç düşmanlar ihdas ederek milletin hukukunu çiğneyemez. Bu ülkede artık kimse sırtını devlete dayayıp işkence yapamaz, faili meçhullerin üzerini örtemez” diyen Sayın Başbakan’a biz de şunu soruyoruz: “Bizi bu vesayetçi bürokrasinin çıkarttığı yönetmeliklerle yargılamaya, ötekileştirmeye devam edecek misiniz? O yönetmelik gereği olarak başörtülüleri Meclis’ten, kamuda çalışmaktan men eden yasakları uygulamaya devam edecek misiniz, yoksa milletin devleti mi olacaksınız.”banner697
Yorumlar (11)
hadi canım 7 yıl önce
üstüne kaymaklı kadayıf da versek.
ufuk 7 yıl önce
ötekileştirmeye son verilsin diyor, ya başı açık insanları ötekileştiriyorsunuz.
aktif 7 yıl önce
başörtü işine el atmışsanız olacak işi çorbaya çevirirsiniz. memur ve öğretmen toplu sözleşme döneminde sendikanızı gördük. devriniz geçti bu ayaklardan paça olmuyor.
Tesettür 7 yıl önce
başını kapatıp altına kot pantolonu giyerek kırtanları,kapalı giyindiği halde aşırı makyaj yaparak insanların dikkatini cezp edenleri ve tesettürü kalkan olarak kullanan sahdekarları kınıyoruz
borlu eğitimci 7 yıl önce
yani kamuda tek tip istiyorsunuz. yani daha çok ayrışma istiyorsunuz. yani kendinizi özellikle ötekileştirmek istiyorsunuz. yani kamuda giyimine göre muamele istiyorsunuz. önce sendikacılık yapın.
Yorgun Demokrat 7 yıl önce
ebs adlı sendika da vizyona çıkardığı bayanlar da bu işte samimi değiller. bunu herkes biliyor.
eğitimci 7 yıl önce
manşet fotoğrafınız tam bir takiyye vitrinliktir, borhaber.neti kınıyorum, başı açık truvalara izin vermeyin.
Devlet 7 yıl önce
bu konu o kadar basit değil başımız kapalı diyenler de başı açıkları ötekileştiriyor.kamuda kıyafet serbestisi bir gün gelir bunu isteyen kadınları da yakar.kamuda çalışmaz olur hatta hizmet dahi alamaz olur.dünya ya iyi bakın örnekleri var. siyaseten örtünmeyi kimler istiyor iyi bakın.bu işten kimin menfaatı var.kadının mı erkeğin mi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Sayın müdürüm doğma büyüme niğdeli olup niğde emniyetinde görev yapan ayrıca da ticaret yapan polis memurlarını denetleseniz motorlardan daha makbuldür bence bizim yeğenlerimiz pkk la mücadele ederken sizin niğdeli personeliniz valla fındık kırıyor buna bi el atsanız adalet yerini buldu diye sizi aklınızdan öperim
Bu tarz motorlar sadece tarlada kullanılıyor benim yaşım 40 daha trafikte ve şehir mekezinde hiç tescilsiz motor görmedim.
Tebrikler...
Aman göstermelik olmasın... kontrol edelim devletimizin parası boşa gitmesin..
Tanıdığım için söylüyorum. Tuba Yüksel hanım bunu çok hakkediyor...Tabi ki diğer memurlarda hak etmiştir.Başarılar dilerim.
13°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:14
Öğle 12:44
İkindi 16:37
Akşam 20:05
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@