Tartışma Devam Ediyor, Barodan Açıklama

Niğde Barosu ile Niğde Emniyet Müdürlüğü avukat darp ve hakaret iddiasını basın açıklamaları ile devam ettiriyor.

ASAYİŞ 20.01.2015, 16:40 20.01.2015, 16:46
990
Tartışma Devam Ediyor, Barodan Açıklama
banner830
 Niğde Barosu üyesi bir avukatın Niğde Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosunda uğradığı iddia edilen darp ve hakaret gerekçesi ile Niğde Baro Başkanı Hüseyin Demirbilek, Niğde Adliyesinde durumu eleştiren  bir basın açıklaması yapmıştı. (Burada Tıklayın)

Baronun açıklamasının ardından, Niğde Emniyet Müdürlüğü de tam aksini, görevli polis memurlarının görevlerini yasalara uygun olarak yaptığını avukatın değil, aksine polis memurlarının baskıya tabi olduğunu karşı basın açıklaması ile  iddia etmiş ve açıklamayı “Meğer” şeklinde vermiştik.  (Burada Tıklayın)

Emniyet Müdürlüğünün bu açıklamasına Niğde Barosu bir başka açıklama ile karşılık verdi.

Niğde Barosunun açıklaması aynen aşağıda;

KAMUOYUNA,

“ NİĞDE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜN BASIN AÇIKLAMASININ GERÇEKLE İLGİSİ YOKTUR”

 

31.12.2014 tarihi gecesinde Niğde İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube müdürlüğünde meslektaşımıza yaşatılan olumsuzlukları kamuoyu ile paylaşmıştık.

Yaptığımız basın açıklamasının ardından Niğde İl Emniyet Müdürlüğü’ de bir basın açıklaması yapmış ve açıklama bir kısım basında da“ meğer işin aslı “ başlığı ile yayınlanmıştır.

Niğde İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada özetle;

Meslektaşımızın, “kendisinin ifade işlemlerinde hazır bulunmaması halinde herhangi bir ücret alamayacağını, bu durumda boş yere zaman kaybettiğini ve rahatsız edildiğini, ifadenin alınıp kendisine verilmemesi halinde herhangi bir ücret alamayacağını söylediği ” belirtilmiştir.

Aynı açıklamada görevli polislerin sağduyulu ve hoşgörülü bir biçimde avukatın KAZANÇ YÖNÜNDEN mağdur olmaması için görüşme tutanağı vermeyi teklif ettiklerini meslektaşımızın ise “bana isimlerini ve sicillerinizi verin yeter, ben görüşme tutanağı istemiyorum. Lüzumsuzlar, gereksizler, ş…..ler ( şerefsizler denilmek istenmiş) diye hakaret edip bulunduğu odayı terk ettiğini, koridora çıkarken görevli memurların “ sen ne demek istiyorsun” diyerek peşinden gittiklerini “ sen bize neden hakaret ediyorsun diye” tepki gösterdiklerini ve bu sırada asayiş şube müdürünün çıkarak avukata gerekli açıklamayı yaptığını, görüşme tutanağı düzenlendiğini ve olayın bu şekilde çözüldüğü söylenmiştir.

Yapılan basın açıklamasında Niğde Barosunun yeterli inceleme yapmadan açıklama yaptığı, sadece üyesini dinleyerek bunu mutlak doğru olarak kabul ederek polisleri suçladığı, AÇIKLAMANIN gerçeği yansıtmadığı da önemle vurgulanmıştır.

Aynı açıklamada tüm yaşananların “ görüntü ve ses kayıtlarının olduğu da” belirtilmiştir.

DEĞERLİ KAMUOYU;

Niğde Barosu olarak önemle vurguluyoruz ki Barolar kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın yanında Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla görevlidir.

Niğde Barosuna intikal eden her olay hukuk çerçevesinde titizlikle ele alınır ve değerlendirilir.

Tarafımızca yapılan basın açıklaması olayın ertesi günü değil aradan 4 gün geçtikten sonra yapılmıştır. Bu süre zarfında konu yönetim kurulumuzca enine boyuna değerlendirilmiştir.

Yaptığımız bu son kamuoyu açıklamasında da olay ve Niğde İl Emniyet Müdürlüğünün basın açıklaması yeniden titizlikle değerlendirilmiş ve kaleme alınmıştır.

Nitekim olayın görüntü ve ses kayıtları Niğde Barosunun gerçekleri söylediğini ortaya koymuştur.

Basın açıklamamızda eksik vardır fazla yoktur.

ANCAK;

Yaşanan olayla ilgili görüntü ve ses kayıtları olmasına rağmen Emniyet Müdürlüğünün meslektaşımızı ve Baromuzu suçlar nitelikte bir basın açıklaması yapması olağanüstü şekilde yadırganmıştır.

Bu durum tarafımızdan emniyet müdürlüğünün görüntü kayıtlarını yeterince izlemediği, aktarıldığı ve aktarıldığı şekilde de basın açıklaması yapıldığı şeklinde anlaşılmıştır.

Aksini hiç düşünemiyoruz.

Tekrar ediyoruz. Yaşananlar tüm ayrıntıları görüntü kameraları ile sabittir. KAYITLAR SESLİDİR.  Kayıtlar şube binası içerisindeki kameralar aracılığı ile alınmıştır.

Sesli olarak kayıt altına alınan görüntülerin bir saniyesinde dahi meslektaşımızın PARA ile ÜCRET ile ilgili TEK BİR BEYANI yoktur.

Ancak açıklamada PARA ve ÜCRET konusuna VURGU YAPILARAK yer verilmiş ve meslektaşımız bu konuşmaları yapmış gibi ayrıntılandırılmıştır. Gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ancak buna rağmen meslektaşımızın tek bir kelime bile sarf etmediği, imasında dahi bulunmadığı bir mevzuu neden basın açıklamasına sanki konuşulmuş gibi yansıtılmıştır? Bu, ya görüntü ve ses kayıtları olmasaydı dedirten üzerinde çokça düşünülmesi gereken çok önemli bir durumdur.

Para ve ücret vs ile ilgili konuşmalar meslektaşımız şube müdürünün odasına alındıktan sonra kendisinin olmadığı bir ortamda bir polis memuru tarafından şube müdürüne koridorda söylenen sözlerden ibaret değil midir? Polis memurunca şube müdürüne “ para alamayacağım diye zorluk çıkarıyor” şeklinde suçlama ve itibarsızlaştırma içeren sözler basın açıklamasında meslektaşımız tarafından söylenmiş gibi kamuoyuyla paylaşılmıştır ki hayret vericidir.

Görüntü ve ses kayıtlarında meslektaşımızın ağzından gerek oda içerisinde gerek koridora çıkarken “ ş…..ler” ya da bu imada bir kelime çıkmamasına rağmen basın açıklamasında meslektaşımızın görevli polislere “ş…ler” dediği kamuoyuyla paylaşılmıştır.

“ Verelim görüşme tutanağını S…tir olsun gitsin”

“ ( Görüşme tutanağından bahisle) Paşa paşa imzalayacak”  ve olayın bitmesinden, meslektaşımız şube müdürü ile başka bir odada bekletildiği sırada, ifade alma odasında hazır bulunan polis memurlarından biri “ bugün birine patlayacağız” ve burada yazılmasını doğru bulmadığımız galiz küfürleri nasıl açıklayacaksınız?

Yaşanan diğer olaylar ise basın açıklamamızda yazıldığı gibidir. Meslektaşımızın üzerine koşar adım yürünmüştür, etrafı sarılmıştır, iteklenmiştir, alın bunu alın bunu denilmiştir. Yoksa bunlar bizim hayal mahsulümüz müdür?

Doğruları söylediğimiz konusunda kendimizden hiçbir şüphemiz yoktur. Niğde Barosu olarak kamuoyunun önünde konunun muhatapları ile ilgili görüntüleri izlemeye hazır olduğumuzu bundan hiçbir çekincemiz olmadığını da özellikle belirtmek istiyoruz

Niğde Barosu hiçbir kurumu ya da kişiyi hedef almaz. Durduk yere de bir açıklama yapmaz.

Basın açıklamamızda da belirtildiği üzere yaşanan olay vahim ve üzücü olup somut olay ve bu olaylara sebebiyet verenler üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Yaptığımız açıklama aynı zamanda bir ihbar niteliği taşımaktadır. Ancak Emniyet Müdürlüğünce olaya ilişkin özür beklerken kamuoyunu yanıltır nitelikteki basın açıklaması daha üzücü olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Niğde Barosu dahil hiçbir kişi kurum ve zümre kanun önünde ayrıcalıklı değildir, imtiyaz sahibi değildir.

Yoksa Niğde İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde meslektaşlarımızın sıklıkla her yerde dile getirdiği gibi “ Çocuk Şube, Kaçakçılık şube ve diğer şubeler ile Bor, Çiftlik, Altunhisar ve Çamardı Emniyet Müdürlüklerinde ”mağdur ya da sanıkların savunmanlığını yapan meslektaşlarımızın son derece nazik karşılandığı, doğru olanın yapılmasıyla ilgili azami gayret sarf edildiği bilinmektedir. Bu durum sevindirici olup görev alan tüm polis memuru arkadaşlarımıza bu vesileyle teşekkür ediyoruz. Polis memurları bu ülkenin değerli vatandaşları olup halkımızın can mal ve ırz güvenliğini sağlamak için görev yapmaktadır. Adaletin tecellisinde kolluğun iş ve işlemleri çok büyük önem arz etmektedir.

 Ayrıca önemle belirtmek istiyoruz ki kolluğun tıpkı savunma görevi yapan bizler gibi bu görevlerini aldıkları maaş sebebiyle yaptığını da hiçbir zaman düşünmedik.

Bizler polis memurlarının da savunmanıyız. Zira Bizler 77 milyonun savunmanıyız. Bizim beklentimiz bir kamu binası içerisinde vatandaşın can ve mal emniyetini sağmakla görevli insanların bu vasıflara aykırı hareketlerinin anında değerlendirilmesi ve gereken yasal işlemlerin başlatılmasıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 Niğde Barosu Yönetim Kurulu

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
Yorumlar (5)
açıklama 5 yıl önce
bir açıklamada benden ne oluyor memlekette
Hukuk 5 yıl önce
baronun açıklaması yerinde olmuş,zira bu olayda kamuoyu fevkalade yanıltıldı. tüm halkımız biliyor ki sadece araç ruhsatını değiştirmek için emniyete gittiğinde hepsi değil ancak bazı polisler tarafından sanki suçluymuş gibi azarlanmaktadır. polis insanları potansiyel suçlu olarak görmekten kurtulmalıdır. bdp li kadın milletvekili tarafından tokat atılan ve süt dökmüş kedi gibi seslenemeyem emniyet müdürlerini de gördü bu halk ulusal televizyonlarda.o halde polis asli görevini yapsın ve suçlular ile pkk lılarla mücadele etsin.
sadece gülüyorum 5 yıl önce
baro bırak bu işleri lütfen kendinizi ne zannediyorsunuz diğerleri iyi asayiş şube mi kötü peki bugüne kadar neden bunu dile getirmediniz baroda ki herkes para Avcısı avukatları iyi biliriz vatandaş olarak...
Ahkamzade 5 yıl önce
vurun polise, şamar oğlanı değil birgün anlayacak herkes.
trafik 5 yıl önce
trafik şubede işi olan vatandaşlar aracılara yönlendiriliyor. dolacak olan iki form bir yarım kapaklı dosyaya konulacak, aman bana soru sorup da boş boş oturmamdan geri bırakmasınlar diye 2 liralık malzemeyle bitecek iş için aracılara yönlendirip 30 lira verdiriyorlar.
banner833
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 13 27
2. Başakşehir 13 25
3. Beşiktaş 13 24
4. Trabzonspor 13 23
5. Alanyaspor 13 22
6. Fenerbahçe 13 22
7. Malatyaspor 13 20
8. Galatasaray 13 20
9. Denizlispor 13 17
10. Göztepe 13 17
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 13 16
13. Gençlerbirliği 13 14
14. Konyaspor 13 13
15. Kasımpaşa 13 12
16. Antalyaspor 13 12
17. Ankaragücü 13 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 13 27
2. Erzurum BB 13 24
3. Bursaspor 13 23
4. Ümraniye 13 22
5. Akhisar Bld.Spor 13 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 13 19
9. Balıkesirspor 13 18
10. Altay 13 16
11. Giresunspor 13 16
12. İstanbulspor 13 15
13. Adana Demirspor 13 15
14. Boluspor 13 11
15. Osmanlıspor 13 10
16. Altınordu 13 10
17. Adanaspor 13 9
18. Eskişehirspor 13 2
Takımlar O P
1. Liverpool 15 43
2. Leicester City 15 35
3. Man City 15 32
4. Chelsea 15 29
5. Wolverhampton 15 23
6. M. United 15 21
7. Crystal Palace 15 21
8. Tottenham 15 20
9. Sheffield United 14 19
10. Arsenal 14 19
11. Burnley 15 18
12. Bournemouth 15 16
13. West Ham 15 16
14. Newcastle 14 16
15. Aston Villa 15 15
16. Brighton 14 15
17. Southampton 15 15
18. Everton 15 14
19. Norwich City 15 11
20. Watford 15 8
Takımlar O P
1. Barcelona 14 31
2. Real Madrid 14 31
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 15 26
5. Athletic Bilbao 15 26
6. Atletico Madrid 15 25
7. Getafe 15 24
8. Valencia 15 23
9. Osasuna 15 22
10. Granada 15 21
11. Levante 15 20
12. Real Betis 15 19
13. Villarreal 15 18
14. Deportivo Alaves 15 18
15. Real Valladolid 15 18
16. Eibar 15 15
17. Mallorca 15 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 15 9
20. Leganés 15 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@