Tartışma Devam Ediyor, Barodan Açıklama

Niğde Barosu ile Niğde Emniyet Müdürlüğü avukat darp ve hakaret iddiasını basın açıklamaları ile devam ettiriyor.

ASAYİŞ 20.01.2015, 16:40 20.01.2015, 16:46
1010
Tartışma Devam Ediyor, Barodan Açıklama
banner830
 Niğde Barosu üyesi bir avukatın Niğde Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosunda uğradığı iddia edilen darp ve hakaret gerekçesi ile Niğde Baro Başkanı Hüseyin Demirbilek, Niğde Adliyesinde durumu eleştiren  bir basın açıklaması yapmıştı. (Burada Tıklayın)

Baronun açıklamasının ardından, Niğde Emniyet Müdürlüğü de tam aksini, görevli polis memurlarının görevlerini yasalara uygun olarak yaptığını avukatın değil, aksine polis memurlarının baskıya tabi olduğunu karşı basın açıklaması ile  iddia etmiş ve açıklamayı “Meğer” şeklinde vermiştik.  (Burada Tıklayın)

Emniyet Müdürlüğünün bu açıklamasına Niğde Barosu bir başka açıklama ile karşılık verdi.

Niğde Barosunun açıklaması aynen aşağıda;

KAMUOYUNA,

“ NİĞDE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜN BASIN AÇIKLAMASININ GERÇEKLE İLGİSİ YOKTUR”

 

31.12.2014 tarihi gecesinde Niğde İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube müdürlüğünde meslektaşımıza yaşatılan olumsuzlukları kamuoyu ile paylaşmıştık.

Yaptığımız basın açıklamasının ardından Niğde İl Emniyet Müdürlüğü’ de bir basın açıklaması yapmış ve açıklama bir kısım basında da“ meğer işin aslı “ başlığı ile yayınlanmıştır.

Niğde İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada özetle;

Meslektaşımızın, “kendisinin ifade işlemlerinde hazır bulunmaması halinde herhangi bir ücret alamayacağını, bu durumda boş yere zaman kaybettiğini ve rahatsız edildiğini, ifadenin alınıp kendisine verilmemesi halinde herhangi bir ücret alamayacağını söylediği ” belirtilmiştir.

Aynı açıklamada görevli polislerin sağduyulu ve hoşgörülü bir biçimde avukatın KAZANÇ YÖNÜNDEN mağdur olmaması için görüşme tutanağı vermeyi teklif ettiklerini meslektaşımızın ise “bana isimlerini ve sicillerinizi verin yeter, ben görüşme tutanağı istemiyorum. Lüzumsuzlar, gereksizler, ş…..ler ( şerefsizler denilmek istenmiş) diye hakaret edip bulunduğu odayı terk ettiğini, koridora çıkarken görevli memurların “ sen ne demek istiyorsun” diyerek peşinden gittiklerini “ sen bize neden hakaret ediyorsun diye” tepki gösterdiklerini ve bu sırada asayiş şube müdürünün çıkarak avukata gerekli açıklamayı yaptığını, görüşme tutanağı düzenlendiğini ve olayın bu şekilde çözüldüğü söylenmiştir.

Yapılan basın açıklamasında Niğde Barosunun yeterli inceleme yapmadan açıklama yaptığı, sadece üyesini dinleyerek bunu mutlak doğru olarak kabul ederek polisleri suçladığı, AÇIKLAMANIN gerçeği yansıtmadığı da önemle vurgulanmıştır.

Aynı açıklamada tüm yaşananların “ görüntü ve ses kayıtlarının olduğu da” belirtilmiştir.

DEĞERLİ KAMUOYU;

Niğde Barosu olarak önemle vurguluyoruz ki Barolar kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın yanında Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla görevlidir.

Niğde Barosuna intikal eden her olay hukuk çerçevesinde titizlikle ele alınır ve değerlendirilir.

Tarafımızca yapılan basın açıklaması olayın ertesi günü değil aradan 4 gün geçtikten sonra yapılmıştır. Bu süre zarfında konu yönetim kurulumuzca enine boyuna değerlendirilmiştir.

Yaptığımız bu son kamuoyu açıklamasında da olay ve Niğde İl Emniyet Müdürlüğünün basın açıklaması yeniden titizlikle değerlendirilmiş ve kaleme alınmıştır.

Nitekim olayın görüntü ve ses kayıtları Niğde Barosunun gerçekleri söylediğini ortaya koymuştur.

Basın açıklamamızda eksik vardır fazla yoktur.

ANCAK;

Yaşanan olayla ilgili görüntü ve ses kayıtları olmasına rağmen Emniyet Müdürlüğünün meslektaşımızı ve Baromuzu suçlar nitelikte bir basın açıklaması yapması olağanüstü şekilde yadırganmıştır.

Bu durum tarafımızdan emniyet müdürlüğünün görüntü kayıtlarını yeterince izlemediği, aktarıldığı ve aktarıldığı şekilde de basın açıklaması yapıldığı şeklinde anlaşılmıştır.

Aksini hiç düşünemiyoruz.

Tekrar ediyoruz. Yaşananlar tüm ayrıntıları görüntü kameraları ile sabittir. KAYITLAR SESLİDİR.  Kayıtlar şube binası içerisindeki kameralar aracılığı ile alınmıştır.

Sesli olarak kayıt altına alınan görüntülerin bir saniyesinde dahi meslektaşımızın PARA ile ÜCRET ile ilgili TEK BİR BEYANI yoktur.

Ancak açıklamada PARA ve ÜCRET konusuna VURGU YAPILARAK yer verilmiş ve meslektaşımız bu konuşmaları yapmış gibi ayrıntılandırılmıştır. Gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ancak buna rağmen meslektaşımızın tek bir kelime bile sarf etmediği, imasında dahi bulunmadığı bir mevzuu neden basın açıklamasına sanki konuşulmuş gibi yansıtılmıştır? Bu, ya görüntü ve ses kayıtları olmasaydı dedirten üzerinde çokça düşünülmesi gereken çok önemli bir durumdur.

Para ve ücret vs ile ilgili konuşmalar meslektaşımız şube müdürünün odasına alındıktan sonra kendisinin olmadığı bir ortamda bir polis memuru tarafından şube müdürüne koridorda söylenen sözlerden ibaret değil midir? Polis memurunca şube müdürüne “ para alamayacağım diye zorluk çıkarıyor” şeklinde suçlama ve itibarsızlaştırma içeren sözler basın açıklamasında meslektaşımız tarafından söylenmiş gibi kamuoyuyla paylaşılmıştır ki hayret vericidir.

Görüntü ve ses kayıtlarında meslektaşımızın ağzından gerek oda içerisinde gerek koridora çıkarken “ ş…..ler” ya da bu imada bir kelime çıkmamasına rağmen basın açıklamasında meslektaşımızın görevli polislere “ş…ler” dediği kamuoyuyla paylaşılmıştır.

“ Verelim görüşme tutanağını S…tir olsun gitsin”

“ ( Görüşme tutanağından bahisle) Paşa paşa imzalayacak”  ve olayın bitmesinden, meslektaşımız şube müdürü ile başka bir odada bekletildiği sırada, ifade alma odasında hazır bulunan polis memurlarından biri “ bugün birine patlayacağız” ve burada yazılmasını doğru bulmadığımız galiz küfürleri nasıl açıklayacaksınız?

Yaşanan diğer olaylar ise basın açıklamamızda yazıldığı gibidir. Meslektaşımızın üzerine koşar adım yürünmüştür, etrafı sarılmıştır, iteklenmiştir, alın bunu alın bunu denilmiştir. Yoksa bunlar bizim hayal mahsulümüz müdür?

Doğruları söylediğimiz konusunda kendimizden hiçbir şüphemiz yoktur. Niğde Barosu olarak kamuoyunun önünde konunun muhatapları ile ilgili görüntüleri izlemeye hazır olduğumuzu bundan hiçbir çekincemiz olmadığını da özellikle belirtmek istiyoruz

Niğde Barosu hiçbir kurumu ya da kişiyi hedef almaz. Durduk yere de bir açıklama yapmaz.

Basın açıklamamızda da belirtildiği üzere yaşanan olay vahim ve üzücü olup somut olay ve bu olaylara sebebiyet verenler üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Yaptığımız açıklama aynı zamanda bir ihbar niteliği taşımaktadır. Ancak Emniyet Müdürlüğünce olaya ilişkin özür beklerken kamuoyunu yanıltır nitelikteki basın açıklaması daha üzücü olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Niğde Barosu dahil hiçbir kişi kurum ve zümre kanun önünde ayrıcalıklı değildir, imtiyaz sahibi değildir.

Yoksa Niğde İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde meslektaşlarımızın sıklıkla her yerde dile getirdiği gibi “ Çocuk Şube, Kaçakçılık şube ve diğer şubeler ile Bor, Çiftlik, Altunhisar ve Çamardı Emniyet Müdürlüklerinde ”mağdur ya da sanıkların savunmanlığını yapan meslektaşlarımızın son derece nazik karşılandığı, doğru olanın yapılmasıyla ilgili azami gayret sarf edildiği bilinmektedir. Bu durum sevindirici olup görev alan tüm polis memuru arkadaşlarımıza bu vesileyle teşekkür ediyoruz. Polis memurları bu ülkenin değerli vatandaşları olup halkımızın can mal ve ırz güvenliğini sağlamak için görev yapmaktadır. Adaletin tecellisinde kolluğun iş ve işlemleri çok büyük önem arz etmektedir.

 Ayrıca önemle belirtmek istiyoruz ki kolluğun tıpkı savunma görevi yapan bizler gibi bu görevlerini aldıkları maaş sebebiyle yaptığını da hiçbir zaman düşünmedik.

Bizler polis memurlarının da savunmanıyız. Zira Bizler 77 milyonun savunmanıyız. Bizim beklentimiz bir kamu binası içerisinde vatandaşın can ve mal emniyetini sağmakla görevli insanların bu vasıflara aykırı hareketlerinin anında değerlendirilmesi ve gereken yasal işlemlerin başlatılmasıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 Niğde Barosu Yönetim Kurulu

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (5)
açıklama 5 yıl önce
bir açıklamada benden ne oluyor memlekette
Hukuk 5 yıl önce
baronun açıklaması yerinde olmuş,zira bu olayda kamuoyu fevkalade yanıltıldı. tüm halkımız biliyor ki sadece araç ruhsatını değiştirmek için emniyete gittiğinde hepsi değil ancak bazı polisler tarafından sanki suçluymuş gibi azarlanmaktadır. polis insanları potansiyel suçlu olarak görmekten kurtulmalıdır. bdp li kadın milletvekili tarafından tokat atılan ve süt dökmüş kedi gibi seslenemeyem emniyet müdürlerini de gördü bu halk ulusal televizyonlarda.o halde polis asli görevini yapsın ve suçlular ile pkk lılarla mücadele etsin.
sadece gülüyorum 5 yıl önce
baro bırak bu işleri lütfen kendinizi ne zannediyorsunuz diğerleri iyi asayiş şube mi kötü peki bugüne kadar neden bunu dile getirmediniz baroda ki herkes para Avcısı avukatları iyi biliriz vatandaş olarak...
Ahkamzade 5 yıl önce
vurun polise, şamar oğlanı değil birgün anlayacak herkes.
trafik 5 yıl önce
trafik şubede işi olan vatandaşlar aracılara yönlendiriliyor. dolacak olan iki form bir yarım kapaklı dosyaya konulacak, aman bana soru sorup da boş boş oturmamdan geri bırakmasınlar diye 2 liralık malzemeyle bitecek iş için aracılara yönlendirip 30 lira verdiriyorlar.
Son Yorumlar
Adam gibi adamsın halkın karşısında değil yanında olan siyasetçi
idris hoca muhtar gidenlere selam söyleyin Niğde nin halini anlarlar
Cumhur ittifakı diye AKP yi destekleyen MHP darp edilen öğretmen Ülkücü ve MHP li.Darp eden de sarı sendikalı bir vatandaş.Sarı sendika iktidarın arka bahçesi.Siz Beka beka diye meleyin.Yazıklar olsun size ve yazıklar olsun bize ki hala size oy veriyoruz.Balgat işgalcileri elinize sağlık
Niğde basını özgürrrrrrrrrrrrrrrr
niğdemizin medarı iftiharı.seni seviyoruz büyük başkan. canımızsın.öl de ölelim....
23°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 05 Temmuz 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:18
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:14
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Malatyaspor 30 29
15. Çaykur Rizespor 29 29
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Bursaspor 32 55
4. Adana Demirspor 31 54
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@