Niğde “Duran Adam!” pozisyonunda mı?

Bor’da Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Ünver’in Niğde halkının yatırımlar ile ilgili tespitlerini ve yakınmalarını kaleme aldığı yazı şöyle:

YORUM 29.07.2013, 17:03 03.08.2013, 14:29
1132
Niğde “Duran Adam!” pozisyonunda mı?
banner830
 Bor’da Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Ünver’in  Niğde halkının yatırımlar ile ilgili tespitlerini ve yakınmalarını kaleme aldığı yazı şöyle:

 

DURAN İL NİĞDE, BENZETMESİ

 

Duran Adam”  sözü yabancı gelmedi değil mi? Evet, “Duran adam” benzetmesi geçtiğimiz günlerde İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemlerinde gündeme gelmişti. “Duran adam” sözünü bizde Niğde’ye uyarlayıp yatırımlar ve hizmetler açısından ele aldık. Bu kapsamda Niğde’ye “Duran İl Niğde” benzetmesini yaptık.   

İlk akla gelenler, yaklaşık 25 yıl önce planlanan ve projeleri hazır olan ECEMİŞ  Suyu, Niğde Havaalanı, Otoyol  projeleri hala tozlu raflarda yerini koruyor. Yıllarca da bu tozlu raflardan inmeyeceğini tahmin ettiğimiz bu projeler, bizim gözümüzde “Duran projeler” adını aldı.

 

 

 

NİĞDE’NİN YATIRIM BÜTÇESİ SIFIR

 

 

Yine son yıllarda planlanan Adliye Sarayı, BOR AKKAYA BARAJI projeleri sırada bekliyor. Sıcakların arttığı şu günlerde çevrede büyük tehlike olarak görülen AKKAYA GÖLETİ hâlâ yarım. Çevre illerin kurumları bazında yatırım bütçelerinin ibreleri trilyonları gösterirken, bizim Niğde’nin bütçesi sıfırlarla ifade ediliyor. Komşu iller büyük yatırımlarda kabuğunu kırmaya devam ederken, Niğde’nin yatırım teşviklerinden aldığı pay, son 4 yılda yüzde 1.1’den, yüzde 0.3’e geriledi. Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 56. sıraya düşen Niğde, her alanda biraz daha gerilemeye devam ediyor. Bu kapsamda Niğde’nin yatırım teşviklerinden aldığı pay da, her yıl büyük oranda düşüyor.

 

 

 Niğde’nin İşgücü Piyasası analizine göre, yatırım teşviklerinden aldığı pay her yıl düştüğü gibi hem de istikrarlı değil. Niğde, yatırım teşviklerinden en büyük payı 2007 yılında 1.1 ile aldı. Niğde’nin 2011 yılı itibariyle teşviklerden aldığı pay ise, yüzde 0.3’e geriledi. Niğde’de değişmeyen tek şey var, o da son günlerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yetkililerin açıklamasına göre, Ramazan ayının ilk haftasında 2 bin 250 kişiye yardım yapılması. Bu haberi kamuoyuyla paylaşırken, bu yardımların Niğde’nin gelişmişlik düzeyini, yani geri kalmışlığını çok güzel ifade ettiğini de belirtmeden geçemeyeceğiz.

 

 

Bir de bu yardımların veriliş şekline itirazımız var. Verecekseniz verin ama gizlilik kaidelerini unutmamanız gerektiğini bilin. Şovlara gerek olmadığını; “Bir elin verdiğini öteki el görmeyecek, bilmeyecek, duymayacak” sözü ne güzel açıklıyor değil mi? Sadakanın en hayırlısı gizli yapılandır öyle değil mi Müslümanlar.

 

 

İCRA DOSYALARI DAĞLAR GİBİ

 

 

Niğde’de son zamanlarda yatırımsızlığa ve ilgisizliğe karşılık artan birçok acı olay var. Ne mi bunlar?

 

Örneğin;

- Niğde Adliyesi’nde icra dairesi sayısı arttı, icra dosyaları dağlar gibi yükseldi.

-Yatırımsızlık, dolayısıyla işsizlik ve gelecekten ümitsizlik sebebiyle Niğde’nin nüfusu her geçen yıl azaldı.

 

- Niğde insanı her geçen gün biraz daha yoksullaştı, umutsuzlaştı.

-Yatırım yok, yeni proje yok. Turizm potansiyelimiz yüksek ama turizm gelirimiz sıfır noktasında kaldı.

 

Bu birkaç örnek Niğde’nin durumunun yürekler acısı olduğunu ortaya koymuyor mu? Hadi kalk ayağa Niğdem kendine gel. Yetkililerin hepsi düşmüş koltuk derdine, sen merhem ol kendi derdine…

 

Yetkililer ancak oyalama taktikleri gereği Niğde ve çevresinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile insanlara fakir muamelesi yaparak, Ramazan ayında sadaka niyetine yardım dağıtıyor,  aş dağıtılıyor. Bu “Yarım elma, gönül alma” sözüyle ifade edilebilecek yardımlarla Niğdeli oyalanıyor. Yılın 12 ayından bir ayında doyuracağına, yatırım yap, iş ver. Vatandaşın karnı 12 ay doysun. Yapılan yardımlara bakıp Niğde’nin acınacak haline gülüyoruz, yazık yazık çok yazık. Niğde’yi bu duruma düşürenler utansın.

 

 

AKSARAYLI KAVAK YETİŞTİRİR, NİĞDELİ HİZMET YARIŞTIRIR

 

Konuyla ilgili yıllar önce Aksaraylı dostlarımın söyledikleri sözler kulaklarımda yankılanıyor. Aksaraylı dostlarımız sohbet sırasında, “Eskiden Aksaraylı kavak yetiştirir, Niğdeliler hizmet yarıştırır” der, bizler de gururlanırdık. Ama son yıllarda ise; Aksaray’a, Nevşehir’e, Kayseri’ye  hizmet akıyor, Niğde bakıyor.  Az önce söylediğim sözün, son yıllarda Niğdeliler için söylenmeye başlandığını duyar gibi oluyorum.

 

 

Niğde’de, “Niğde son dönemlerin altın çağını yaşıyor” şeklinde konuşanlar var. Ancak her şey göz önünde, bunlar inandırıcılıklarını yitirmişlerdir. Kapadokya’ya açılan kapı konumundaki Aksaray ve Nevşehir’in babası konumundaki Niğde, son yıllarda evlatlarının aldığı hizmetleri her ne hikmetse alamıyor. Buna sebep hükümetin vurdumduymazlığı mı, yoksa Niğde’den oy vererek kendi ellerimizle TBMM’ye gönderdiklerimizin beceriksizlikleri mi dersiniz, ne derseniz deyin zaten fark etmez…

 

 

Biz yine de karamsar olmayanlardan olalım. Şimdi ‘Kara tren gecikir belki hiç gelmez’ şarkısını dillendirmek yerine, ‘Tren gelir hoş gelir, odaları boş gelir’ şarkısını ‘Dolu’ gelir’ şeklinde söyleyelim. Biz bu şarkıyı Bor’da Sabah Gazetesi olarak “Hızlı Tren, Havaalanı, Ecemiş, Akkaya Barajı” gibi projeler tamamlanılıncaya kadar kamuoyu adına söylemeye devam edeceğiz. 

 

 

 

Yorumlar (13)
DOĞRU 8 yıl önce
elinize ve kaleminize sağlık ismet bey. umarım diğer bazı basın mensuplarına cesaret konusunda örnek olur. niğde yıllarca süren çabaları ile vizyon sahibi, iş yapacak kapasiteli insanlarını karalama ve yıpratma politikaları ile uzaklaştırdı. kala kala 2 grup kaldı; kabuğuna çekilmiş işten kaçan eğitimli grup ile siyaseti kendisine koltuk kapma zihniyeti ile yapan eğitimsiz grup. sonuç; eldeki malzeme ile niğde'nin ederi bu.
ticaret ve lokall 8 yıl önce
niğde ölmüş ismet gardaşım, siz borunuzuna iyi bakın, bu niğde den bir ... olmaz niğdede belediye başkanı aynaya bakmıyor, yalaka gazeteler bakıyor. il başkanı çamardı derdinde, gez toz, kaset çıkar. milletvekilleri zaten yok onları hiç saymıyoruz. o yüzden bor dan bir şey olursa olur diğeri.
HAKİKAT 8 yıl önce
ismetciğim artık kavağı hemde selvi kavağını niğde yetiştiriyor haberin yok mu?
hüsran 8 yıl önce
ne söyleyelim helal olsun bizi böyle yapanlar niğdeden beş beter olsun yarın mahkemeyi kübrada bunların hesabı sorulaçak devletin malı deniz yemeyen keriz lafıyla işe koyulanlar hepinizin yakasın da elimiz olaçak
beterin beteri varmış 8 yıl önce
faruk akdoğan niğdeyi bitirdi. ondan öncesi de erdoğan özegen eline almış çantayı şu kent senin, bu kent benim gez keyfm gez, bide ismail göksel vardı evlere şenlik. mahmut çabaladı ama elinden birşey gelmezdi. il başkanı al vur gençlik kollarına, onu al merkez ilçeye vallaha bu niğde bitik. bunlar vatandaş arasında geziyor. yağcılar da ses etmiyor. ama farkında değiller yakında kovulacak seviye ye geldiler.
EJDER 8 yıl önce
bu vekiller onca yapılan olumsuz yorumları hiç okumuyorlar mı? yoksa okuyup aman sizde bize ney yav it ürür kervan yürür mü diyorlar
refik kafalı 8 yıl önce
niğde domalan mantarı halde duruyor. gelen süzüyor, giden sdüzüyor.
DOĞRU SÖZ 8 yıl önce
doğru söze ne denir.yaşa be kardeşim.çık artık meydanlara.seni özledik.konuş yaz konuştur kalemini be kardeşim ismet.niğde de basın çok sessiz.emirle yazıyor gerçekler gizleniyor.eyyamcılık hat safada.hadi kardeşim sözümüz ol sözcümüz ol dilimiz ol.vur ses gelsin .vur allah aşkına millet aşkına!vur küffara.vur ihanet çetesine .vur duyarsızlara.vur emaneti taşıyamıyanlara.vur vur ki ses gelsin.allaha emanet
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Taksiciler derneği kursan ne ? Bizim ehli keyf taksiciler gece 12:00 den sonra yolcu taşımiyor uyuyorlar. 10 tana dueak gezdim sabah 05:00 te otogara gideceğim diyee . osaatte taksi bulazsin dedilerr. nerde issiz gucsuz emekli kopuk tip varsa taksicilik yapiyor. bu tabirlere hakkiyla yapanlar dahil degildir
bu adanlar ağzında kuşta tutsa size yaranamaz tabi alışmadık don durmaz yıllarca memleketi bir yerlere getiremeyen onlarca bankayı yiyip batıran sizin cebinizden çalan adamlar kıymetli petrol çıkar sevinmezsin altın bulurlar sevinmezsin doğal gaz çıkar sevinmezsin yıllardırbis bir görüntü olan eski sanayiyi adam etmeye çalışırsın sevinmezsin sen nasıl bir kavimsin ama kervan yürüyor siz istesenizde istemesenizde
ÇEMİYETİN PAYLAŞIMI ESNASINDA MAHKEMELİK OLDUĞUNUZ DAVALARIN ,DİLEKCELERİNİ,MAHKEME KARARLARINI, TUTANAKLARI,BU KONUDA YAPILAN HABER KÜPÜRLERİNİ,SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINI DA MUTLAKA MÜZEDE SERGİLERSENİZ ÇOK GÜZEL OLUR..
ANADOLUNUN+ PARLAYAN+YILDIZIMI+%21%21%21%21% 21+G%C3%9CLD% C3%9CRMEYIN +KEMDINIZI + G%C3%9CLTEKIN+BEY
Meral aksener dememıs arkadas sen nasıl gazetecısın vatanfas soylemıs memnun deılım dıye
13°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@