Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Türk Musiki Devlet Konservatuvarı öncülüğünde, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ve Güzel Sanatlar Fakültesinin destekleriyle "Cumhuriyet Oratoryosu" Müzik Dinletisi düzenlendi.

Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafiz Tok, Üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı. "Çanakkale Türküsü", "Hey Onbeşli Ağıtı" ve "Çırpınırdı Karadeniz" isimli eserlerin icra heyeti tarafından seslendirildiği, "Vatan Marşı" ile "Gençlik Marşı"nın ise koro tarafından icra edildiği oratoryo, dinleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Niğdeli Ebubekir Hazım Tepeyran 77. Ölüm Yıldönümünde Anıldı Niğdeli Ebubekir Hazım Tepeyran 77. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Etkinlikte Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Timur Vural, "Atatürk ve Müzik" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmanın akabinde Prof. Dr. Timur Vural ve Dr. Öğr. Üyesi Aysun Hamzaoğlu Birer şefliğinde oratoryo icra edildi. Dinleti kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Ümran Akdağcık tarafından şiir okunurken, oratoryo metni koro ve okuyucular tarafından işlendi. Ayrıca oratoryoda Dr. Öğr. Üyesi Ali Delikara tarafından bestelenen fon müzikleri de yer aldı.

Ayrıca oratoryo öncesi Konservatuvarın fuaye alanında Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan resim sergisi de yer alarak sanatseverlerle buluştu. Etkinlik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafiz Tok’un icra heyetine teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.(

Editör: Selim GÖKEL