Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Teknopark ‘ta bulunan Armszr Ar-Ge firması ile Akdaş Silah A.Ş iş birliğinde üretilen yazılım ve stratejik bileşenleri tamamen yerli ve milli olan 38/40mm bomba atar silah sistemlerinde kullanılan Türkiye’de tek, dünyada bu alanda ikinci ürün olan dijital bir nişangah sistemi Teknopark ’ta üretiliyor.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü ve Niğde Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Uslu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hamdi Doğan, Prof. Dr. Nafiz Tok ve Prof. Dr. Recep Çiçek ile Genel Sekreter Abdulgani Özkan, Niğde Teknopark’ı ziyaret ettiler. Ziyarette yönetim kadrosuna Niğde Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Battaloğlu da eşlik etti. Niğde Teknopark’ın güncel durumu ile ilgili bilgi alan Üniversite yönetimi, projelerine devam eden firmaların projelerini yerinde incelediler.

Yeni Nesil ve Yerli Zirai İlaçlama Drone Projesi

Ziyaret kapsamında Pofly Havacılık Teknolojileri A.Ş.'ye yapılan ziyarette firma adına Ar-Ge Mühendisi Harun Varol yerli olarak Niğde Teknopark’ta Ar-Ge çalışmaları tamamlanan yeni nesil zirai ilaçlama droneları hakkında bilgi verdi. Üretimi yapılan 10, 16, 30 ve 50 litre kapasiteye sahip zirai ilaçlama dronelarının imalat süreci ve kullanım alanları ile kullanılan hassas konumlama teknolojileri ve insansız hava araçları üzerine devam eden özellikle savunma sanayi ile ilgili diğer projeler konusunda paylaşımlarda bulunuldu.

Alanında Ülkemizde Tek, Dünyada İkinci Dijital Nişangah Sistemi

Diğer bir ziyaret ise Armszr Ar-Ge firmasına gerçekleştirildi. Firmanın ürünlerinden Ak-Sight hakkında bilgi veren firma yetkilisi İbrahim Hamalaosmanoğlu, projenin Akdaş Silah A.Ş iş birliğinde tamamlandığını, yazılım vb. stratejik bileşenlerinin tamamen yerli ve milli olduğunu, 38/40mm bomba atar silah sistemlerinde kullanılan dijital bir nişangah sistemi olduğunu, aynı zamanda kullanıcıya atış sırasında kullanım kolaylığı sağlayan özellikleriyle ülkemizde tek, dünyada bu alanda ikinci ürün olduğunu belirtti.

Evlenmenin maliyeti Niğde’de 500 Bin lirayı geçiyor Evlenmenin maliyeti Niğde’de 500 Bin lirayı geçiyor

Ak-Sight'ın geçtiğimiz aylarda “Ağırlaştırılmış Kalifikasyon Testlerini” başarıyla geçerek milli silahlar envanterine girdiğini ve Özel Kuvvetler tarafından kullanılmaya başlandığını ifade etti. Ayrıca firma tarafından yürütülen bir diğer projenin de İKAP ismini verdikleri KOSGEB destekli İnsansız Kara Aracı Platformu projesi olduğunu ve tamamlanası yakın olan bu projenin neticesinde üretilecek ürünün farklı kullanım özellikleriyle zorlu arazi şartlarında kullanılabileceğini aktardı. Ayrıca orta sınıf kara aracını içeren bu projenin çok yakında saha çalışmalarına başlanacağı bilgisi de verildi.

Editör: TE Bilişim