CHP Niğde'de böyle...

CHP’den Niğde Milletvekili aday adayı olacak isimler hemen hemen netleşti, ilginç isimler var.

SİYASET 22.01.2015, 01:33 22.01.2015, 02:05
CHP Niğde'de böyle...
 MHP ve Ak Parti’de kongre heyecanı sürüyor… Niğde’nin en güçlü bir diğer partisi  CHP’de ise derinden milletvekilliği aday adaylığı kulisi yürütülüyor.

Haber-Yorum: Selim GÖKEL

CHP’den Milletvekili aday adayı olacak isimler hemen hemen netleşti.  İlginç isimler var.


İŞTE CHP’NİN MUHTEMEL ADAY ADAYLARI


Ahmet Oğuz ÖZMEN, Bülent TANIK, Doğan ŞAFAK, Durmuş SONGUR, Gökhan ÖZBEK, Hacı AVŞAR, Mümin AKGÜL, Orhan ERARSLAN, Ömer Fethi GÜRER, Ramazan ERTAN, Rasim YILMAZ, Sevgi ÖZBEK…


ÖN SEÇİM DOĞAN ŞAFAK’IN OLMAZSA OLMAZI

Mevcut Milletvekili Doğan Şafak yine aday adayı ve en güçlü isimlerden, güçlü; çünkü parti delege ve yönetim kadrosuna hakim, her ne kadar az farklar ile merkez ilçe ve il başkanlığını kazanmış olsalar da, eğer CHP’de bir önseçim olacak ise Doğan Şafak ismi siyaseti de ince ayarlı  yapmasından dolayı CHP sandığından yine çıkar diye düşünüyorum. Ön Seçim Doğan Şafak’ın olmazsa olmazı.


CHP Genel Merkezi Niğde’de ön seçim yapmayabilir de. İşte bu durumda Genel Merkez kimi gösterecek?


Yukarıdaki adaylar bir yana Doğan Şafak bir yana, tam olmasa da karşı bir blok var. Partide barış ve beraberlik sağlanmaz ise bu sayın Şafak’ın şanssızlığı olacak.


Bir başka şanssızlığı olarak kongre de Muharrem İnce’yi desteklemesi görülüyor. Bu şanssızlık değil bence bir şans aslında. Niğde’nin demografik yapısı -  göçmen yapısı ister istemez Muharrem İnce’nin Selanik göçmeni olmasından dolayı Doğan Şafak’ı onun saflarına itti. Sayın Şafak ilk adaylığından beri ince! bir siyaset yapıyor. Doğan Şafak, Muharrem  İnce’ye bu desteğinden dolayı Niğde’nin bir çok göçmen köy ve kasabalarında popülerliğini artırdı.  Muhalefet de yapabileceğinin  en iyisini yaptığını düşünüyorum. Verdiği soru önergeleri, TBMM konuşmaları-konuları tam isabetti. Çiftçi mitingi ona keza. Ama yerel yönetimlerde olmamanın handikabı da var. Delegenin büyük bölümünün yeşil ışığı Şafak’ın  elini güçlendirirken bu durumu aynı zamanda  rakiplerinin de handikabı olarak görüyorum.


BÜLENT TANIK NİĞDE’YE NASIL SÜRÜKLENDİ?
Bir başka sürpriz isim Bülent Tanık, Eski Çankaya Belediye Başkanı  Bülent Tanık neden Çankaya Bölgesinden değil de, Niğde’den aday adayı oluyor? Niğde’de ne kadar karşılığı var. Çankaya Belediye Başkanlığı sırasında; ki Çankaya Türkiye’nin en popüler Belediyesidir. Niğde-li için neler yapmıştır? Başkanlığı döneminde rüzgarın onu Niğde’ye sürükleyeceğini tahmin edemediğini düşünüyorum. Mesela bir Nadi Özdamar kadar tanınmışlığı yok. (Sadece tanınmışlık olsa oda borhaber.net ile çözülür!) Ama başka eksiklikler de var.  


FETHİ GÜRER BİRİKİMİNİ NE YAZIK Kİ İSTANBULLU İLE PAYLAŞIYOR

Son zamanda yıldızı daha da parlayanlardan Ömer Fethi Gürer var. Yıllardır Niğde üzerine yazar çizer. Şuan İstanbul Kartal Belediye Başkan Yardımcısı ve orada bir çok etkinliğe imza atıyor.  Diğer kitaplarının yanında bence en önemlisi Niğde ve Bor üzerine kitapları var. Binlerce Niğde ve çevresi üzerine makaleleri var. Niğde’yi dert edinmiş birisi ama onun bu derdini dert etmeyen çevreler de çok. Kitaplarını ne Bor Belediyesi ne de Niğde Belediyesi satın almamış. Bırakın yerel yönetimleri, bağımsız stk’lar tarafından bile gerekli ehemmiyet  verilmemiş. Bence haksızlık yapılıyor. Niğde ile ilgili büyük bir birikime sahip ama Niğde değerlendiremiyor.


Yıllarca bu topraklarda oluşturduğu birikimini bugün İstanbullu ile paylaşıyor.  Her seçimde Ömer Fethi Gürer’in ismi geçer. Bu seçim de de aday adayı olduğunu biliyorum. Tanınmaya ihtiyacı yok ve yine güçlü aday adaylarından. Bariz Bor destekli...


AV. AHMET OĞUZ ÖZMEN’E MURAT KARAYALÇIN REFERANS OLUR MU?

Avukat Ahmet Oğuz Özmen de aday adayı. Niğde eski belediye başkanı. Tecrübesi particiliği eşi ile birlikte oluşturduğu ideoloji vitrini çok iyi. Daha önce de çeşitli kereler adaylık girişiminde bulundu ama bu sefer farklı. Av. Ahmet Oğuz Özmen’in İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile ayrı bir muhabbeti ve diyaloğu var. Bu muhabbet Ahmet Oğuz Özmen’in Niğde Belediye Başkanı, Murat Karayalçın’ın da Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığı döneminden beri devam ediyor. Hatta bir küçük not verelim Niğde Yeni Çarşı’nın eski hali yıkıldığında Yeni Çarşının etrafının kaldırım taşları ve yürüyüş yolları döşeme taşları Ankara Belediyesi’nin hediyesi idi!. (Şuan ki belediye oraları tekrar düzenledi, değiştirdi). Murat Karayalçın, Ahmet Oğuz Özmen’e referans olur mu? Olur, ama belirleyici olur mu? Şüpheli…


SEVGİ HANIM CHP’NİN KADIN KONTENJANINDAN ADAY OLABİLİR Mİ?
Bir diğer aday adayı olacak isimlerden birisi de Atatürkçü Düşünce Derneği Niğde Şube Başkanı Diş Hekimi Sevgi Özbek. Sevgi Özbek il başkanlığı kongresinde yarışa sonradan başlamasına rağmen iyi yarıştı ve  sanırım 7 oy ile kaybetti. Bayan olması CHP'de bir şans. CHP’nin bayan aday kontenjanını Niğde için kullanması düşünülebilir. ADD geçmişi büyük avantaj.


HACI AVŞAR ADAY ADAYI AMA CHP’YE DAHA ÜYE OLAMADI

Ulukışla İlçesi eski belediye başkanı Hacı Avşar’da aday adayı olacak. Sitemiz yazarı Göksel Rıza Özkan bu durumun ışığını yaktı, yorumlar gırla gidiyor. Hacı Avşar’ın aday adayı olması için istifa ettiği CHP’ye tekrar üye olması gerekiyor. Edindiğim bilgi ilginçtir hala üye değil, Niğde’den yapılmıyor, Genel Merkezi zorladı üyelik için yine olmadığı şeklinde bilgi edindim. Yani işi zor ama renkli bir aday olur.
 
GÖKHAN ÖZBEK ÇOK KAFA KARIŞTIRACAK, HİZAYA SOKACAK
CHP'nin aday adayları hakkında kulak kabarttığımda bana ulaşan en ilginç ve şaşırtan isim de gazeteci Gökhan Özbek oldu. 


Niğde'de Yıldızı parlayan isimlerden birisi de Gökhan Özbek idi. Gazetecilik ve ardından Kemerhisar Belediyesi. Gökhan Özbek, Niğde’nin onuru, gururu denilen CHP’li Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı’nın danışmanı. Seçim öncesi ve sonrasında Belediyenin gerçekleştirdiği ve planladığı bir çok proje ve etkinlikte Gökhan Özbek’in imzası var. Yaşadığı seçim-ler tecrübesi, Türkiye gündemini takip etmesi, Sosyalist ideoloji ve siyasetine hakim olması nedeniyle aday adaylığı sürecinde çok ilginç çıkışları olacağını düşünüyorum. Aday adaylarını sürükleyecek ve parti içi fikirlerinin  olacağını tahmin ediyorum.  Gökhan Özbek’in aday adaylığı ayrı bir renk katacak. Aday adaylığından adaylığa terfi eder mi? CHP halkçı bir parti...


 
RASİM YILMAZ PUSUDA

CHP’nin tek İl Genel Meclisi üyesi Rasim Yılmaz, CHP’nin geleceğinde!  olan bir kişi olarak düşünüyorum, ama bu seçimde de ortam ve şartlar müsait olduğunda sürpriz yapabilir, yapabilirler!  düşüncesindeyim.


CHP BÖYLE…


Eski Milletvekili uzun zamandan sonra ortaya çıkan Orhan Eraslan aday adayı ama CHP onun dönemindeki CHP değil.  Mümin Akgül sürekli aday, tanıyorsunuz.  Durmuş Songur adaylığında bölgesi Çiftlik için nabız yoklayacak, tanıtacak ve bölgenin sorunlarını dile getirecek. Ramazan Ertan bir dönem Sarıgül ile birlikte ve İstanbul’da olması dezavantaj.


Bu arada  aday adaylarından 4 tanesi ön seçim değil genel merkezin belirlemesini istiyor.  Ankara’dan bir bürokrat sürekli kulis faaliyetleri içinde yeşil ışık bekliyor.


CHP şimdilik böyle…


 MHP ve Ak Parti Kongre süreci yaşıyor. Çok güçlü olduğunu düşündüğünüz partilere bile inanın şuan bir kıvılcım yeter. Bırakın manşet atmayı, kıvılcım olmamak için de, inanın site yorumlarının bir çoğunu yayınlayamıyoruz, dikkat ediyoruz.  Yorumlara tam yol vermek için de özür dileyerek biraz daha süre istiyoruz.


Sağlıkla Kalın


Not: Sitemiz takipçileri anket yapıp yapmayacağımızı soruyor. İnternet siteleri anketi dışarıdan çeşitli program ve uygulamalar ile maniple edilmeye çok müsait. Ama gelişmiş anket yazılımları da var. Yakın zamanda anket modülümüzü güçlü hale getireceğiz. Bunu gerçekleştirdiğimizde sitemizde anket de yapacağız. Ayrıca  sokakta, formlarla klasik anket uygulamalarımız da olacak.
 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (37)
ümit bircan 8 yıl önce
Bence Nigde için ramazan ertan tek hedef nigdeye hava alanı işAllah
ümit bircan 8 yıl önce
Nigde için ramazan ertan
ramazan pınarlı 8 yıl önce
mümkkünse hiç kimse olmasın ccc...
hunter 8 yıl önce
yi̇ne yeni̇den doğan şafak alir
Ahkamzade 8 yıl önce
herkesin bir gazetecisi var, doğan şafakında gazetecisi de elim gökel her halde
Ön secim 8 yıl önce
delege değil de üyelerin tam katılımıyla ön secim olması halinde olacak olan sıralama şu şekilde olur : 1- doğan şafak (acık ara) 2- ö.fethi gürer (aday olursa şayet) 3- sevgi özbek.. atama olması halinde ise 1. sıra kim olursa olsun vekil cıkarma sansı 0.
demokrat 8 yıl önce
sevgi özbek 1. sıra adayı, doğan şafak artık tamam yapacağı birşey kalmadı. 2. sıra ömer fethi gürer. 3. sıra gökhan özbek bir sosyal demokrat olarak böyle düşünüyorum.
altunhisarlı 8 yıl önce
gönlümden gecen sıralamada doğan şafak, sevgi özbek, ramazan ertan üclüsü var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@