AKKAYA için ŞAFAK’tan Araştırma Önergesi

Önümüzdeki günlerde CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesi görüşmelerine başlanacak.

SİYASET 30.03.2012, 17:22 30.03.2012, 17:22
1328
banner830
 Türkiye Büyük Millet Meclisi 30.02. 2012 tarihinde Genel Kurul Gündemi’nde CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın vermiş olduğu Akkaya Barajı Gölü’nde Meydana Gelen Su Kirliliği ve Çevreye Yarattığı Sorunlarla İlgili Meclis Araştırma Önergesi okundu.


Önümüzdeki günlerde CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesi görüşmelerine başlanacak.

 

Doğan Şafak’ın vermiş olduğu Araştırma Önergesi metni aşağıdadır.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Akkaya Baraj Gölü’nde meydana gelen su kirliliği ile bu kirliliğinin insan sağlığına, ekolojik dengeye ve çevreye yarattığı sorunlarla ilgili alınması gereken önlemlerin araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 104 ve 105. inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

 

 

                                                                                                                     

                                                                                                           Doğan ŞAFAK

                                                                       NİĞDE MİLLETVEKİLİ

Gerekçe,

Akkaya Barajı, Niğde ilinde, Tabakhane Çayı üzerinde, tarımsal sulama amacı ile 1964 - 1967 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Gövde tipi toprak dolgu olan baraj, 426.000 (m³) metreküplük gövde hacmi ile 2.277 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.

Baraj 2003 yılında su kirliliğine bağlı oksijen yetersizliğinden çok sayıda balığın ölümüyle gündeme gelmiştir. Yaşanan balık ölümlerini takip eden yıllarda baraj gölü, flamingolar başta olmak üzere çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Bölgenin önemini Çevre ve Orman Bakanlığı 2005 yılında “Ramsar Sözleşmesi” gereğince “Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan” ilan etmiştir. Böylece sadece sulama amaçlı bir baraj konumundan çıkarak “Uluslararası Akkaya Sulak Alanı” olarak belirlenmiştir.

Nesilleri hızla tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yanı sıra çeşitli türden balıkçıl flamingo, pelikan ve 10 kadar da ördek türü bulunmaktadır. Niğde Üniversitesi’nin Merkez Yerleşkesi içinde bulunan 1970’li yıllarda sulama amaçlı yapılan “Akkaya Baraj Gölü” kuşların göç yolu üzerinde bulunması ve sazlık-kamışlık, kayalık, maki, bozkır, ağaçlık gibi değişik habitat tiplerine sahip olması sebebiyle kuşların uğrak yeri haline gelmiştir. Akkaya Göleti’ndeki kuş türü sayısı yapılan çalışmalar sonucunda son bir yıl içinde tespit edilen 12 yeni tür ile birlikte 207’ye ulaşmıştır. Akkaya Göleti ülkemizde düzenli olarak görülen kuş türlerinin yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Sadece kuşlar değil, göletin su toplama havzasındaki bazı derelerde endemik türde balıklar da yaşamaktadır. Bu sebeple özellikle bahar aylarında çok sayıda yabancı turist ve kuş gözlemcisi Akkaya Göleti’ni görmek için ülkemize gelmektedir.

Niğde ve yakın çevresindeki pek çok yerleşke ile “Akkaya Barajı” çevresinde bulunan belediyelerin, sanayi kuruluşlarının, cezaevinin ve Niğde Üniversitesi’nin atıksularının, mevcut arıtma tesislerinin tam randımanlı çalıştırılamaması nedeniyle baraj alanına intikal etmesiyle, su kirliliği yaşanmaktadır. Niğde Belediyesi’nin arıtma tesislerinin çalışmaması ve baraja intikal eden bu atıklar bölgede çok ciddi ekosistem bozulmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle çeşitli basın haberlerinde baraj alanı “Niğde’nin atık deposu” olarak tanımlanmıştır.

Akkaya Sulaması’nın işletmesi Bor Belediyesi’ne devredilmiş olup, işletme–bakım çalışmaları belediye tarafından yürütülmektedir. Yapılan su kontrolleri suyun içinde yaşayan canlılar bir tarafa; barajdaki su ile sulanan Bor Ovası’ndaki tarla ve bahçelerin de ciddi risk altında olduğunu ortaya koymaktadır. Yörede otlatılan hayvanlarla insana bulaşan kist hidatik gibi çeşitli paraziter hastalıkların artışı dikkati çekmektedir. 1999-2004 yılları arasında, alınan önlemlerin yetersiz kalması sonucu ardarda toplu balık ölümleri gerçekleşmiştir.  Mevcut kirlilik çevrede kötü kokuya sebep olmuş ve bu durum sinek, sivrisinek gibi hastalık taşıyan kanatlı böceklerin var olmasını sağlamıştır. Ayrıca, baraj suyu ile sulanan tarımsal alanlardan elde edilen ürünler insan sağlığı üzerinde risk oluşturma potansiyeline sahiptir. Suyun kirliliği, barajdan sulama yapan kişiler tarafından da şikâyete sebep olmuştur.  Akkaya Göleti’nin mevcut kirlilik durumu ile ilgili veriler ve bu sorunların çözümüne yönelik bilgilerin yetersizliği sebebiyle, baraj gölü hakkındaki yorumlar sadece olasılıklara dayanmaktadır. Bugüne kadar farklı zaman ve platformlarda “Akkaya Baraj Gölü ve çevre sorunları” ile ilgili yapılan kısıtlı bireysel ve kurumsal çalışmaların iyi niyetten öteye gitmediği açıkça görülmektedir. Küresel ısınmanın önemle tartışıldığı günümüzde “Akkaya Baraj Gölü’nün” su hacmini koruyabilmesi için Akkaya’yı besleyen su kaynaklarının, Akkaya Barajına gelene dek su yataklarında kaybı önlenmelidir. Ölçüsüz ve sorumsuzca kullanılması denetlenmelidir. Baraj su kapasitesinin artırımı için gerekli çalışmaların ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından kapsamlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kimyasal arıtma ve ön arıtma gerektiren firmaların ayrıca ön arıtma tesisi kurmaları gerekmektedir. Kimyasal atık veya direkt sanayi atığı olarak sınıflandırılabilecek atık ve atık suların baraja intikalinin engellenmesi için yeterli önlemlerin alınması gerekmektedir. Akkaya Baraj Gölü’nün, temizlenmesi için yöresel, bölgesel ve ulusal kaynaklar ışığında hazırlıklara zaman kaybedilmeden başlanması gerekliliği açıkta ortadadır. Bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü ile ilgi çeken “Akkaya Baraj Gölü” doğal kaynaklarımızı ve ülkemizi tanıtmamız açısından önemli bir turistik yapıya sahiptir. Meydana gelen su ve çevre kirliliği nedeniyle önemini yitirmek üzeredir.


Canlı sağlığını tehdit eden bu önemli sorunun kalıcı olarak çözülmesi ve bizden sonraki kuşaklara sağlıklı içme suyu ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için Akkaya Baraj Gölü’nde meydana gelen su kirliliğinin ve çevresel sorunların sebeplerinin araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

 banner697
Yorumlar (6)
Gözcü51 9 yıl önce
ideolojik farklılıkları bir kenara bırakıp, akkaya eski günlerine kavuşmalı. bugüne kadar ihmal edenler ve şu anda bu yaraya el atmayanlar vebal altındadır. bu vurdumduymazlığı meziyetmiş gibi bahanelerle başka seçim arefelerine taşıyanlar vebal altındadır. yaradan aşkina elinizi çabuk tutun. yoksa gelecek nesil sizin ik yakanizi öbür tarafta birakmayacaktir. kendinize gelin beyler.
borlu memmed 9 yıl önce
bir borlu olarak akkaya için yaptığınız çalışmaları takip ediyor takdir ediyoruz.
İzdüşüm. 9 yıl önce
nsiğdenin siyasi tercihleri yıllardır aşağı yukarı türkiyenin siyasi yelpazesi ile uyum içinde olmuştur..bu yüzden akkayadan gelen nkötü kokularda siyaset kurumuyla gayet uyum içinde..
mithat ersöz 9 yıl önce
yetmez tekbaşınıza siyaset adamları olarak bu sıkıntıyı çözemezsiniz.açık çağrıma lütfen duyarlı olunuz siz siyasetçiler bir imza kampanyası başlatın bunu halktan biri yapar yaparda sıkıntısı büyük olur sizlerin dokunulmazlık zırhınız var bordaki siviltoplum kuruluşlarının bu konularla ilgilenmek gibi bir detleri yoooooook hadi doğan şafak bey ilk imzayı atacağıma söz veriyorum
mithat ersöz 9 yıl önce
borda mezbelelik olan sıkıntısı büyük olan akkaya barajının ve şahıs mülkü olmayan kiliselerin sorumluluğunu bana verin kimseden tek kuruş istemiyorum iki yıl içerisinde bor şehrini turizm merkezi yapmaya açıktan söz veriyorum işte sorun işte çözüm bu çözüm önerilerimi hayal bile edemeyenler bu şehir siyasetçisinin ve işadamıyım diyenlerin kurbanı olmak zorunda deyil
mithat ersöz 9 yıl önce
bu üniversitenin bu araziye kurulmasında emek sahibi olanlara helal olsun süper bir yer altı su yanı su ardı su inşallah beşin üstünde deprem olmaz olursa vebali benim olmaz
Son Yorumlar
Kasaba halkının eskiye nazaran kolay para kazanma hırsıyla Paragöz emlakçıların elinde büyük bağlar bahçeler bölünerek 2019 da 30 bin ila elli bin tl ye satamadıkları parsellere 100 bin 250 bin tl ye satmak için kazıklayacak paralı zengin arar hale gelmiştir.
Kasaba halkının eskiye nazaran kolay para kazanma hırsıyla Paragöz emlakçıların elinde büyük bağlar bahçeler bölünerek 2019 da 30 bin ila elli bin tl ye satamadıkları parsellere 100 bin 250 bin tl ye satmak için kazıklayacak paralı zengin arar hale gelmiştir.
Helal muhtarim Allah kabul ettsin
Hah işte siz de bu işlerle meşgul olun. Bir hafta sonra yine tazeleyelim..
Helal olsun sana Muhtarim. Allah razı olsun . Hırsız. hortumcu vurguncu sahtekar olan bürokrat lara örnek olsun.
12°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:28
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:48
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@