CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulukışla’nın Porsuk köyünde uzun yıllardan bu yana devam eden Porsuk Höyükteki kazı çalışmalarında sorunlar yaşandığını belirtti. Bakan Ersoy, Kazı Başkanı Doç. Dr. Claire Barat’ın yerine yeni bir kazı başkanı görevlendirileceğini de belirtti.  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Porsuk köyündeki Antik kazı çalışmalarında yaşanan sorunları, Kültür ve Turizm Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Kemerhisar'da Kuduz Karantinası Kemerhisar'da Kuduz Karantinası

CHP Milletvekili Gürer, Bakan Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:  “Niğde ili Ulukışla ilçesi Porsuk Köyü bölgesinde antik kent kazı çalışması yapılmaktadır. Kazı Başkanı Doc. Dr. Claire Barat’ın (Valenciennes Üniversitesi, Fransa) Porsuk - Zeyve Höyük (Ulukışla, Niğde) kazı başkanı görevinden alındığı ifade edilmektedir. Porsuk Köyü Porsuk-Zeyve Höyük alanının korunması, tanıtımı ve geliştirilmesi yoluyla Ulukışla bölgesinde arkeolojinin gelişimine katkıda bulunduğu ifade edilen Doc. Dr. Claire Barat kazı görevinden neden alınmıştır? Porsuk-Zeyve Höyük alanında 2017'de kazı başkanı olarak atanmasından bu yana Doç. Dr. Claire Barat ile köy arasında olumlu bir işbirliği yaratıldığı ve bu nedenle kazı alanı dışında da köy halkı ile olumlu bir işbirliği oluşturduğu da ifade edilmektedir. Kazının yıl boyuna yayılıp geliştirilmesi ve 2024 yılı için programlanacak çalışmada da Doç. Dr. Claire Barat yeniden görevlendirilmesi düşünülmekte midir?”

KAZA ALANI VE DEPOLARI İLE İLGİLİ SORUNLAR YAŞANDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Porsuk Höyükte Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü adına Doç. Dr. Claire Barat tarafından 2017 yılından itibaren yürütülmeye başlanan kazı çalışmalarına ilişkin gerek yerinde yapılan incelemeler gerekse Bakanlık Temsilcileri tarafından iletilen kazı alanı ve depoları ile ilgili sorunlar yaşandığını belirtti. Kamulaştırma ve kazı evi yapımı taahhüdünün yerine getirilmemesi gibi sorunların yaşandığını açıklayan Bakan Ersoy, “Restorasyon yapılması düşünülen alanlar için öncelikli olarak projelendirme çalışması yapılması ve bir mimar-restoratör denetiminde onaylı projeler doğrultusunda işlem yapılması gerektiği, ekip üyesi sayısının yetersiz olduğu ve Türk akademisyen ve öğrencilerin katılımının sağlanması konusunda Bakanlığımızın ilgili mevzuatı çerçevesinde yürütülmesinde yetersiz kalındığı tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu. 

PORSUK’DAKİ KAZI ÇALIŞMALARININ DEVAM ETMESİNİ ÖNEMSİYORUZ

Bakanlıklarının, uzun yıllardır kazı çalışmaları gerçekleştirilen ve Anadolu Arkeolojisinde önemli bir yeri olan Porsuk Höyükteki kazıların devam etmesini önemsediklerini ifade eden Bakan Ersoy, “Söz konusu kazıların daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla ilgi yönerge kapsamında konusunda uzman yeni bir kazı başkan adayının Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü tarafından değerlendirilmek üzere Bakanlığımıza önerilmesi istenmiştir” şeklinde konuştu.

Editör: Selim GÖKEL