Son bir kaç yıldır, Niğde ve ilçelerinin köylerine İl Özel İdare tarafından yapılan yatırımlar, hizmetler köylüyü sevindiriyor. 

Köylerimiz Şehir Olsun projesi kapsamında köylülerin yaşam standardını yükseltmek için çalışmalar yapılıyor. Bu konuda Niğde Valiliğinden yapılan açıklamada; "Çocuklarımızın köylerde oyun imkânlarından azami ölçüde faydalanabilmesi için Köylerimiz Şehir Olsun Projesi çerçevesinde oyun parkı yapım çalışmaları devam ediyor.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı, huzurlu ve mutlu olabilmeleri, ruhsal ve bedensel yönden gelişebilmeleri için çocukluk döneminde oynadıkları oyunlar büyük önem arz etmektedir. Çocuklar oynadıkları oyunlarla sorumluluk almayı, kurallara uymayı,  birey olmayı, hoşgörüyü, sevgiyi, saygıyı ve sosyalleşmenin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu öğrenirler.

Ancak son yıllarda artan yapılaşmayla birlikte çocuklarımızın rahatça koşup oynayabileceği, enerjilerini atabileceği, arkadaşlık ilişkilerini geliştirebilecekleri alanlar giderek azalmaktadır. İşte bu nedenlerle çocuklarımızın toplu şekilde oynayabilecekleri, kaynaşabilecekleri, ruhsal ve bedensel yönden gelişmelerine katkıda bulunabilecek, güvenli ortamın sağlanabileceği çocuk oyun parklarının bu parklara monte edilen çocuk oyun gruplarına olan ihtiyaç artmıştır.

Valiliğimizin tüm bu gelişmeler ışığında yaptığı çalışmalar neticesinde Niğde İl Özel İdaresi tarafından İlimiz genelindeki 131 köyümüzde gerekli incelemelerde bulunmuş akabinde de öncelikle oyun grubu olmayan yerlere oyun grupları yapılmış, daha sonra hasarlı olanlar varsa bunların tadilatı yoluna gidilmiştir. Ayrıca ihtiyaç olan,  nüfus yönünden kalabalık olan köylerimize de ikinci oyun grupları kurulmaya başlanmış olup, çalışmalara hızla devam etmektedir.

Proje Kapsamında İdaremiz tarafından 2014 yılında;

Merkez İlçede; Fesleğen, Hançerli, Kırkpınar, Kızılören, Narköy, Özyurt, Güllüce, Taşlıca, Çayırlı, Elmalı, İçmeli, Çavdarlı Yeşilova, Koyunlu, Kayırlı, Yeşilburç Köyleri

Altunhisar İlçesinde; Ulukışla, Yeşilyurt ve Yakacık Köyleri

Bor İlçesinde; Balcı, Kayı, Badak, Emen ve Kılavuz Köyleri 

Çamardı İlçesinde Elekgölü, Celaller, Bekçili ve Pınarbaşı Köyleri

Çiftlik İlçesinde Mahmutlu, Çınarlı, Ovalıbağ, Kitreli Köyleri

Ulukışla İlçesinde Kılan, Çanakçı, Tekneçukur, Gümüş, Alihoca, İmrahor, Karacaören, Koçak, Şeyhömerli, Hasangazi, Maden, Hüsniye, Gedelli, Darboğaz ve Çiftehan köylerine çocuk oyun grupları yapılarak hizmete açılmıştır.

2015 yılında da çalışmalar devam etmekte olup, proje kapsamında;

Merkez İlçede; Çarıklı, Yeşilova, Yeşilburç, Çavdarlı, Çayırlı, Fertek, Koyunlu, Dikilitaş, Hacıbeyli, Elmalı, Yeşilova, Çavdarlı Köyleri ve Karaatlı, Kasabası

Altunhisar İlçesinde; Çömlekçi, Yakacık, Ulukışla ve Uluören Köyleri

Bor İlçesinde; Karanlıkdere, Kılavuz, Halaç ve Kızılca Köyleri

Çamardı İlçesinde; Yelatan, Çukurbağ, Burç, Yeniköy, Mahmatlı, Bademdere, Kocapınar, Beyazkışlakçı ve Celaller Köyleri

Çiftlik İlçesinde; Çardak Kula ve Şeyhler Köyleri

Ulukışla İlçesinde; Eminlik, Kolsuz, Güney, Porsuk, Yeniyıldız, Elmalı, Tepeköy, Hasangazi ve Kılan köylerinin çocuk oyun grubu ihaleleri tamamlanmış olup, oyun gruplarının monte edilmesi ve çevre düzenleme işleri devam etmektedir" denildi. 

Editör: TE Bilişim