Son yılların en az yağış alan illerinden olan ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan 3 aylık kuraklık haritasında Niğde, olağanüstü ve çok şiddetli kuraklık yaşayan iller arasında yer aldı. Son yılların en kurak dönemlerinin yaşanmasına karşı yetkililer sık sık su tasarrufu konusunda uyarılarda bulunarak farkındalık oluşturmak için çalışıyor.

Son günlerde suyun her damlasının kıymetini daha iyi anlaşılması gerektiğini dile getiren uzmanlarda vatandaşlara su kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu. Özellikle evde yapılan su tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara değinen uzmanlar; “Niğde son yılların en az yağış alan illerinden birisiydi. Son üç ayın da olağanüstü ve çok şiddetli kurak illeri arasında yer aldı. Yağışların olmaması kuraklık tehlikesini de beraberinde getiriyor. Yağışların yanı sıra bilinçsizce yapılan su tüketimi de elimizdeki su varlığını tetikliyor. Tüm vatandaşların kuraklık tehlikesine karşı elini taşın altına koyması ve tasarruf yapması gerekiyor. Suyun her damlası özellikle bu günlerde hayati önem taşıyor. Evlerimizde kullandığımız içme suyunu gereksiz şekilde kullanmamız gerekiyor. Bilinçsizce yapılan su harcamaları karşımıza tehlike olarak geliyor. Geleceğimiz için su tasarrufu yapmamız şart. Evde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi araçların tam doluluk oranı sağlanmadan çalıştırılması israfa yol açıyor. Ayrıca vatandaşların temizlik ihtiyaçlarında da su tasarrufu yapması gerekiyor. Bilinçsizce kullanılan her damla bizi kuraklığa bir adım daha yaklaştırmış oluyor. Kuraklık tehlikesine karşı tasarruf en büyük silahımız olacaktır” dediler.

Niğde’de halk kütüphanelerinde toplam 180 bin 516 kitap bulunuyor Niğde’de halk kütüphanelerinde toplam 180 bin 516 kitap bulunuyor

Editör: TE Bilişim