Niğde'de içme suyuna zam geldi Niğde'de içme suyuna zam geldi

Niğde’de 2020 yılında 100 gram tavuk döner 10 liradan, et döner ise 12-15 liradan satılıyordu, şimdi Erdoğan Ekonomik Krizi ile birlikte fiyatlar kat be kat arttı.

Öğrencinin, işçinin ya da daha ucuz diye tavuk dürüm yemek isteyenlerin cebinden en az 75 TL çıkmak zorunda. Bir asgari ücretlinin maaşı 17 bin TL. Günlük bir öğünü dürüm yiyerek geçirmek isterse bir asgari ücretli ayda 1.950 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Yani ucuz oldun diye yediği yemek ağzını yakacak da diyebiliriz. 


Peki, 2020 yılından bu yana fiyatlar ne idi nasıl değişti? Türkiye genelinde döner fiyatlarındaki çarpıcı artış vatandaşların bütçelerini olumsuz etkiliyor. 2020 yılında 100 gram tavuk dönerin 8-10 lira, et dönerin ise 15-20 liraya satılıyordu. 2024 yılına gelindiğinde bu fiyatlar adeta katlanarak yükseldi. 


Niğde’de Tavuk dürüm fiyatları 2024 yılı itibariyle 60 liradan satışa sunulurken bu fiyatlar bazı mekanlarda 80-90 liraya kadar çıkıyor. Et dürüm ise en düşük 100 lira olurken, bazı yerlerde ise 150 liraya kadar çıkıyor. Bu durum hem esnafın işleyişini hem de tüketicilerin cebini zorladı.


Dürümünü sade yemek istemeyip yanında içecek olsun derseniz küçük boy kutu ayranın fiyatı 10 lira, büyük boy kutu ayran ise 20 liradan satılıyor. Yani dürüm yemek de artık lüks oldu. 


Esnaflar artan maliyetler karşısında bu duruma gelindiğini söylerken, vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından dert yakınıyorlar. Un, yağ, patates ve diğer tüm ürünlerin fiyatları yükseldikçe et ve tavuk dürüm fiyatları da o yönde yükseliş seyrediyor. 

Editör: Selim GÖKEL