NDSYB Et ve Şarküteri Mağazası törenle açıldı NDSYB Et ve Şarküteri Mağazası törenle açıldı

Niğde İŞKUR Müdürlüğünden elde edilen verilere göre; İlimizde kısa adı TYP olan Toplum Yararına Programlar kapsamında 9 farklı programda 508 kişi çalışıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan kişiler 6 ve 3 aylık zaman dilimlerinde iş gücüne katılıyorlar. 
5 ilçe ve merkezde toplam 508 kişi çalışıyor 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde geçici olarak istihdam edilen kişilerin çalışma süreleri 2023 yılının Haziran ayı sonunda, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde çalışanların çalışma süreleri ise yine 2023 yılının Ağustos ayı sonunda bitiyor. Niğde'de TYP kapsamında 5 ilçe ve merkezde toplam 508 kişi çalışıyor. 
Niğde İŞKUR Müdürlüğü tarafından yeni TYP alımlarının henüz olmadığı açıklandı. 
TYP Nedir? 
TYP yani toplum yararına programlar, afet, acil durum, salgın gibi dönemlerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplinlerinden uzaklaşmamalarını sağlamak amacıyla başlatılan bir programdır.
Nasıl TYP'li olunur ?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kuruma kayıtlı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (Açık öğretim öğrencileri hariç).