Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Koray Okur Niğde 112 toplu çağrı merkezine 2022 yılında gelen çağrılardan 118 bin 68 çağrının sağlık birimine aktarılan çağrıların oluşturduğunu ve 35 bin 493 vakaya müdahale edildiğini söyledi.

Niğde Sağlık il Müdürü Dr. Okur; “ ilimizde 112 acil sağlık hizmetleri bir motorize ekibimizle beraber 24 istasyonumuzla hizmet vermektedir. Adı üzerinde 112 acil hizmetleri, ama biz burada vatandaşın aradığı her hastaya gitmeye çalışıyoruz. 112 komutasındaki hekimimiz hastanın şikâyetlerini dinliyor ve ambulans çıkartılıyor. Halkımızdan isteğimiz araçla veya taksiyle gelebilecek durumu acil olmayan hastalar için mümkün olduğunca ambulans talebinde bulunmamalarını istiyoruz. Çünkü o an gerçekten o bölgede hayati tehlikesi olan bir hastaya ulaşmakta zorlanılıyor ve zaman kaybı oluyor. Bazı hastalıklarda dakikalarla veya saniyelerle yarışıyoruz. Bu durumu acil olan hasta belki başka bir yerde ikamet eden yakını olabilir. Bu nedenle durumu acil olmadıkları müddetçe ambulans çağırmamaları ambulansları taksi yerine kullanmamaları konusunda dikkat etmelidirler” dedi.

2022 yılı içerisinde 112 toplu çağrı merkezine gelen çağrılardan 118 bin 68’i sağlıkla ilgili çağrıdır. 2022 yılında 112 olarak 35 bin 493 vakaya müdahale edildi. Ayrıca birde Niğde sağlık müdürlüğü olarak kırsal ve kentsel ulaşım oranlarımız var” dedi.

Vali Çelik Sağlık yatırımlarını yerinde inceledi Vali Çelik Sağlık yatırımlarını yerinde inceledi

Okur; “ Buradan da 112çalışanlarımızın ve idarecilerimizi tebrik ediyorum. Niğde’de Sağlık Bakanlığı'na bağlı 24 adet 112 istasyonunun olduğunu belirterek, "2022 yılı içerisinde 35 bin 493 vaka meydana geldi. Burada vatandaşımızdan bir tek şey rica ediyoruz. Özellikle 112 ambulansı, Niğde çağrı merkezi tarafından yönlendirilerek, müdahale edilmesi gereken kaza veya diğer vakalara ulaşması gerekiyor. Çok küçük sebeplerle ambulansların meşgul edilmemesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: TE Bilişim