Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Koray Okur, Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2023 yılında 4 bin 916 Endoskopi ve 2 bin 184 Kolonoskopi yapıldığını, ayrıca Bor devlet hastanesinde ise 416 hastaya endoskopi ve 110 hastaya kolonoskopi işlemi yapıldığı belirtti.

Hastanede gerçeğini aratmayan HAP tatbikatı gerçekleştirildi Hastanede gerçeğini aratmayan HAP tatbikatı gerçekleştirildi

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Koray Okur; “İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bor Devlet Hastanesinde, "geçmeyen karın ağrısı, hazımsızlık, ileri yaşta demir eksikliği anemisi taraması ve uzun süren kabızlık" gibi sorunların sebebini belirlemek için yapılan endoskopi nei ve kolonoskopi işlemleri hastalıkların erken teşhisinde büyük önem arz etmektedir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 45 yaşını geçmiş kişilere şikâyet olsun veya olmasın endoskopi kontrolü yapılmasını, 50 yaşını geçen kişilere de kolon kanseri taraması için kolonoskopi yapılmasını önermektedir. Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanemizde 2023 yılında 4916 Endoskopi ve 2184 Kolonoskopi yapılmıştır. Bor Devlet Hastanemizde 2023 yılı içerisinde genel cerrahi ve iç hastalıkları poliklinikleri tarafından istem yapılarak yönlendirilen endikasyon dahilindeki toplam 416 hastamıza endoskopi ve 110 hastamıza kolonoskopi işlemi uzmanlarımız tarafından yapılmıştır” dedi.

Editör: Selim GÖKEL