Ülke genelinde 9 günlük bayram tatilinde müze ve ören yerleri dolup taşarken, Niğde müzesi 6 Şubat depremlerinde gördüğü hasar nedeniyle kapalı olmasıyla hiçbir kimse ziyaret edemedi. Ziyaretçilere kapalı olan Niğde Müzesine bir yer bulunamaması nedeniyle bir süre daha kapalı olacak gibi.

Niğde'de bir kurum daha "Müzelik" oldu Niğde'de bir kurum daha "Müzelik" oldu

BAYRAMDA MÜZE VE ÖREN YERLERİ DOLDU

Türkiye genelinde dokuz günlük Kurban Bayramı tatili boyunca müze ve ören yerleri ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye'nin tarihi ve kültürel mirasını barındıran müze ile ören yerlerini, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 1 milyon 111 bin 957 kişinin ziyaret etmesi, akıllara Niğde Müzesi'ni getirdi.

25 ARALIK 2023'TE KAPATILMIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen Niğde Müzesi’nin yeni müze binası yapılana kadar ziyarete kapatılmasına karar verilmişti. Karar, Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü resmi sitesinden "Niğde Müzesi, bakanlığımız emri ile yeni bir müze binası yapılıncaya kadar ziyarete kapatılmıştır" şeklinde duyurulmuştu.

Niğde Müzesi Ziyarete kapatıldı Niğde Müzesi Ziyarete kapatıldı

YAZA DA YETİŞMEDİ

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Niğde Müzesi'nin yeni binasında ziyaretçilerini ağırlaması için gerekli bürokratik girişimlerin yapılması ve yaz aylarına yetiştirilmesi bekleniyordu, ancak beklenen olmadı.

AYNI YERE YENİ MÜZE BİNASI YAPILACAK

Niğde Müzesi’nde, Orta Anadolu arkeolojisinin Paleolitik çağdan başlayarak kronolojik düzenle sunulduğu 6 teşhir salonu bulunmaktaydı. Yeni müze binasında tarihi nesnelerin en iyi şekilde teşhir edilmesi için uygun yer arayışı sürerken, müzenin mevcut yerine yeniden inşaa edilmesi yönünde ortak fikir oluştu.

BAKANLIKLA YAZIŞMALAR SÜRÜYOR

Fuat Oktay, Tabal’a hayran kaldı… Fuat Oktay, Tabal’a hayran kaldı…

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yazışmaların sürdüğü bürokratik sürecin tamamlanmasının ardından yeni müze binası için çalışmalara başlanılacağı öğrenildi. Niğde Merkez Yukarı Kayabaşı, Dışarı Cami Sokakta bulunan ve 25 Aralık 2023 tarihinde ziyaretçilere kapatılan Niğde Müzesi'nin yerli ve yabancı turistin yoğun olduğu yaz aylarında da kapalı olması akıllarda soru işareti bırakıyor.

ZİYARETE KAPALI ANCAK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Edinilen bilgiye göre, 20'ye yakın müze personeli Niğde genelindeki çalışmalarını sürdürüyor. Müze müdürlüğü personeli ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi akademisyenlerinin yer aldığı arkeolojik çalışmalar devam ediyor.

Niğde Şehir Müzesi Niğde Şehir Müzesi

Editör: Selim GÖKEL