Türkiye'de Elma üretiminde büyük pay sahibi olan Niğde'de Elma Hasadı başlamış olup hasadı yapılan elmalar Rusya, Irak, Suriye, Türk Cumhuriyeti devletleri ve Hindistan’a ihraç edilmeye başlandı. SAS Tarım İşletme Müdürü Muhammet Kodo, 2 bin 200 dekar alanda 10 bin ton elma rekoltesi beklediğini ifade etti.

Niğde Elma Üreticileri Birlik Başkanı Atilla Kaplan, Niğde olarak erkenci elma olarak bilinen Gala çeşidinin hasadına başladık. Ağustos ayı içerisinde başlayan elma hasadımız Ekim ayının sonuna kadar devam ediyor. Niğde bölgesinde ürettiğimiz elma çeşitlerimiz daha çok Gala, Golden, Skarlet gibi elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin ton üretimle 3’ncü sırada yer alıyor. Niğde ise elma fidanı bakımından Türkiye’de birinci, üretimde Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Gürer: “Esnaf ‘ya sabır’ çekiyor” Gürer: “Esnaf ‘ya sabır’ çekiyor”

TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’NCÜ SIRADA

Türkiye olarak elma üretiminde üçüncü sırada yer aldığını belirten Kaplan, “ Ülke olarak yaklaşık 4 milyon 500 bin ton elma üretimi yapıyoruz. Çin, ABD, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan gibi ülkeler aynı üretimine sahip. Ülke olarak ürettiğimiz 4 milyon 500 bin ton elma üretiminin içerisinde ihracatımız çok fazla değil. Niğde’de Elma üretimimiz yeni bahçelerin kurulmasıyla üretimde artıyor, geçen yıl 552 bin Ton TÜİK verilerine göre ama bu yıl rekolte beklentimiz 600 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Devletimizin bahçe kurulumu tesislerine verdiği destekler var ama üretimimiz de arttı ve bunu ihraç etmemiz lazım ve bunun içinde ihracatın desteklenmesini bekliyoruz” dedi.

NİĞDE ELMA AĞACI BAKIMINDA BİRİNCİ, ÜRETİMDE İKİNCİ SIRADA

Niğde Elma üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını belirten Kaplan; “ Ülkemizde elma üretiminde Niğde ağaç sayısına baktığımız da ilk sırada yer alırken, üretimde ise Isparta ilinden sonra ikinci sırada yer alıyor. Son zamanlarda yeni yapılan bahçelerde bulunan ağaçlarımızda verime geçtiği zaman Türkiye’de Niğde olarak elma üretiminde ilk sırada yer alacağını belirtti.

DIŞ PAZARIN İSTEDİĞİ KALİTEDE ELMA ÜRETİLİYOR

Dış pazarın istediği elmaları biz Niğde’de kaliteli bir şekilde üretmeye devam ediyoruz. Bunun tanıtımını iyi yapıp bunun desteğini iyi yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem de biz üreticilerin kazanması açısından son derece önemli bizim için.

NİĞDE ELMASI YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Arap ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve aroma anlamında iddialı bir iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar yurt dışına gönderiliyor. Yüksek kaliteli elma üretimi yapmamızdan dolayı ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu Yurt dışına farklı noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz” dedi.

2 BİN 200 DEKARDA 10 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu Kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi yapan SAS tarım işletme müdürü Suriyeli Muhammet Kodo, elma bahçemizde 4 çeşit elma bulunmakta. Şuanda Kırmızı Skarlet ve golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu yıl 2 bin 200 dekar elma bahçemizde yaklaşık 8 bin ile 10 bin ton arasında rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde yaklaşık 500 işçi çalışmakta olup elma hasadımız Ekim ayının sonuna kadar devam ediyor” dedi.

Editör: TE Bilişim