Niğde'de uzun zamandır nereye yapılacağı ve nasıl yapılacağı konusunda tartışmaların olduğu bu nedenle yapımı geciken Niğde Adliye Sarayı nihayet aşama kaydedili ve ihalesi yapılıyor. 

Haber: Selim GÖKEL


Bilindiği üzere mevcut Niğde Adliye Sarayı yetersiz kalıyordu. Uzun zamandır nereye ve nasıl yapılması hususunda polemikler yaşanmıştı.  Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'nun çabaları ile  Yeni Adliye Binası için proje hazırlandı ve ihale tarihi kesinleşti. 

Eski Terminal binasının bulunduğu alana 30 milyon lira ihale bedeli ile yapılacak olan Niğde Adliye Sarayı Hizmet Binası'nın proje ve ihale tarihinin kesinleştiğini belirten Alpaslan Kavaklıoğlu yaptığı açıklamada;   Plan ve projeleri hazırlanan, bütçesi ayrılan Yeni Niğde Adliye Binası’nın yapım işinin ihale edileceği tarih de kesinleşmiştir. Adalet Bakanlığı Müsteşarlık Teknik İşler Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan projenin 15 Nisan 2015 tarihinde ihalesi gerçekleştirilecek olup 25 bin m2 alan üzerine kurulacak Niğde Adliye Binası yapım işi bedeli 30 Milyon TL’yi bulmaktadır"dedi.


Alpaslan Kavaklıoğlu açıklamasının devamında;  Ülkemizin ve yöremizin geleneksel mimarisinden esinlenen Yeni Adliye Binası, Eski Terminal binasının bulunduğu 
alanda inşa edilecektir. Niğde Adalet Hizmet Binası, 1566 Ada, 8 nolu parselde kayıtlı 10.006 m² yüzölçümüne sahip taşınmaz üzerinde planlanmaktadır. Söz konusu proje yaklaşık olarak 1 bodrum + zemin + 4 normal kat olarak toplam 21.570 m² inşaat alanına sahiptir. İçerisinde 13 mahkeme kurulması planlanmıştır. Toplumun huzur ve refahının en önemli unsurlarından biri olan adalet mekanizmasını güçlendirmek ve adli işlemlerin hızlı ve sağlıklı işlemesini sağlamak adına çok faydalı olacağını düşündüğümüz Yeni Adliye Binası projesinin tamamlanarak vatandaşımızın hizmetine tam olarak sunulması için titiz takibimiz sürecektir. Memleketimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum"diyerek sözlerini tamamladı.