Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Alpaslan Düzgün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

YEREL BASIN GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün yayımladığı mesajında, basının demokrasinin barış, huzur, güven ortamının güçlenmesinde önemli bir payı olduğunu, gerçeklerin öğrenilmesini ve bireyin haber alma özgürlüğünü sağlayan, toplumun bilinçlenmesine aracılık yapan düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkin araçlarından biri olduğunu söyledi.

Başkan Düzgün; “Milletimizin en doğru ve güvenilir bilgileri, en sağlıklı kaynaklardan edinebilmeleri için çalışan gazetecilerimiz, demokrasimizin gelişme aşamasının sembollerindendir. Değişen ve dönüşen dünyada gazetecilerimizin sağduyusuna, araştırmacı kişiliklerine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

BASININ ÖNEMİ DAHA DA ARTMIŞTIR

Teknolojik gelişmeler nedeniyle günümüzde basının öneminin daha da arttığını belirten NGC Başkanı Düzgün, mesajının devamında; “Basının önemi, teknolojik gelişmeler nedeniyle günümüzde daha da artmıştır. Olayları doğru, ilkeli, meslek etiğini her şeyin üstünde tutarak özel hayata ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde, objektif görev anlayışıyla değerlendiren, halkın gözü kulağı ve sesi olarak kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturan basın, farklı görüşlerin seslendirilmesine de imkân sağlayarak toplumu düşünmeyi, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirerek halkın bilgilenmesine ve bilinçlenmesine de önemli katkılar sunmaktadır.

Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için her zaman yol gösterici değerler olmuştur. Bu ilkeleri öne çıkararak görev yapan Niğde basınımızın mensupları bu ilkeler doğrultusunda yıllardır görev yapıyorlar.

Özellikle yerel basın, siyasetten sosyal hayata, ekonomiden kültür ve turizme kadar birçok alanda tamamlayıcı bir unsurdur. Şehrimizin çalışkan, sorumluluk sahibi basın mensupları, hemşerilerimizin tarafsız ve doğru haber alma haklarını muhafaza ediyorlar. Niğde’nin tanıtımı için canla başla görev yapıyorlar. Koronavirüs pandemisi döneminde, haber alma hakkımızın devam edebilmesi için zorlu koşullarda yaptıkları çalışmalar halen hafızalarımızda” şeklinde konuştu.

MESLEKİ DAYANIŞMA GÜNÜ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün mesleki bir dayanışma sonucu ortaya çıktığını belirten NGC Başkanı Düzgün, “Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başladığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmalarını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı.

Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma imkânları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değiller. Bu yüzden meslektaşlarımız açısından bir bayramdan söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil dayanışma günleridir” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Mesajının son bölümünde Niğde’nin her alanda olduğu gibi Niğde basınında da birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu belirten NGC Başkanı Düzgün, “Niğde basını olarak kişisel hırslarımız ve kıskançlıklarımızı bir kenara bırakmalıyız. Niğde basını olarak birbirimize saygı duyup bu onurlu mesleğimizin gereğini yerine getirmemiz gerekiyor. Enerjimizi hepimizin ortak paydası olan Niğde için harcamalıyız. Niğde’de bu meslekte çalışan gerçek anlamda gazeteciliği meslek edinmiş herkes ayrı bir değerdir. Onun için Niğde’mize daha iyi hizmet etmek için bir ve beraber olmak zorundayız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, hayatta olan tüm basın emekçilerimize meslek ve özel hayatlarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

15 Temmuz Kutlama Törenleri Devam Ediyor 15 Temmuz Kutlama Törenleri Devam Ediyor

Editör: Selim GÖKEL