Ünlü yazar, mütefekkir Yaşar Kaplan, vefatının birinci yıldönümünde memleketi Niğde’de eserleriyle anıldı.

Niğde Belediyesi Kültür Merkezi’nde, Niğde Belediyesi Başkanı Emrah Özdemir’in katkılarıyla organize edilen “Yaşar Kaplan’ı Anma ve Söyleşi Programında” yazarın edebi yönleri ele alındı, eserlerinden örnekler verildi.

Türk edebiyatının öncü isimleri arasında gösterilen Yaşar Kaplan’ın anısına düzenlenen “Anma ve Söyleşi Programının” moderatörlüğünü Tekirdağ Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan yaptı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İslami İlimler Akademisi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Topal, Gazeteci Hüseyin Öztürk, Şair-yazar Arif Dülger ve Yazar Mehmet Ay’ın konuşmacı olarak katıldığı programda yazarın hayat hikayesi, eserleri, edebi yorumları, fikir ve düşünceleri ele alındı.

Yoğun ilgi gören Anma Programında davetlilere hitaben bir konuşma yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, önemli bir düşünce adamı olan Yaşar Kaplan’ın eserleri ve fikirleriyle yaşamaya devam edeceğini söyledi.

Hikaye, deneme ve eleştiri yazılarında kalemini ustaca kullanan mütefekkir, yazar ve tercüman Yaşar Kaplan’ın farklı bakış açısı ve yorumlarıyla aktüel konulara getirdiği yaklaşımların, genç nesillere de aktarılması gerektiğine değindi.

Niğde’de Turizm Gelişecek Niğde’de Turizm Gelişecek

ESERLERİ YENİ KÜTÜPHANELERDE DE YER ALACAK

Niğde Belediyesi’nin son 2 yıl içerisinde 3 kütüphane açtığını, 3 yeni kütüphaneyi daha Niğde’ye kazandıracaklarını anlatan Başkan Özdemir, yeni kütüphanelerde, Yaşar Kaplan’ın eserlerinin de yer alacağını kaydetti.

ALMANYA’DA VEFAT ETTİ

1952 yılında Niğde’de doğan Yaşar Kaplan, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Dili ve Edebiyatı Tarihi Bölümlerinde yükseköğrenim gördü.  Diyanet İşleri Başkanlığı, İller Bankası, Türkiye Zirai Donatım Kurumu ve Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlarda çeşitli görevler ve tercümanlık yaptı.  Yönettiği Aylık Dergi ’sinde aktüel konular ve hikaye, deneme ve eleştiri yazıları yayımlandı. Yaşar Kaplan, 7 Ocak 2023’te tedavi gördüğü Almanya’da hayatını kaybetti.

I M G 20240109 W A0021

Editör: Selim GÖKEL