Niğde’nin Narlı Göl Havzasında Sıcak Su Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Çalışması Toplantısı Valilik toplantı salonunda yapıldı. 

Narlı Gölde 62 derecelik çıkan sıcak suyu seracılık çalışmasıyla değerlendirmek isteyen Niğde’nin yöneticileri konu ile ilgili toplantı düzenledi.

Vali Necmeddin Kılıç, Tarım Bakanlığı sera çalışmasını programa koymaya gerek görmeden hemen değerlendirmeye aldığını söyledi.

Toplantıya Vali Necmeddin Kılıç’ın yanı sıra, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Vali Yardımcısı Kerem Süleyman Yüksel, Niğde Ticaret Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen katıldı.

Toplantıda açıklama yapan Vali Kılıç; “İlimizin sahip olduğu kaynakları İlimizde, en güzel şekilde değerlendirebilmek, İlimiz insanına faydalı hale getirebilmek, İlimizde var olan zenginliği artırabilmek, gönüllerdeki umudu yeşertebilmek amacıyla Niğde‘nin top yekun yaptığı çalışmalardan bir yenisini daha birlikte icra etmek üzereyiz. Niğde Belediyesi bu güne kadar çok güzel çalışmalar yaptı. Ticaret Odası çok örnek çalışmalar yaptı. Ziraat Odası da keza civar İlleri imrendirecek çalışmalar yaptı. Yine Özel İdaremizin de gayretleri malum. Bugün bu dört kurum tekrar yan yana gelerek yeni bir çalışmaya başlamak istiyor. Bu çalışma, ‘seracılık ihtisas organize sanayi bölgesi çalışması’ dır. Narlı Göl havzasında ki sıcak su potansiyeli bilinmektedir. 62 derece sıcaklığında bir suyumuz var ve nerdeyse sınırsız sayabileceğimiz yükseklikte bir sıcak suyumuz var. Bu sıcak suyumuzu fizik tedavi alanında kullanabiliriz, turizmde kullanabiliriz ve birde seracılıkta kullanabiliriz. Tarım Bakanlığımız Seracılık İhtisas OSB ilgili teklifleri derhal değerlendirmeye alıyor, programa bile koymaya gerek görmüyor. Çünkü seracılıkta dönüşüm çok çabuk oluyor. Hemen kendini amorti ediyor. Derhal yeniliyor ve Ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunuyor’ dedi.

Kılıç, ‘Narlı Göldeki bu zenginliği nasıl değerlendiririz, buradan bir ihtisas organize sanayi kurabilir miyiz?, bu noktada elimizdeki doneler nelerdir?, bu bilgilerle yarınlarımıza yönelik hangi gayretler içinde olabiliriz?’ bugün bu toplantıda bunu çalışacağız. Arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyor, bu çalışmanın Niğde’ye ve Niğde insanına hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.