Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, YGS Sınavına girercek öğrencilere ve velilere önerilerde bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar; ''Sevgili öğrenciler ve saygıdeğer veliler;

        Öncelikle;15 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Giriş Sınavı'na (YGS) girecek  öğrencilerimize  başarılar diliyorum ve  her bir öğrencimiz için haklarında en hayırlısını Cenab-ı Allah tan   niyaz  ediyorum.

         Sınava girecek  tüm öğrencilerimiz   her şeyden önce şunu bilmelidirler ki; bu sınav bir son değil, aksine  hayatta karşımıza çıkacak fırsatlardan  sadece bir tanesidir. Sınava öncelikli olarak bu açıdan bakmalarında fayda vardır Elbette  YGS’nin adaylarımız  için özel bir anlamı ve önemi olan bir sınav olduğunun farkındayız ve siz değerli öğrencilerimizden de bu bilinçle kendi hayatlarınıza yön vermenizi umut etmekteyiz.  . Sevgili öğrenciler sınavlar amaçlara ulaşmada bir araçtır. Olumsuz düşünceler ve gereğinden fazla kaygı motivasyon eksikliğinin en büyük sebebi olup, bu durum siz değerli öğrencilerimizi  başarısızlığa sürükleyen en büyük etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sınav günü yaklaştıkça, öğrencilerimizin  olumsuz duygu ve düşüncelerle zihinlerini meşgul etmeleri yerine, başarılarını hatırlayarak kendilerini motive etmelerinde fayda vardır. Buna rağmen olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulamayan adaylarımız alanın uzmanlarından yardım almasını öneririm.

Anne-babalara önerilerimiz;  aday öğrencilerin  sınav kaygısını artıracak tutum ve davranışlardan uzak durmaları, evde olağan üstü bir durum varmış gibi davranmamaları,  diğer günlerde nasıl davranıyorlarsa  bu günlerde öyle davranmalarında  fayda vardır. Destekleyici tutum ve davranışlarla, sınav sonucu ne olursa olsun  çocuklarının yanında olduklarını göstermeleri gerekmektedir..

 Sınava az bir süre kala adaylarımıza  önerilerimiz;

Ø  Sınava gireceğiniz okul, kurum ve salonu önceden  mutlaka görünüz.

Ø  Sınav öncesi  şu günlerde olağanüstü bir çalışma temposuna girmeyiniz.

Ø  Sizleri rahatlatacak etkinliklerde bulununuz.

Ø  Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durun.

Ø  Sınav akşamı ağır yemeklerden ve  sınav sabahı ağır kahvaltıdan kaçının.

Ø  Her zamanki gibi uykunuzu alınız.

Ø  Sınav Merkezine  erkenden ulaşın.

Ø  Sınavda soru çözümüne en iyi olduğunuz dersten başlayın ve turlama tekniğini uygulayın ve  zamanı etkin kullanın.

Ø  Çözemediğiniz zor sorulara takılıp kalmayın.

Ø  Sınavda görevlilerin uyarılarını dikkate almanız n ve sınav kurallarına uygun  davranmanız sizlerin yararına olacaktır.

Unutmamalıyız ki; hayat uzun bir süreç  ve  atılacak daha çok adımlar var. Asla karamsarlığa düşülmemelidir. Ümitsizlik, sıkıntıları da beraberinde getirir.

Bu sınavda olduğu gibi tüm hayatınızda  başarıların sizlerle olması dileğiyle.'' dedi