Niğde Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Aliyye Yılmaz, yaklaşan kurban bayramı öncesi, Kurban alırken hayvanların kurban vasıflarına ve dini vecibelerine uygun olması gerektiğini ve Kurbanlıkları, dokunarak, görerek, hissederek; yerel üreticiden hayvan pazarlarından, kurban besicilerinden kurbanlıklarını almalarını söyledi.

Kurban alırken hayvanların kurban vasıflarına ve dini vecibelerimize uygun olması gerektiğini vurgulayan Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Aliyye Yılmaz; “Öncelikle hayvanın sağlıklı olması gerekiyor. Derisi canlı, parlak olmalı, kulağı veya boynuzu kesik, kırık olmamalı. Kör, yürüyemeyecek kadar topal olmaması ve iki (2) yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde dinen de caiz değildir. Bu konuda vatandaşların pek bilgisi yoksa hayvan pazarlarından alıyorlarsa orada veterinerler mutlaka bulunmaktadır. Veterinerlere yada besicilerimize sormalıdırlar. Bu konuda besicilerimize lütfen güvensinler.

KURBANLIKLARINIZI BELEDİYENİN BELİRLEDİĞİ YERLERDE KESİN

Hayvanın kesimi konusunda belediyelerimizin ve komisyonun belirlemiş olduğu yerleri tercih etmeliler, besicilerden aldılar ise zaten orda kesime uygun ortam oluşturuluyor. Kasapların işin ehli olması da çok önemlidir.

KESİLEN KURBAN ETLERİNİN MUHAFAZASI NASIL OLMALI

Etin muhafazası da şöyle olmalı; hayvan kesildikten sonra kanı iyice akıtılmalı, iyice akıtıldıktan sonra et hemen tüketilmemelidir. Öncelikle en az 5-6 saat sıcak etin soğuması sağlanmalı. Sıcaklığı +4 derece’ye kadar düştüğünde parçalanıp dondurulabilir. Etin lezzeti ve kalitesini düşürmemek için et hemen dondurulmamalı veya hemen tüketilmemelidir. Dinlenmesi sağlanmalıdır” Tüketebileceğimiz ölçüde dondurmalıyız ayrıca dondurucudan çıkardığımız etin tamamını tüketmeliyiz dedi.

Niğde Protokolü bayramlaştı Niğde Protokolü bayramlaştı

Kurbanlık fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Yılmaz; “ yaklaşan kurban bayramı önce kurban pazarlarında hareketlilik başladı. Şuan itibariyle kurban fiyatları Erkek Dana canlı kilo olarak 250-280 ₺ arası ,Düve canlı 230-250 ₺ arası ,Erkek toklu 240-280 arasında satılmaktadır.Kurban fiyatlarının yüksek olmasının başında kesim yapılacak hayvanların kurbanlık vasfını taşıması Ayrıca bu hayvanların nitelikli olması, yem ve girdi maliyetlerinin yüksek olması da büyük etkendir.Şimdiden tüm üreticilerimizin ve üyelerimizin Kurban Bayramını kutlarım”dedi.

Editör: Selim GÖKEL