Siyasi pencereden Niğde turizmine bakış...

Turizmhaberleri.com sitesi yöneticisi Nilgün Atar, Niğde Turizmini Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ve Samistal Travel sahibi turizmci Cevdet Eroğlu ile yaptı.

KÜLTÜR 17.05.2015, 23:55 18.05.2015, 00:04
1259
Siyasi pencereden Niğde turizmine bakış...
banner830
 Ulusal yayın yapan, www.turizmhaberleri.com sitesi genel yayın yönetmeni Nilgün Atar ilimize Samistal Travel'in katkıları ile bir kaç günlük ziyaret yaptı. Bu bir kaç günlük ziyaret sonrasında sitesinde Niğde Turizm dosyasını açtı ve yayınlamaya başladı. Kendisinden izin alarak bir turizm gazetecisinin gözü ile Niğde'yi sizlere sunmaya çalışacağız.
Birincisini geçtiğimiz haftalarda yayınlamıştık.
(Tıklayın)


*******


Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ile siyasetçi cephesinden ancak siyasetdışı bir formatta Niğde turizminde dün, bugün ve yarını konuştuk. İşte çok önemli açıklamalar..

Nilgün ATAR- 
turizmhaberleri.com 

NİĞDE KÜLTÜR VE TURİZM DOSYASI

KONUK: NİĞDE MİLLETVEKİLİ ALPASLAN KAVAKOĞLU 


Niğde'de yerel paydaşlarla yaptığım sohbetlerde kentin kültür ve turizm geleceğini görebilme şansını yakaladım. Ayağı yere basan, üzerinde titizlikle çalışılmış, hedef odaklı projeler konuşuluyor burada. Onlarca medeniyete evsahipliği yapmış kadim kentin geleceği güçlü bir proje yönetimi ile yeniden tasarlanıyor. Projelerin sahiplenilmesi, geniş katılımla el ele verilmesi ve profesyonelce yürütülmesi ise '' bir şehrin geleceği için en sağlam yatırımdır '' diye düşünüyorum. 

NİĞDE MODELİ PROJE YÖNETİMİ ... 
“Niğde Kültür ve Turizm Dosyası '' kapsamında röportaj yaptığımız Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da bilgi ve deneyimleri ile proje üreten dinamik ekibin içerisinde yer alıyor. Niğde-Bor doğumlu Milletvekili Kavaklıoğlu'nun yaşamına neler sığdırdığına bakalım hep birlikte önce: Mülki İdare Amiri, kaymakamlık, Vali yardımcılığı, İçişleri Bakanlığında Daire Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yapmış. Milli Güvenlik Akademisini bitiren Kavaklıoğlu; İngiltere'de dil ve kamu yönetimi, Japonya'da afet yönetimi, bölgesel kalkınma ve yeniden yapılanma, Tayvan'da toplum kalkınması konularında uzun dönem eğitimler almış. İşte tüm bu birikimler de, başta Vali Necmeddin Kılıç olmak üzere Niğde'nin geleceğini hazırlayan yapı taşlarını oluşturuyor. Sorularımıza aldığımız yanıtlar da bu birikimlerin en doğru yansıması oldu. 

AKP Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ile bir siyasetçi cephesinden ancak tamamen siyasetdışı bir formatta Niğde'nin dünü, bugünü ve yarınını konuştuk. İşte milletvekilimizden Niğde adına umut veren satırbaşları: 


Niğde'de etkileyici ve çok ciddi bir proje yönetimi var. Bu çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? 
İl Özel İdaremiz Türkiye'nin en iyi yönetilen, kaynakları çok iyi kullanan, israf etmeyen yapılanması ile ön plandadır. Böyle olunca çalışma imkanları, iş yapma potansiyeli yükseliyor. İl Özel İdare'de proje ofisinde alanında en iyilerden oluşan 5-6 kişilik ekip ile son 1.5 yıldır gece gündüz demeden çok aktif çalışıyoruz. 115 proje ürettik. Konya Ovası kaplama KOPA projesi bunlardan biri. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile ortak proje çalışmalarımız var. 

Mesela Türkiye'de ilk defa Niğde'de bütün köylerin çöplerini topladık. 130 civarında köyümüz var, konteynırlarla bir şebeke sistemi oluşturuldu. Özel idare, köylere hizmet götürme Birliği, Kaymakamlıklar, belediyelerle entegre bir şekilde çalışıyoruz. 

GÜNEŞ ENERJİSİNDE TÜRKİYE'DE İLKİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ. 
Güneş Enerjisi Projesi ile Türkiye'de bir ilke imza atacak Niğde.. Detayları anlatır mısınız? 

Niğde'nin bir avantajı da güneş enerji üretimi sahasında olmasıdır. Bu kapsamda çok önemli bir proje yürütüyoruz. Bu projede ilk defa “güneş enerjisi organize sanayi bölgesi '' yapmak istiyoruz. Mevzuatta yeri olmayan bir sistem ama zorluyoruz bunu, Türkiye'de ilk olacağız, epey ilerledik. Organize sanayi bölgesinde oluşturulacak güneş alanları altyapısında isteyen elektriğini üretecek, isteyen satacak. Enerji Endüstri Bölgesi kurulması isteniyor ancak, biz de yatırımcı ve tüketici için daha kolaylık olsun diye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) mantığı ile çalışsın istiyoruz. 

ÇİNLİLER VE ALMANLAR YATIRIMA ÇOK İLGİLİ.. 
Emen Ovası'nda bir yatırım alanı planladık. Düz çorak bir arazi.. Bu yatırımlar ilerliyor. Yenilenebilir enerji konusunda özel sektör de bilinçlendi ama bu alanda harekete geçmek için geç kaldıklarını düşünüyorum. Geleceği önceden görenler bir adım önde oluyorlar. Lisans alanlar var. Yabancı yatırımcıların ilgisi çok fazla. Solar Enerji grupları ile görüşüyoruz. Çinliler ilgileniyor, enerji yatırımı ve panel yapmak istiyorlar. Ayrıca Almanlar da çok istekli.. gelip gidiyorlar. Biz de doğru firma ile doğru yatırımlar yapmak istiyoruz. 

Güneş ülkesi Türkiye'de güneş enerjisi yatırımları neden yavaş ilerliyor sizce? 
Burada en büyük sıkıntı şuydu; ilk yatırım maliyetleri yüksekti önce, teknoloji geliştikçe çok hızlı düştü, halen düşüyor ve bu arada kalitesi de yükseliyor. İlk yatırımları yapanlar zarar etti, şu an 3/1 fiyatına düştü. Devlet ürettiğiniz elektriği almaya garanti veriyor. Bu teşvik sayılıyor. Karlı bir yatırım. Burada temel sıkıntı enerji iletim hatlarının kapasitesinin uygun olması lazım. '' 

Niğde Turizminde en önemli 3 projeniz nedir? 
Niğde Kapadokya Bölgesinde orta ölçekte mütevazi bir ilimiz ama aslında stratejik öneme haiz bir yer. Akdeniz'den orta Anadolu'ya açılan boğazın kapısı mahiyetinde. Fakat Kayseri, Konya, son zamanlarda Nevşehir'in turizm ve baskısı ile ortada kalmış ve sıkışmış durumda. Biz bunu aşmak durumundayız. O bakımdan kaynaklarınızı çok iyi kullanmamız ve değerlendirmemiz lazım. Turizm açısından doğal, termal ve tarihi kültürel zengin kaynaklarımız var. Bunların hepsini birleştirdiğimiz entegre bir turizm kalkınma projemiz var. Aşama aşama devam ettiriyoruz. Narköy ve Çiftehan Niğde'nin iki önemli termal kaynağıdır. Çiftehan kısmen daha gelişmiş durumda, Narköy yeni yeni tanınıyor. Orada bir master ve turizm planı yaptırdık, faaliyetler başladı, termal turizme açacağız. 

ŞU ANDA AÇSAK MANTAR GİBİ OTEL DOLACAK... 
Bir de Bolkar dağlarında büyük bir projemiz var. Eskiden beri konuşulan ama şimdiye kadar ciddi olarak el atılmamış bir proje. Biz Bolkar dağındaki turizm imkanını Çiftehan'daki termal imkanı ile birleştirmek istiyoruz.. Hem tatil hem sağlık amaçlı tesisler olacak. İlk günden beri yatırımcılardan çok büyük istek var. Şu anda açsak her yer mantar gibi otel dolacak. Fakat bunu planlı programlı yapmak istiyoruz. Sonradan büyük sıkıntılar çekiliyor. Turizmin en büyük sorunlarından birisi baştan planlanmadan yapılan yatırımlar sonradan başınıza dert oluyor. O yüzden çok akıllıca sağlam adımlarla gitmek gerekiyor. Altyapıyı iyi oturtmak lazım, gerisi çok kolay. Çiftehan'da şu anda 2 tane beş yıldızlı otel yapılıyor. Biz turizm meslek oteli yapacağız, sağlık rehabilitasyon merkezi olacak şekilde. Onun çalışmaları devam ediyor. Bolkar turizmde yüzümüzü güldürecek bir yer. 
Aladağlar ise dağçılık güzergahi olarak dünyanın üç önemli kulvarlarından birisi.. Ama çok bilinmiyor. Orada da bir dağcılık okulu projemiz var. 

Oteller ne zaman bitecek? 
Otellerin bir kısmı bu sene bitecek, geçen sene biten ve şu an devam eden var. Biz çok acele etmiyoruz, Çiftehan'ın kalıcı güzellikte, termal turizm açısından Türkiye markası bir yer olmasını istiyoruz. Bolkar dağlarındaki tesisleri de Çiftehan'a entegre edip kışın kayak, yazın yayla turizminde Türkiye ve dünyanın hizmetine açmak birinci hedefimiz. İzinlerin hepsi alındı ve yatırıma hazır durumda. Yap işlet devret modeli ile yapmak isteyen 3-4 büyük şirket var. 

NİĞDE TURİZMİ BOLKAR-ÇİFTEHAN İLE ZİRVE YAPACAK 
Bolkar dağlarının turizme açılması ve projelendirilme sürecinin uzamasını Niğde'nin kanayan yarası olarak yorumlayan Samistal Travel'ın sahibi Cevdet Eroğlu da sohbetimize bu noktada katılarak görüşlerini şöyle açıkladı: '' Projelerde bürokrasi uzun zaman alıyor ama hepsi aşıldı. Bundan sonrası daha kolay olacak. Bolkar Dağlarına geçen sene Fransa Dağcılık Federasyonu başkanını getirdik. Sayın Vali beye de bahsettik. Burasının tanıtımı için federasyon ile işbirliği içindeyiz. Bolkar dağları büyük potansiyel; Türkiye'nin her dağını gezdim, her bölgesine turist indirdim. Bolkar Projesi bölgenin yıldızı olacak. Türkiye'de bol kar olan ve pist mesafesi uzun bölgelerdeki dağlarda kayak turizmi sezonu uzatmamız gerekir. Burada Vali beyin önderliğinde dağ turizminde önemli adımlar atılıyor. '' 

PARA KAZANACAĞIZ DİYE O BÖLGENİN GELECEĞİNİ MAHVETMEYE HAKKIMIZ YOK.. 
Ülkemizde plansız ve kontrolsüz yapılan turizm yatırımları sonunda beton yığınlarına dönüşen özellikle sahil kentlerinin durumları hiç iç açıcı değil..Bu konuda neler söyleyeceksiniz? 

Biz yaptığımız işleri ciddi , köklü ve sağlam yapmak istiyoruz. Popülist yaklaşımlarla bir yere varılamaz. Siyasiler ve yerel yöneticiler acele ediyorlar. Ben mülki idareden geliyorum. Aladağ'ların arkasında Yahyalı'da kaymakamlık yaptım. Turizm çalışmalarının nasıl yürüdüğünü çok iyi biliyorum. Biraz para kazanacağız diye oranın geleceğini mahvetmeye hakkımız yok. O bakımdan çok akıllı, planlı, programlı yatırımlar yapmak zorundayız. Kalıcı yani sürdürülebilir olmasını sağlamak lazım. Popülist yaklaşımlarla ele alınan bölge bir kaç yıl popüler oluyor, bir kaç yıl sonra çöplük haline geliyor, problemlerle uğraşıyorsunuz. Bunlarla karşılaşmak istemiyoruz. Sayın Valimiz öncülüğünde hep beraber çok uyumla çalışıyoruz. Önce projesini hazırladık. Bölgenin tüm özelliğini ve önemini bilen arkadaşlardan bir heyet oluşturduk. Avusturya'ya gidildi, teleferik ve telesiyej sistemleri üzerinde araştırma yaptılar. 

KÜLTÜREL DEĞERLERİ KORUYARAK ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ.. 
Bolkar, Aladağ, Nargöl, Çiftehan ile birlikte Niğde'yi tarihi kültürel değerler ile ön plana çıkaracağız. Şehir içindeki eski konakları ve sokakları yeniden canlandırıyoruz. Kadıoğlu sokağı buna güzel örnek. Özel idare imkanları ile kamulaştırıp restore edildi bir kısmı. Bir kısmı da kamulaştırıldı, restorasyon çalışmaları başlayacak. İşletmelerin bir kısmı üniversiteye verildi. Bir kısmı stk'lara veriliyor ancak bundan sonra daha profesyonel anlamda butik otel,restoran türü işletmecilere açmayı planlıyoruz. 

NİĞDE-NEVŞEHİR KARŞILAŞTIRMASI…. 
Bir de Nevşehir-Niğde karşılaştırması var turizmde.. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? 

Bizim biraz şanssızlığımız; gelen turist sayısında Nevşehir ile mukayese edilmemiz. Nevşehir'in imkanları daha farklı. Niğde de yatak kapasitesi çok düşük, 5 yıldızlı otelimiz yok, onların çalışması içindeyiz. 2 tane 5 yıldızlı otel kazandırmak için girişimcilerimiz var, onları destekliyoruz. İnşallah çok yakın zamanda kaliteli yatak sayısı artıracağız. 

10 YIL SONRA NİĞDE TÜRKİYE'NİN YENİ BİR TURİZM DESTİNASYONU OLACAK.. 
Son sorum şu: Kısa ve uzun vadede, 5-10 yıl sonrası için Niğde'nin turizm geleceği ile ilgili neler öngörüyorsunıuz? 

Niğde şu anda kalkıma ve gelişme potansiyeli olan hızlı ilerliyen bir konumda. Önünde sanayi,enerji, havaalanı projesi var. 5 yıl içinde bir havaalanımız olacağını umuyorum. 2023 yılına kadar Niğde'den geçen hızlı trenimiz olacak. Turizm de yatak kapasitemiz çok gelişecek. Nevşehir'in kaliteli turistini burada ağırlayacağız. 10 yıl sonra Niğde Türkiye'nin yeni bir turizm destinasyonu haline gelecek. 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (7)
Esnaf iş adamı değiliz. 6 yıl önce
bizimle görüşülmez görüşmek istesek protokol uygulanır ayak üstü yaka kenarından konuşulur.Tamam biliyorum denir.ama memlekette ne kadar çaycı demirci kasap manav bakkal var hepsi tekrar tekrar gezilir olmadı bir daha gezilir.yahu bir kere de bize sor halin ne diye.memur işçi oy vermeyecek mi?
İngilizce Öğretmeni 6 yıl önce
Artık gelinen noktada turizmle ilgili mesajlar artık duvar yazılarından ibaret değildir.
Niğde için göstermiş olduğu bu özverili çalışmadan dolayı başta Cevdet EROGLU'na ve Sayın milletvekili Alpaslan Bey'e kentim adına şükranlarımı sunarım.
memur 6 yıl önce
Başarılarınızın daim olsun.
Hüseyin Gök 6 yıl önce
Artık ulusal turizm gazetelerinde bile haber oluyoruz. Cevdet bey'e katkılarından dolayı teşşekkür ederim. Siyasi açıdan milletvekilimizin bu işin önünü açmak için verdiği beyanlar gurur verici gelişmeler. Emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunarım.
Ahmet Kaplan 6 yıl önce
İnşAllah dahası gelir. memleketimiz adına yakışır yatırımlar olur.Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Sami Erdem 6 yıl önce
Güzel şeyler olacak.
Nabi türkmen 6 yıl önce
inşAllah en kısa zamanda gerçekleşir. Cevdet Bey zaten bu konuda bir idol. Ayrıca Sayın vekilimizin özverisi ile birlikte başarı kaçınılmaz.
Son Yorumlar
Bırdahakı secımde gule gule akp buyuklenme de nedır sen susacaksın halk konusacak ılk defe bır baskan vatandasa bagırıyo azar vuruyo olacak sey deıl
Vatandası haklıdır arkadas yapılmasına karsıysa vatandas ne derse o dogrudur nıgdeye layık bır baskan gelmelı vatandası dusunen vatandasın fıkırlerını alan saygılı sevgılı bır baskan akp donemı bıtmıstır.
Kim bu pislik gazeteciler Fatih Altaylı gazetecilik adı altında para kazananların afişe edilmesini gerektiğini söyledi. 101 Shares facebook sharing button 16twitter sharing button 45whatsapp sharing buttonmessenger sharing buttonflipboard sharing buttonsharethis sharing button 13.06.2021 14:16 Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında "Hadi herkes konuşsun" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulundu. Gazetecilik mesleğinin düşürüldüğü durumu ibretle ve çok üzülerek izlediğini kaydeden Altaylı, "Gazetecilerin, gazetecilik yaparak, farklı mecralarda yer alarak para kazanmaları ayıp değildir. Ama gazeteci adı altında gazetecilik dışı faaliyetlerden para kazanmaları, para kazanmaya çalışmaları ayıptır. Ayıptan öte ahlaksızlıktır." dedi. Gazetecilik kullanılarak iş takibi, şantaj gibi yöntemlerle kazanç elde etmenin, mesleği lobicilik için kullanmanın, kendini birilerine kullandırarak zengin olmanın özürünün olamayacağını kaydeden Altaylı şunları yazdı: "Bu gazeteci kılıklı sahtekarların ortaya çıkmasını, çıkarılmasını istiyorum. İster Sezgin Baran Korkmaz olsun, ister Sedat Peker, ister siyasetçi ister iş adamı, ister sanatçı, ister ünlü, ister ünsüz, herkes ama herkes bu şerefsizleri afişe etmeli. Danışmanlık adı altında parayı götürenleri, sözde konferanslarla malı indirenleri, avanta karşılığı yazılarında sürekli markaları kullananları dahil. Herkesi. Temiz toplum temiz toplum diye bağıranlar. Hadi. Biliyorum anlatmayacaksınız. Pislik gazetecilerle yaptığınız işbirliklerini saklayacaksınız. Ama çocuklarınızı düşünüyorsanız anlatırsınız. Sedat Peker kadar bile mi olamıyorsunuz! Anlatın. Düşsün maskeler."
Valla helal olsun başkana 2 kişinin menfaati için alttan almamış tren geldiği zaman uzayan araç kuyruğunu hepimiz görüyoruz hemde ordaki dünkanlar pis bir görüntü 2 kişinin menfaati için koca Niğdeyi cezalandırmak olurdu bu proje yapılmasaydı
Vatandaşta ne yapacağını bilemedi. https://www.psikolog06.com/ankara-umitkoy-psikolog/
17°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 20:11
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@