Yeşilburç Köyünde yüzyılı aşkın süredir devam eden Helva Şenliği geleneği bu yıl da coşkuyla gerçekleştirildi.

Müdabedele ile Yunanistan’dan gelen Türklerin yerleştirildiği Niğde’nin Yeşilburç Köyü'nde yüzyılı aşkın zamandır düzenlenen Helva Şenlikleri coşkulu şekilde gerçekleştirildi.

Yeşilburç Mahallesi Muhtarlığı ve Derneği tarafından düzenlenen Yeşilburç Helva Şenlikleri'ne, Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Gürol Okyar, Yeşilburç Muhtarı Cihan Tuna ile Yeşilburç Köyü sakinleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kuran-ı Kerim tilaveti sunuldu, dualar edildi.

Yeşilburç Köyü’nün Osmanlı Döneminde de özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Niğde Valisi Cahit Çelik, köyün turizm değerine dikkati çekti.

Çelik;’’ Bu köyde yaşayan vatandaşlarımız yüz sene önce Selanik'e 175 km uzaklıktaki Kirifçe Köyü'nde yaşıyorlardı. Lozan Antlaşması çerçevesinde de orada yaşayan Müslüman Türk vatandaşlarımız önce İzmir'e daha sonra Isparta'ya akabinde de ilimiz sınırları içerisindeki Uluağaç,Taşlıca Köyleri en sonunda burayı mesken edindiler. Türk soylu vatandaşların mübadele döneminde ne sıkıntılar yaşadığını, burada yaşayan vatandaşlarımız dedelerinden, ninelerinden dinlemişlerdir. Osmanlı döneminde de bu köyümüz bölgenin en önemli, en zengin köylerinden bir tanesiydi. Bugün de baktığımız zaman bu köyümüz gerçekten hem il merkezine yakınlığı, hem taşıdığı turizm potansiyeli anlamında da en güzel en önemli köylerimizden bir tanesi. Biz de burada görev yaptığımız süre içerisinde köyümüzün bu turizm potansiyelini daha ilerilere taşıyacak adımlar atacağız.’’ dedi.

Yeşilburç Köyü’nü dünyaya tanıtacağız diyen Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise bölgenin turizmini geliştirmek için yapılacak yatırımlardan söz etti.

Özdemir;’’ Başta burada Kilise Cami dönüşümü, yürüyüş parkuru, sokaklardaki yenileme ile Yeşilburç hak ettiği değere ulaşacak. Yakın bir zaman içerisinde yolu yeniliyoruz. Bu bölge gerçekten Niğde'nin en gözde bölgesi, doğasıyla, tarihiyle çok kıymetli. İnşallah bu bölgeyi ülkemiz açısından da çok kıymetli bir hale getireceğiz.’’ diye konuştu.

Yeşilburç Muhtarı Cihan Tuna ise geleneksel hale gelen helva şenlikleri ile ilgili bilgi verdi. Yüzyılı aşkın süre önce yapılmaya başlayan şenliklerin köy halkına sağlık ve bereket getirmesini diledi.

Yapılan konuşmaların ardından odun ateşinde pişirilen kazanlar dolusu helva katılımcılara ikram edildi.

Bor Mehmet Güleç İlkokulu'nun Tiyatro Gösterisi Bor Mehmet Güleç İlkokulu'nun Tiyatro Gösterisi

Ef3D2C24 Ac9A 45A2 94B7 90294Fc77D92

Editör: Selim GÖKEL