Niğdeli Şair Mehmet Baş

Dostum Mehmet Baş ile ilgili daha doğrusu şiiri ile ilgili bir yazı yazmayı uzun zamandır istiyordum.

KÜLTÜR 24.10.2016, 22:53 27.10.2016, 00:05 Selim GÖKEL
1006
Niğdeli Şair Mehmet Baş
banner830
Mahmut Sami  AKINCIOĞLU yazdı....

Dostum Mehmet Baş ile ilgili daha doğrusu şiiri ile ilgili bir yazı yazmayı uzun zamandır istiyordum. Fakat hayat gailesi içinde hep erteliyor hep unutuyor bir türlü düşüncelerimi yazıya dökemiyordum. Artık kısmet bu günleriymiş diyelim.

Mehmet Baş kardeşim, Muradiye Camisi’nin Bursa’yı bir kilim gibi önümüze seren manzarasının eşliğinde şiire ve edebiyata dair konuşmalarımızın birisinde “şiir bir imtihandır” demişti. O zamanlar gençliğin verdiği bir heyecanla sokakları hızlı hızlı adımlarken tekel 2000’e gömdüğümüz efkârımızı anlatacak kelimeleri bulmaya zorlanıyorduk. Nihat Atsız’dan “Yolların Sonu” şiirini okurken, Necip Fazıl’dan “Sakarya Türküsü’ne” doğru yol alıyor, Seyrani’den, Karacaoğlan’a, Yunus’tan, Mevlana’ya doğru kanatlanıp uçuyorduk. Bazı zamanlar bir Yesevi dervişi gibi yalın kılıç meydanlara atılıyor bazı zamanlar eski bir çınar ağacı gibi susuyor susuyorduk. Zaman hızla geçti ve yıllar bizi bir toz bulutu gibi sağa sola savurdu. Ekmek derdi aş derdi derken ömrümüz bir ip gibi eğrilip zamanın halısına dokundu. Şimdi anılar körfezine demir atan gemiler gibi hüznün sahillerinde sessizce bekliyoruz.
 
Mehmet Baş dışarıdan bakıldığında içinde ki derinliği göstermeyen bir insan. Alelade bir görüntü ve iddiasız bir yüze sahip. Şekilciliğin revaçta olduğu bir çağda şekle aldanmayan ve şekilciliğin rüzgârına kapılmayan bir insan. Fakat arada bir yaptığı fevri çıkışları ile imkânsız görünen kavgaların ortasına dalışları ise unutulur gibi değil. Cesaretin bittiği yerde esaret başlar felsefesinden olsa gerek kızdığı zaman gözünü budaktan sakınmıyor. Tabi bu benim kendi şahsi görüşüm. Şairin iç dünyasının zenginliğini anlatacak kelime bulmakta zorlanabiliriz. Tüm doğu ve batı klasiklerini okuduğunu biliyorum. Ayrıca günde en az 200 sayfa ile bu zamana kadar en az 10 bin kitap okuduğunu söyleyebiliriz. Geceleri uykusundan feragat ederek yazılarını yazmakta kitaplarını okumakta olduğuna bizzat şahidim.  Fakat bu konuda kendisi okudukça cahilliğinin daha çok arttığını söyleyerek olaya farklı bir bakış açısı getirmekte.
 
Şair dostum geçen yıllara rağmen şiir imtihanından şiirle imtihan olmaktan bir lahza bile ayrılmadı. Kitaplarla olan dostluğunu kitaplar yazarak sürdürdü. Mehmet Baş’ın “Tabirsiz Rüyalar” ile başlayan kitap yayını daha sonra” Borlu Ahmet Kuddusi” isimli biyografi kitabı arkasından “Bir Dert Bulmalıyım Kendime” isimli deneme kitabıyla devam etti. Son kitabı ise “Puslu Zaman Menkıbeleri” ismini taşımakta.
 
Dostum Mehmet Baş’ın 4. kitabı olan “Puslu Zaman Menkıbeleri” nihayet elime geçti. Yeşil renkli bir kapak ve kapakta masalımsı bir atla şiire ilk adımı atıyoruz. Seçkin kelimelerle seçkin şiirin kapısını çalan şair yıkılmış bir imparatorluğun sancısını çeken süvarilerin hüznüyle dokunuyor kelimelere. Koşusu hiç bitmeyen atların soluklarını duyuyoruz. Kitapta orijinal şiirin has şiirin ve yepyeni bir söyleyişin canlanışını seyrederken metafizik bir bakış açısının yansımalarını görebiliyoruz. “Puslu Zaman Menkıbeleri” seçkin şiir kitaplığımızın başköşesine konmaya aday bir kitap.
 
Ayrıca Mehmet Baş’ın şiirinde koşan atları sıradağları ve bozkırları aynı anda seyredip kayıp bir zamanın yazılmamış ağıtlarını dinleyebiliriz. Hayatın içinden beslenen şiirlerde hayatın yansımaları ile mısralar madde ve manayı aynı anda taşıyan çift kanatlı bir kartal gibi süzülmekte.
 
Mehmet Baş şiirinin hammaddesi tarih ve medeniyetimiz. Kutlu millet şuurunu ve İslam inancını mısraların kalbine derin bir anlam ve derin çağrışımlarla şifrelemiş. Mehmet Baş zorlamasız ve doğal bir şair. Onun şiirinde yapaylığın izine rastlamak mümkün değil. Yerelden evrensele doğru insana dair her şeyi Mehmet Baş’ın şiirinde bulabiliriz. Allaha olan iman ve Resulüne duyulan aşkla onun mısraları kelime-i tevhidin gölgesinden hiç ayrılmıyor.
 
Mehmet Baş bildiğim kadarı ile çoğu kitabının masrafını kendi cebinden karşılıyor ve herhangi bir yerden destek görmeden buna devam ediyor. Zor şartlar altında diğer masraflarından kısarak edebiyata sanata kültüre yatırım yapması gerçekten takdire şayan.  Günümüzde ne yazık ki at yarışına harcanan paranın onda biri kitaplara harcanmıyor. Böyle bir zamanda kutlu kitabımızın ilk emri olan “Oku” emrinin derdine düşmek onun aşkıyla hareket etmek gerçekten çok önemli.
 
Edebiyat dünyasındaki kasıtlı körlük, bilinçli görmezden gelme ve yok saymaları takmadan yoluna devam eden ve bencilliğin girdabında boğulmayan şairin dünyasında öfkeye, düşmanlığa hiçbir zaman yer vermediğini seçtiği kelimelerinin pozitifliğinden anlayabiliyoruz. O herkese yaratıcıdan dolayı kıymet vermekte kimseyi kimseden ayırmamaktadır. Şairin bu yönü onun derviş tabiatının bir yansıması olarak görülebilir.
 
Mehmet Baş aynı zamanda doğup büyüdüğü toprakları şiire denemeye ve araştırma yazılarına dökerek tanıtmaya çalışıyor. Tüm Türkiye’de dağıtımı olan “Şehir ve Kültür “dergisinde Niğde ile ilgili yazdığı metinler gerçekten önemli. Bunun dışında Türk Dil Kurumu’nun dergisi olan Türk Dili dergisinde şiirler yazıyor. Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Hece, Dergâh, Ay Vakti, İstanbul Bir Nokta, Bizim Külliye, Dil ve Edebiyat, Akpınar, Altınoluk gibi dergilerde Mehmet Baş imzalı ürünlere rastlamak mümkün.  Defterk,  Asanatlar ,Dünyabizim, Bor Haber  edebiyat sanat sitelerinde Mehmet Baş’ın yazılarını okuyabiliriz.
 
Mehmet Baş kardeşime buradan selam ediyor yazı hayatında kendisine başarılar diliyorum. Yeni kitabı hayırlı uğurlu olsun. Okuyucusu bol kadrini kıymetini bilen çok olsun..

 
Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (5)
Borlu 5 yıl önce
Mehmet bey'in Yazılarını severek takip ediyorum. Selam ediyorum.
5151 5 yıl önce
MEHMET BAŞ IYI BİR YAZAR IYI BIR SAIR. FAKAT NE YAZIK KI YASADIGIMIZ ZAMANDA DUYGULAR ÖLÜ KALPLER KURAK.YINEDE KOLAY GELSIN.
Meridyen 5 yıl önce
Mehmet baş ile ilgili bu kadar bilgim yoktu kendini geliştirmiş baya kitaplar falan.
bir dost 5 yıl önce
mehmet baş niğdeni bir değeridir, doğru yoldasın yazılarını ve şiirlerini okuyoruz, saygılar sunarız.
Veli 5 yıl önce
Nigdeyle ilgili yazilarini okuyorum. Devamını bekliyoruz.
Son Yorumlar
Kim bu pislik gazeteciler Fatih Altaylı gazetecilik adı altında para kazananların afişe edilmesini gerektiğini söyledi. 101 Shares facebook sharing button 16twitter sharing button 45whatsapp sharing buttonmessenger sharing buttonflipboard sharing buttonsharethis sharing button 13.06.2021 14:16 Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında "Hadi herkes konuşsun" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulundu. Gazetecilik mesleğinin düşürüldüğü durumu ibretle ve çok üzülerek izlediğini kaydeden Altaylı, "Gazetecilerin, gazetecilik yaparak, farklı mecralarda yer alarak para kazanmaları ayıp değildir. Ama gazeteci adı altında gazetecilik dışı faaliyetlerden para kazanmaları, para kazanmaya çalışmaları ayıptır. Ayıptan öte ahlaksızlıktır." dedi. Gazetecilik kullanılarak iş takibi, şantaj gibi yöntemlerle kazanç elde etmenin, mesleği lobicilik için kullanmanın, kendini birilerine kullandırarak zengin olmanın özürünün olamayacağını kaydeden Altaylı şunları yazdı: "Bu gazeteci kılıklı sahtekarların ortaya çıkmasını, çıkarılmasını istiyorum. İster Sezgin Baran Korkmaz olsun, ister Sedat Peker, ister siyasetçi ister iş adamı, ister sanatçı, ister ünlü, ister ünsüz, herkes ama herkes bu şerefsizleri afişe etmeli. Danışmanlık adı altında parayı götürenleri, sözde konferanslarla malı indirenleri, avanta karşılığı yazılarında sürekli markaları kullananları dahil. Herkesi. Temiz toplum temiz toplum diye bağıranlar. Hadi. Biliyorum anlatmayacaksınız. Pislik gazetecilerle yaptığınız işbirliklerini saklayacaksınız. Ama çocuklarınızı düşünüyorsanız anlatırsınız. Sedat Peker kadar bile mi olamıyorsunuz! Anlatın. Düşsün maskeler."
Valla helal olsun başkana 2 kişinin menfaati için alttan almamış tren geldiği zaman uzayan araç kuyruğunu hepimiz görüyoruz hemde ordaki dünkanlar pis bir görüntü 2 kişinin menfaati için koca Niğdeyi cezalandırmak olurdu bu proje yapılmasaydı
Vatandaşta ne yapacağını bilemedi. https://www.psikolog06.com/ankara-umitkoy-psikolog/
SANAYİ ESNAFI MAĞDUR KALE KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İŞYERLERİNE DÖRTTE BİR DEĞERİNİ VERİP MİLLETİN MALINA ÇÖKEN BİR BELEDİYE , 2 YILDA ÇOK ŞEY YAPTIĞINI İDDİA EDEN AMA BİZİM HİÇBİR ŞEYİNİ GÖRMEDİĞİMİZ BİR BELEDİYE,BİLBOARDLARA ESKİ HALİ YENİ HALİ DİYE PAYLAŞILAN ÇOK BÜYÜK BİR PROJEYMİŞ GİBİ KANAL BOYU YANINDAKİ DÜZENLEME .... ESKİ SANAYİNİN ORTA REFÜJÜ AYLARDARDIR SAVAŞ ALANI GİBİ.HAAA EN BÜYÜK PROJE BELEDİYE BİNASINI YAPTIRMAK OLMUŞ BİRDE MAKAM ARACI DEĞİŞİRDE MERCEDES FALAN ALINIRSA TAM OLUR.NİĞDEYE HİZMETTE SON NOKTA .MEMLEKETİ B.. GÖTÜRÜYOR DÖNEN BAKAN YAK AMA LAF ÇOK...
Belediye Şehri Düzenlemekten öte bu işlerden para kazanma derdinde güya vekil getirince İktidar reklamı yapıp insanları sindireceğini zannettiler...... Yok öyle dükkanı 3 kuruşa sayıp 5 kuruşa yeni yerleri saymak vekilleri kimin seçtiklerini unutup partilerinin kölesi olmuşlar sanki Niğdeli den Üstünmüşler gibi davranıyorlar yok öyle
17°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 20:11
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@