31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan çok sayıda sorunun, Yediiklim Yayınları'nın deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu iddia edilmişti.

ÖSYM, iddiaların 'asılsız' olduğunu belirtirken; söz konusu yayınevi "Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok’ açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tartışmaların odağında olan ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ü gece yarısı Resmi Gazete'de tebliğ ederek görevden aldı. Aygün'ün yerine getirilen Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınavın iptalini duyurdu.

KPSS Rezaleti büyüyor. Bir çok siyasi ve gazeteci konunun geriye dönük araştırılmasını geçmişteki KPSS sınavlarının da araştırılmasını istediği gibi Üniversite’ye hazırlık sınavı olan YKS sınavlarının da araştırılmasını istiyor.

MURAT AĞIREL NİĞDE YEDİİKLİM’İ PAYLAŞTI

Niğde’de faaliyet gösteren Yediiklim dershanesinin sosyal medya paylaşımlarını, Araştırmacı Gazeteci Murat Ağırel twitter hesabından paylaşarak KPSS rezaletini araştıracağını iletti.

AKP VE MHP'NİN TAVRI MERAK EDİLİYOR

Muhalefet partilerinin Mecliste Araştırma Önergesi vereceği öğrenilirken, bu araştırma önergesine AKP ve MHP’nin nasıl tavır alacağı da merak ediliyor.

Devlette çok büyü bir çürümenin olduğunu bildiğini söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu kendisinin boşuna Milli Eğitim Bakanlığının kapısına gitmediğini söyledi.

Gazeteci Murat Yetkin, "İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, incelemelerin sadece KPSS değil, ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavları (YKS) dahil 2018’den bütün sınavları da kapsaması üzerinde durulduğunu söyledi." dedi.

ÖSYM SORULARI ÖZEL KURUMLARA HAZIRLATIYOR İDDİASI

Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, Yediiklim Yayınevi sahibi Münir Çelik’in açıklamasındaki “ÖSYM'nin genel kültürden soracağı 120 soru için Yediiklim Yayınevi uzmanları özgün sorular hazırladı” ifadelerine dikkat çekti.

Ne zamandan beri ÖSYM soruları özel bir kurumun uzmanlarına hazırlattırılıyor” diyen Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu iş özel kurumlara hazırlatma noktasına geldiyse yazıklar olsun, büyük bir skandaldır. ÖSYM’nin Yediiklim Yayınevi gibi özel yayınevine soru hazırlatması kabul edilebilir değil.

...

Şehit Yavup Avşar Lisesinde Kariyer Günleri devam ediyor! Şehit Yavup Avşar Lisesinde Kariyer Günleri devam ediyor!

Editör: TE Bilişim