Demokrasi mücadelesinin 8. Yıldönümünde Niğde yine tek yürek Demokrasi mücadelesinin 8. Yıldönümünde Niğde yine tek yürek

Çiftçileri sarı pas ve karaleke hastalığına karşı uyardı
Çiftçilere uyarılarda bulunan Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “ Çiftçilerimizi bu konuda sizin aracılığıyla uyarmak istiyorum. Tarlalarını gezerek, Sarıpas hastalığına karşı ilaçlamalarını biran önce yapmaları gerekmektedir. Ürün kayıpları oluşacağını, her ne kadar Çukurova gibi nemli olan illerde daha fazla görülse de ilimizde de bu yıl fazlasıyla gözüküyor. Bazı çiftçilerimiz ilacı atıyor ama bu bir kere atmayla da olmaz. Devamlı takip ederek tekrar atılması gereken bir ilaç. Ayrıca etkili olan yağışlar sonrası elmalarda meydana gelebilecek karaleke hastalığına karşıda elma üreticilerimiz biran önce ilaçlama yapmaları gerekmektedir” dedi.
PATATES EKİM ALANLARI ARTIYOR, FASULYE AZALIYOR
Patates ekimlerinde sona gelindiğini belirten Kenar; “ İlimizde patates ekimi aşağı yukarı tamamlamak üzere, Yine fasulye ekimi devam etmekte.  Fasulye ekimi patatese nazaran ekim alanlarında bir nebzede olsa azalma yaşanırken, patates ekim alanlarında ise artma yaşanıyor. Patates ekim alanlarımız geçen yıla oran yüzde 20 oranında bir artış yaşanıyor. Öte yandan son zamanlarda etkili olan yağış ve havaların serin gitmesi bazı ürünlerin gelişmesine ve geç olmasına sebep olacaktır. Havaların serin gitmesi ürünlerin geç olması ve hasadın geç kalınmasına sebep olur ve buda rekolteye etki eder. Önümüzdeki günlerde havaların ısınmasıyla birlikte bu sorunu da atlatmış olacağız” dedi.