Kadir Yenel;Niğde’de de üyesi en çok olan sendikayız Kadir Yenel;Niğde’de de üyesi en çok olan sendikayız

Niğde Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Halil İbrahim Kızıltan 'Son zamanlarda yaşanan trafik kazalarının yüzde altmışı, seyir halindeyken cep telefonu kullanımından kaynaklandığını söyledi.

Meydana gelen kazaların başlıca sebepleri cep telefonuyla konuşma ve aşırı hız olduğunu belirten Kızıltan; “ Aşırı hızla araç kullanma, hatalı sollama ve alkollü araç kullanma gibi hataların yanı sıra başlıca sürücü hatasının araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak olduğuna. Araç kullanırken telefonla konuşmak, alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli bir durum haline geldi' diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Raporu'na göre sürücülerin yüzde 20'sinin direksiyon başındayken telefonlarını kontrol ettiklerini hatırlatan Kızıltan, 'Akıllı telefon kullanarak araç kullanmak, kaza riskini 4 katına çıkarıyor. Burada yalnızca telefon konuşması esnasındaki riskten bahsetmiyoruz. Yapılan araştırmalarda, telefon görüşmesi bittikten sonra kişinin konuşmalar üzerine düşünerek dikkatini toplayamadığı ve görüşme bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza riskinin 4,8 kat arttığı belirlendi. Özellikle telefon konuşmasının yoğunluğu kişinin dikkat dağınıklığı üzerinde büyük rol oynuyor' şeklinde konuştu. 

Kızıltan, yeni teknoloji sayesinde ele alınmadan kullanılan cep telefonlarının da kaza riskini devam ettirdiğini belirterek şunları kaydetti, 'Bazı sürücüler, telefonlarını araca bağlayarak fiziksel temas olmadan da kullanmaya devam ediyor. Ancak bu önlem de kaza riskini azaltmıyor. Çünkü cep telefonu kullanımı sürücüyü fiziksel olarak meşgul etmekten ziyade, artan zihinsel faaliyeti ve konsantrasyon eksikliği nedeniyle risk taşıyor. Burada sürücünün deneyimli olması veya cep telefonu kullanmaya alışkın olması da riski azaltmaya yetmemektedir. O yüzden benim sürücülere tavsiyem, araç kullanırken cep telefonlarını kapatmaları yönündedir” dedi.

Editör: Selim GÖKEL