CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, karanlıkta okula gitmek zorunda kalan öğrenciler başta olmak üzere toplumun önemli bir kesimini mağdur eden sabit saat uygulamasının sonlandırılarak, kış saati uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.

 ÖNEMLİ BİR KESİMİ MAĞDUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2016 yılından itibaren yaz ve kış saati uygulaması sonlandırılarak sabit saat uygulamasına geçilmesinin, başta öğrenciler olmak üzere toplumun önemli bir kesimini mağdur etmeye devam ettiğini belirtti.

KARANLIKTA OKULA GİDİYORLAR

Sabit saat uygulamasında, kış aylarında çocukların daha gün aydınlanmadan, karanlıkta okula gitmek zorunda kaldığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çalışanlarda karanlıkta işlerinin yolunu tutuyor. Bu arada konutlarda daha  çok elektrik enerjisi tüketiliyor” dedi.

BAKAN’A GÖRE 15,5 MİLYAR LİRA TASARRUF SAĞLANMIŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2024 yılına ait bütçesinin görüşmeleri sırasında konuyu yeniden gündeme getirdiğini ve Bakan Alparslan Bayraktar’a yaşanan mağduriyeti aktardığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Bakan Bayraktar diyor ki, ‘…hem memnuniyet açısından hem de enerji tasarrufu açısından yani üç zamanlı tarifeye göre Ekim 2016’da geçmişiz, 2023 yılına kadar 10 milyar kilovatsaatlik bir enerji tasarrufu sağlamışız. Bunun parasal karşılığı da 15,5 milyar liradır’ diyor. Ben de Bakan’a ‘…ışıklar yandıkça herhalde masraflar azalıyor’ deyince, ‘…yani o saatti yanıyor, başka saatte farklı şeyler kazanılıyor’ gibi bir ifade kullandı” şeklinde konuştu.

ÖĞRETİM  GÖREVLİSİ KİM ?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) görevli bir öğretim görevlisinin yaz saati uygulamasını psikolojik ve sosyolojik etkilerini incelediğini ve yaz saati uygulamanın getirdiği kaygı, stres ve depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasından daha az yaşanacağını ifade ettiğini aktardı.

Bakan Bayraktar’a bu değerlendirmeyi yapan öğretim görevlisinin kim olduğunu sorduğunu ancak yanıt alamadığını da ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu tür çalışmaların kapsamlı kamuoyu ile paylaşılması istedi.

VELİLERDEN SÜREKLİ ŞİKÂYET ALIYORUZ

Sabit saat uygulaması nedeniyle velilerden sürekli şikâyet telefonları aldıklarını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Velilerin çocukların karanlıkta okula gitmek zorunda kalmalarıyla ilgili sorunları anlatıyor. Daha gün ağarmadan okula giden çocuklarımız başta olmak üzere toplumun önemli bir kesimi mağdur olmasına rağmen siyasi iktidar, kendi bakış açısından olayları değerlendirdiği için sabit saat uygulamasından vazgeçmiyor” şeklinde konuştu.

Tercihler Öncesinde Mutlaka Uzmanına Danışın Tercihler Öncesinde Mutlaka Uzmanına Danışın

SABİT SAAT UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, siyasi iktidara çağrıda bulunarak, sabit saat uygulamasının bir an önce sonlandırılması ve kış saati uygulamasına geçilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

...

Editör: Selim GÖKEL