CHP Halkçı Liseliler Niğde İl Başkanı Hasan Yılmaz,  ülkemizde genç nüfusun her geçen gün azaldığını, Genç nüfusun aslen Türkiye'nin dinamik yapısını oluşturan daima fikirleriyle, düşünceleriyle, atılımlarıyla, yatırımlarıyla, çalışmalarıyla ülkesini 1 adım sonrasına taşımayı vazife edinen, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına sahip çıkacak Cumhuriyetimizin yegâne askerleridir” dedi.

Hulus Özen'den Ekrem İmamoğlu'na Tebrik Hulus Özen'den Ekrem İmamoğlu'na Tebrik

CHP Halkçı Liseliler Niğde İl Başkanı Hasan Yılmaz; “ TÜİK verilerine baktığımızda 15-24 yaş aralığındaki %15,2'lik kısmı kapsayan genç nüfusun işsizlik raporuna göre %19,4'ü işsizlikle mücadele ediyor. 2022 yılında TÜİK'in açıkladığı işgücü istatistiklerini incelediğimizde, yükseköğretim mezunları arasında işsizlik oranı %11,3 olarak açılanmasının ardından  2023 yılında beklenen raporda %11'i geçeceği beklenmekte. Türkiye Yıllara Göre Nüfus Artışı İstatistiklerine incelediğimizde 2022,2030,2040,2060,2080 yıllarında sırasıyla genç nüfusun %15.2 den %11.1'e kadar düşüşe geçeceği görünmektedir.

 PEKI NEDEN GENÇ NÜFUSTA AZALIŞ YAŞANMAKTA?

  2022, 2023 yılını göz önünde bulundurarak 2080 yılına kadar ki sürece doğru inceleyecek olursak genç nüfusun başta ekonomik sıkıntılar yaşaması, intihar sayılarının artması, evlilik şartlarının yine ekonomik nedenlerle zorlaşması, Dünyayı genel olarak bir sarmaşık edasıyla saran bireysel yalnızlaşma nedenleri yanı sıra 2080'li yıllara kadar yaşanması olağan olan savaşlar, salgınlar, gıda krizi başta genç nüfusu etkileyerek genel nüfusun düşüşüne sebebiyet vereceği gözükmektedir.

 GENÇ NÜFUS TÜRKİYE İÇİN NEYİ İFADE ETMEKTE?

 Genç nüfus aslen Türkiye'nin dinamik yapısını oluşturan daima fikirleriyle, düşünceleriyle, atılımlarıyla, yatırımlarıyla, çalışmalarıyla ülkesini 1 adım sonrasına taşımayı vazife edinen, Gazi Babamız Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına sahip çıkacak cumhuriyetimizin yegâne askerleridir.

 GENÇ NÜFUSU NASIL ARTTIRA BİLİRİZ?

  Bu duruma teşvik olarak devletsel politika üzerine kurulmuş olan ülkemizde gerekli gıda, hijyen, araç gereç masraflarının bizzat devlet tarafından karşılanması, iş sorunlarının çözülmesi, psikolojik desteğe ihtiyaç duyulması halinde ücretsiz şekilde sağlanması, evlenmek isteyen gençlerinde desteklenmesi açısından faizsiz kredi imkânları, konut, araç alımlarında vergisiz yararlanma hakkı,  ev hanımlarına yine devlet tarafından sigortalarının yatırılıp aylık maddi imkânlar sağlanması, mahalleler bazında teşvik seminerleri verilmesi,  genç nüfusun artışına yol açacaktır. Unutmayalım ki gençler bir ülkenin yanan meşaleleridir. O meşaleler söndüğü anda ülkenin çökmesi an meselesidir” dedi.

Editör: Selim GÖKEL