DEM Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Niğdeli Akın Birdal ve Avukat Türkan Aslan oldu.

Erhan Adem: "Gübreye KDV Getirmek, Çiftçinin Sonunu Getirmektir” Erhan Adem: "Gübreye KDV Getirmek, Çiftçinin Sonunu Getirmektir”

DEM Parti’nin yerel seçimlere İzmir büyükşehir ve 28 ilçesinde kendi adaylarıyla girecekleri kesinleşti. DEM Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır 23. Dönem Milletvekilli Akın Birdal ve avukat Türkan Aslan oldu. Parti’nin bu yönde hazırlandığı, ittifak görüşmelerinin de bu sırada devam ettiği ancak sonucun Parti’nin kendi adaylarıyla seçime girme kararı alması yönünde geliştiği öğrenildi. 

İzmir’de kent uzlaşısı sağlandı ancak siyasi parti ittifakı yapılmadı

Parti, yerel derneklerle, kadın örgütleriyle ve birçok Alevi derneğiyle görüştü fakat Cumhuriyet Halk Partisi ve diğer siyasi partilerle yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadığı için kendi adayını çıkardı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre bu nedenle İzmir’de “kent uzlaşısı” sivil toplum kuruluşlarıyla sağlandı ancak herhangi bir siyasi partiyle işbirliği yapılmadı.  Av. Türkan Aslan ile Eş Başkan olarak seçime gidelecek olan İzmir'de seçim pusulasında  Akın Birdal'ın ismi yer alacak. 

Akın Birdal'ın kardeşi Aydın Birdal da 1989-1999  tarihleri arasında Niğde Belediye Başkan Yardımcılığı yapmıştı. 

Editör: Selim GÖKEL