Niğde’nin Merkeze bağlı Hacıabdullah Kasabası’nda geçtiğimiz akşam yağan yağmur sele dönüştü bin 500 dekar ekili alan sular altında kaldı,150 adet küçükbaş hayvan telef oldu. Mağdur çiftçiler, devletten uzanacak yardım eli bekliyor.


Patates ve fasulye üretiminin yoğun olduğu kasabada birçok çiftçi sel mağduru oldu. 160 dekar patates dikili tarlasının selden zarar gördüğünü ifadene çiftçi Fettah Şenol, 500 bine yakın zararı olduğunu söyledi.


Devletten yardım isteyen çiftçi Şenol; “Önce bir dolu yağdı sonra tufanın sesi geldi. Sel nedeniyle dışarı çıkamadık. Baktık yağmurlama borularını patateslerin bir kısmını fasulyeleri biranda evinin önüne getirdi. Traktörleri yan yatırdı. Ürünlerimizi yetiştirdik bu zamana getirdik. Tam verim alacağımız zamanda Cenabı Allah tarafından tufan geldi. Bu hale getirdi mahsullerimizi. Devletten buna destek çıkar mı çıkmaz mı devlete kalmış bir şey. Bizler çok mağduruz. Devlettin bu zararlarımızın karşılamalarını istiyoruz. Mağduruz bankadan kredi çektik. Mazotu faizle kullanıyoruz. Gübreyi faizle kullanıyoruz. Devletin buna bir el uzatması bir destek vermesini istiyoruz” dedi.

Mahsulün geriye kalanının da sel nedeniyle kullanılmaz hale geldiğini dile getiren Şenol; “ Kalan mahsullerde zehirlenir. Kara sülük yapar. Devletten tek isteğimiz bizlere destek vermesidir. Bu mahsullerimizin zararlarının karşılaması lazım. ÇKS’miz var ama kayıtlı olmayan arkadaşlarımızda var. Sigorta yaptırmayanlarda var ama bu Allah’tan gelen bir afad. Bizler mağdur olduk çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı burada. Benim zararım 500 bin TL’dir. İki sulamam kalmıştı. Sulamadan sonrada söküme başlayacaktık” diye konuştu. Diğer bir çiftçi Sercan Korkmaz ise, dikili 30 dekara yakın patatesten 25 dekarına yakının zarar gördüğünü belirterek;“ Sel nedeniyle fıskiye ve sulama aletlerimizin hiçbiri kalmadı. Hepsi kırıldı. Devletten yardımlarını bekliyoruz. Bizi burada açıkta bırakmasın” dedi.

Sel nedeniyle hayvanları telef olan Ali Akşin ise; “150’ye yakın koyun telef oldu. Kuzuların bulunduğu yere sel geldi. Çoğunu traktörler ile kurtardılar. Ama 150’si telef oldu” dedi.NİĞDE ZİRAAT ODASI BAŞKANI KENAR; ZARARLAR KARŞILANSINNiğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Niğde’de aşırı yağışlar nedeniyle zarar gören dikili alanlar için hasar tespitinin yapılarak çiftçilerin zararlarının karşılanmasını istedi.

Niğde Ziraat Odaıs Başkanı Veli  Kenar: “İlimizde merkeze bağlı Hacıabdullah Bağlama ve Yıldıztepe kasabasında aşırı yağış nedeniyle meydana gelen selde 1500 dekarekili alan zarar görmüş, 150 adet küçükbaş ise telef oldu. Patates ve fasulye tarlalarının yoğun olduğu kasabada birçok çiftçi sel nedeniyle mağdur olmuştur. 160 dekar dikili patates tarlasının selden zarar görmüştür. Bölgede hasar tespit çalışmaları ise devam etmektedir. Ürünleri zarar gören çiftçilerimiz kendilerine devletin yardım elinin uzatılmasını bekliyor. Çiftçilerimiz gübre ve mazot girdilerini büyük ölçüde kredi kullanarak karşıladıkları için yetişmekte olan mahsulleri de selden zarar görünce büyük bir ekonomik çöküntüye girmişlerdir. Bankalara olan kredi borçları sulama borçları ve ekim maliyetleri üreticilerimizi zorlarken bu sel afetiyle de karşı karşıya kalmaları daha da çok mağdur bırakmıştır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan sigorta yaptıran çiftçilerin yanı sıra ÇKS ve Sigortası olmayan çiftçilerimizde vardır. Bir an evvel hasar tespit çalışmalarının tamamlanarak çiftçilerimizin zararı karşılanmalıdır” dedi.