CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde kent merkezinde esnaf ziyaret edip Cafede, kahvehane ve çay ocaklarında vatandaşlarla bir araya geldi. Gürer’e dert yanan vatandaşlar, hayat pahalılığı ve dur durak bilmeyen zamlardan şikayet etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise siyasi iktidarın;  yoksulluk sınırının 50 bin lira, açlık sınırının ise 15 bin lirayı aştığı bu dönemde, emekliye “10 bin lira ile yaşa” demesine büyük tepki var  ve ilk kez bu kadar “geçinemiyoruz.Yarını göremiyoruz”  diyen  insanlarla karşılaştım” diye konuştu.

HERKESİM  DERT KÜPÜ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer beraberinde CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Avukat Hulus Özen ile Niğde Kent merkezinde beş saat aralıksız işyeri,kahvehane,çay ocağı gezdi.Caddede sokakta vatandaşlarla görüştü.Sorunları dinledi.Kahvehanelerde emekliler ilk sorusu naaşlara seçim öncesi bir düzenleme gelir mi ? Geçinemiyoruz” diye dert yandılar.Gürer sorunları sürekli meclise taşıdıklarını,tek adam rejiminin halkın sorunlarını doğru test edemediği içinde sorunların katladığını belirtti.Yerel seçimlerden sonra 4 yıl seçim yok.O nedenle oyunuzu uyarı amaçlı ve siyasi iktidarında kendine çeki düzen vermesi için doğru kullanılması gerektiğine işaret etti.

EMEKLİ VE SABİT GELİRLİ MARKETE GİDEMİYOR

Esnaf ziyaretlerine ilişkin açıklama yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Esnaf satış yapamamaktan, vatandaş da  artan fiyatlar nedeni ile yeterli gıdayı dahi alamamaktan yakınıyor. Hayat pahalılığı, temel ürünlere neredeyse her gün gelen zamlar vatandaşın belini bükmüş durumda. Emekliler, sabit ve dar gelirliler pazara, markete  gram ile alışverişi zor yapar duruma gelmiş” diye konuştu.

10 BİN LİRA İLE NASIL GEÇİNİLİR?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Türk - İş yakın zamanda açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin verileri açıkladı. Siyasi iktidarın, yoksulluk sınırının 50 bine dayandığı, açlık sınırının ise 15 bin lirayı geçtiği bu dönemde, 17 bin lira olan asgari ücretle ve 10 bin lira olan en düşük emekli aylığı ile nasıl geçinelim.Ücret iyileştirme yaptık diyorlar daha maaşı almadan zamlarla eski alım gücünün dahi gerisine düşmüş oluyoruz ” şeklinde konuştular.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  Niğde büyük  illere göre mütevazi bir yaşam süren yerlerden. Ekonomik kriz nedeni ile büyük kentten dönenler oluyordu ancak geçim sıkıntısı Niğde gibi illerde de ciddi hissedilir boyuta ermiş durumda. Kiradan gıdaya ödeme ve alımda yaşanan sorunları vatandaşlar açıkça dile getiriyor .Çay  kahvede 7,5 lira cafe de 30 lira geçmiş durumda .Esnafta  daralan işten ve müşteri kaybından şikayetçi. Dert yanmayan yok gibi. Seçime  sayılı günler kalsa da seçimi değil geçimi düşünen bir yaklaşım içindeler .Bir oy önemine erilerek oy verilmesi ,ekonomik krize tepki  oy ile gösterilirse ülke genelinde yerel seçimler ciddi bir uyarı seçimi olabilir “ diye konuştu.

İŞSİZLİKTE SORUN

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer caddelerde karşılaştığı yurttaşların ekonomik kriz yanında işsizlikten dert yandığına da dikkat çekerek kimi işsiz, kimide daha iyi koşullarda iş bulabilirmiyiz diye iş arıyor.Ehliyet affı bekleyen, Bağkur prim gün sayısının 9000 günden 7200 güne düşürülmesi isteyen,Belediye ve İl Özel İdarede çalışıp kurumun asıl kadrosuna alınmalarını bekleyen,Karayolları gibi kamuda taşeronda kaldığı için  kadro isteklerini sıralananlar yanında  emekli de “bizi açlıkla sınıyorlar,geçinemiyoruz.Hiç böyle bir duruma düşmemiştik” diye tepkilerini her yerde dile getiriyorlar.Vatansaş ya emekli de çok zorda  “ diye konuştu.

Uzkurt; ilçe ve beldelerde asfaltsız yol kalmayacak Uzkurt; ilçe ve beldelerde asfaltsız yol kalmayacak

...

Editör: Selim GÖKEL