Üniversitede “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan” Paneli Düzenlendi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kazak Kültürü ve Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla, “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan” başlıklı panel gerçekleştirildi.

GÜNCEL 22.04.2021, 23:15 Faruk
94
Üniversitede “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan” Paneli Düzenlendi
banner830

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kazak Kültürü ve Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla, “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Üniversite Kazak Kültürü ve Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Barut’un moderatörlüğünü yaptığı panele, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Tomar, L.N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akbota Zholdasbekova, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyit Ali Avcu ve Üniversite Avrasya Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen konuşmacı olarak katıldılar.

Yoğun ilgi ile gerçekleşen çevrim içi panelde Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Üniversite akademisyenleri ve çok sayıda katılımcı yer aldı. Programda kısa bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, çevrim içi panelin oluşturulmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek başarılı bir panel temennisinde bulundu.

Prof. Dr. Murat Barut: “Kazakistan, Uluslararası Arenadaki Yerini Güçlendirdi”

Panel Moderatörü Prof. Dr. Murat Barut konuşmasına, “İnsanlık onuru, barış, arabuluculuk ve uzlaştırıcılık gibi temel değerler etrafında toplanan Kazakistan, Kurucu Lideri Sayın Nursultan Nazarbayev’in güçlü liderliği ve bilge politikalarıyla, sosyo ekonomik ve siyasi kalkınmasında büyük ve hızlı adımlar atarak uluslararası arenadaki yerini güçlendirmiştir” ifadeleri ile başladı.

Nursultan Nazarbayev’in bilge kişiliği ile Türk Dünyasına liderlik eden kişilerden biri olduğunun altını çizen Moderatör Prof. Dr. Murat Barut, konuşmasını “Türk Dünyası ile ilgili çabaları her zaman takdir edilen Nursultan Nazarbayev’e, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi ve Türk Keneşi üyelerinin oybirliği ile Türk Konseyi Ömür Boyu Onursal Başkanlığı unvanı verilmiştir. Kazak Kültürü ve Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak kardeş ülkelerimizden olan Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. Yılını içten dileklerimizle kutlarız. Panelistlerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ederiz diyerek noktaladı.

Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar: “Kazakistan, Türkistan ve Türkiye Arasındaki Türk Koridorunun Önemli Bir Noktası” Paneldeki ilk konuşmayı, “Bağımsızlığın 30. Yılında Kazakistan’ın Kazanımları” adlı sunumu ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Tomar gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar, açıklamalarının başında Türkistan’ın genel itibariyle oldukça büyük bir değişim ve gelişimin içinde olduğunu aktardı.

Kazakistan’ın, Nursultan Nazarbayev’in önderliğinde 30 yılda büyük bir yol kat ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar, Kazakistan’ın güçlenen ekonomisi ile birlikte dünyada gelişim gösteren elli ülke arasına girdiğini de vurguladı. Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar ayıca Kazakistan’ın bulunduğu coğrafi konum dolayısıyla Türkistan-Türkiye arasındaki Türk koridorunun önemli bir noktası olduğunu da sözlerine ekledi. Kazakistan’daki demografik, ekonomik ve siyasi yapı hakkında da detaylı bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar, Kazakistan’ın sürekli olarak bir reform içinde olduğunu da ifade ederek bununla birlikte tarih ve edebiyat alanında da önemli gelişmeler olduğunu da belirtti.

Nursultan Nazarbayev’in birkaç yıl önceki konuşmasında Kazak halkının Türk ağacının dallarından biri olduğunu ifade ettiğini de sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar açıklamalarını, Kazak edebiyatında, bağımsızlık sonrasında milli bilincin yerleştiğini ve Kazak edebiyatının hızla geliştiğini ifade ederek sonlandırdı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akbota Zholdasbekova: “Kazakistan Uluslararası İlişkilerde Güvenilir Bir Ortak”

L.N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akbota Zholdasbekova ise çevrim içi paneldeki “Uluslararası Alanda Kazakistan’ın Ülke İmajını Teşvik Etmede Nazarbayev’in Çok Yönlü Diplomasisinin Rolü” adlı sunumuna, Nursultan Nazarbayev’in dünya görüşü ve liderliği ile Kazakistan’ın yeni bir devlet olmasına karşın uluslararası politikada önemli bir aktör haline geldiğini ifade ederek başladı.

Jeopolitik konumun Kazakistan’ın dış politikasını etkileyen en önemli unsur olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akbota Zholdasbekova, ülkenin genel konumu ve komşu ülkelerle olan ilişkileriyle ilgili de detaylı bilgiler vererek Kazakistan’ın politikalarının gerçeklik ile tamamen uyum içinde olduğunu ve bu yönü ile uluslararası ilişkilerde güvenilir bir ortak olduğunu da önemle ifade etti.

Kazakistan diplomasinin barış, güvenlik ve istikrarı teşvik etmek adına önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akbota Zholdasbekova, her yeni devlet gibi Kazakistan’ın da uluslararası platformda iyi ilişkiler kurmak istediğini sözlerine ekleyerek bunun olabilmesi için Kazakistan’ın çok yönlü bir dış politika benimsediğini ve bu politikanın halen geçerli olduğunu aktararak açıklamalarını sonlandırdı.

Doç. Dr. Seyit Ali Avcu: Kazakistan Yapılan Reformlar ile Odak Noktası Haline Geldi

Doç. Dr. Seyit Ali Avcu “Kazakistan’da Sosyo-Ekonomik Dönüşüm” adlı panel konuşmasına Kazakistan demografik yapısına dair verileri katılımcılar ile paylaşarak başladı. Doç. Dr. Seyit Ali Avcu ayrıca, Kazakistan’ın kilometre kareye düşen insan sayısı bakımından dünyanın nüfus yoğunluğu en düşük olan ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Ülkedeki nüfusun tarihsel süreçteki gelişimi hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Seyit Ali Avcu, Kazakistan’ın etnik yapısına ilişkin verileri ve demografi profili ile ilgili detayları program katılımcıları ile paylaşan Doç. Dr. Seyit Ali Avcu, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığından itibaren ekonomik gelişmeyi ön planda tuttuğuna vurgu yaparak, “Bu bağlamda bir dizi reformlar yapıldı. Bu reformlar ile Kazakistan, dış dünyanın ilgisini çekerek odak noktası haline geldi. Kazakistan’a, 1992-2017 yılları arasında yabancı yatırımcılar tarafından büyük yatırımlar yapıldı” dedi. Doç. Dr. Seyit Ali Avcu açıklamalarının sonunda Kazakistan ekonomisi ile ilgili detayları da paylaştı.

Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen: “Akılcı Bir Politika ile Ulus-Devlet İnsaşı Gerçekleşiyor”

Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan’da Ulus-Devlet İnşası” adlı konuşmasında, Kazakistan’ın kurulduğu ilk yılları komşu devletlere oranla nispeten daha sağlıklı bir şekilde yara almadan atlattığına vurgu yaparak başladı.

Kazakistan’ın demografi problemi olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen, “Geniş bir coğrafyada az bir nüfusa sahip bir ülkeden bahsediyoruz. Ayrıca bu nüfus, içerisinde etnopolitik riskler ve sorunlar barındıran bir durum söz konusu ancak Kazakistan bunu oldukça iyi aştı” diyerek Kazakistan’ın etnik yapısı hakkında da detaylı bilgiler verdi.

Kazakistan’a Rus göçünün 19. Yüzyılda başladığını ifade ederek açıklamalarını sürdüren Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen, Sovyetlerin bıraktığı olumsuz miraslardan birinin de Rus nüfusu olduğunu önemle belirtti. Bunun yanında Kazak nüfusunun, 1930’lu yılların başında açlık krizi sebebiyle önemli bir kısmının hayatını kaybettiğini aktaran Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen, ayrıca İkinci Dünya Savaşında Kazak nüfusunun yine önemli bir bölümünün hayatını kaybettiğini ve böylelikle o dönemde Kazak nüfus oranlarının azaldığını ifade etti.

Kazakistan’da ulus-devlet inşasının başarılı, hasarsız ve barışçıl bir şekilde devam ettiğini sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen, bunun akılcı ve rasyonel dış politika sayesinde gerçekleştiğini de çevrim içi program katılımcıları ile paylaştı.

Kazakistan’ın aslında zor olan coğrafi konumunu çok iyi kullanarak fırsata dönüştürdüğünü ifadelerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Turgay Düğen, “Kazakistan, Kazak Devleti olma sürecini Rusya ile iyi ilişkiler kurarak, karşılıklı güven tesis ederek inşa etti” diyerek Kazakistan’ın akılcı bir politika ile ulus-devlet inşası yolunda önemli başarılar elde ettiğini aktardı.

Yoğun ilgi ile takip edilen “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan” adlı panel soru cevap etkinliğinin ardından sona erdi.

banner697
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
BU ÇOK BÜYÜK BİR HAMLE......HALK BU HAREKETE TAM DESTEK VERMESİ GEREKİR..KÜRESEL GÜÇLERLE ANCAK BÜYÜK HALK DESTEKLERİYLE MÜCADELE EDİLEBİLİR.YOKSA SADECE HALK KAYBEDER...BUNUN ALT YAPISI BU ŞEKİLDE OLUŞTURULMASI ÇOK YANLIŞ.KİM NE YAPMAK İSTİYOR NET DEĞİL. BURADA ÖNEMLİ OLAN HALKIN BİLİNCLENDİRİLMESİDİR. HAYDI HAYIRLISI..BEKLENMEDİK GELİŞMELER YAŞANABİLİR.
vaaaay bakana bak hele niğde diye bir il olduğunu biliyormuş vay anasına sayın cumhurbaşkanısız cümle kuramıyor kendi iradesi ipotek altında sonra hizmetten hizmetkarlıktan sözediyor kibirinizden yanınıza varılmıyor burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz hikaye anlatmayın artık
Başkan ben Osman Korkmaz İsmail ko4kmazin babası 8 yıldır pazarda kıyıda köşede bir şeyler satıyorum biliyorsun ama oda kaydım yok kaydı olmayan pazarcı esnafı yarın pazara cikabilecekmi lütfen acil olarak cevapla telefonunu bilmadigim için buradan yazdım saygilar
Başkan ben Osman Korkmaz İsmail ko4kmazin babası 8 yıldır pazarda kıyıda köşede bir şeyler satıyorum biliyorsun ama oda kaydım yok kaydı olmayan pazarcı esnafı yarın pazara cikabilecekmi lütfen acil olarak cevapla telefonunu bilmadigim için buradan yazdım saygilar
Anlaşılan o bölgede arazin var.
26°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:31
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:45
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@