Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesi’nden iki kız öğrenci, yaptıkları bilimsel deneyle fesleğen bitkisinin demirin paslanmasını engellediğini kanıtladılar. Fatma İlhan ve Gülşen Özkan isimli öğrencilerin TÜBİTAK bünyesinde gerçekleştirdikleri proje, gençler adına bilim dünyası için önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

 

Liseli mucitler, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 44. sü düzenlenen "Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması"na Kimya dalında katıldılar. Okulun Kimya öğretmeni Sevda Teksin danışmanlığında gerçekleştirilen projeyle fesleğen ekstraktının demirin korozyonunu önleyici etkisinin araştırılması amaçlandı. Bilimsel deneyler için Niğde Üniversitesi laboratuvarlarını kullanan proje ekibi günler süren çalışmalar yürüttü. Nihayetinde fesleğen bitkisinin demirin paslanmasını engellediği ispat edildi.


Başarılı öğrencilerin projesi TÜBİTAK Kayseri Bölge Merkezi’nde 25-29 Mart 2013 tarihleri arasında sergilenecek. Burada yapılacak yarışmalar sonunda Bölge Finalistleri belirlenecek. Ödül alan öğrenciler ve danışmanlarına Başarı Belgesi ve para ödülü verilecek. 12 bölgede finalist olarak belirlenen projeler Final Yarışması için Mayıs ayında Ankara’ya davet edilecek. Ankara’da düzenlenecek yarışma sergisinde projeler jürilerce tekrar değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda her dalda derece alan öğrenciye, danışman öğretmenine ve okullarına başarı belgeleri ile öğrenci ve danışmanına para ödülleri verilecek. Sergilenen projelerin değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunursa bir proje sahibine/sahiplerine Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü verilecek.