Milletvekili Uzkurt’tan hafta sonu yoğun mesai Milletvekili Uzkurt’tan hafta sonu yoğun mesai

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem deprem bölgelerindeki çiftçilerin sulama hizmet bedelinde yüzde 50 devlet desteği uygulamasının mağduriyet yaşattığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı kararıyla Nisan 2023'te yürürlüğe giren tarımsal sulama amaçlı su kullanım hizmet bedelinde %50 devlet desteği uygulaması, deprem bölgelerinde çiftçiler için soru olmaya devam ediyor. Özellikle Hatay ilinde yaşanan uygulama sorunu, çiftçilerin mağduriyetine yol açıyor.

Cumhurbaşkanı Kararına göre, destekten yararlanacak çiftçilere 2023 yılına ait ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydı zorunluluğu getiriliyor ve deprem nedeniyle 2023 kaydı alınması neredeyse imkânsız hale geliyor. Bu durum, çiftçilerin destekten faydalanmasını engelliyor. Bu uygulama, deprem mağduru çiftçilerin haklarını gasp etmektedir. Kararda herhangi bir yıl kısıtlaması olmamasına rağmen, bu haksız uygulamadan vazgeçilmeli ve deprem mağduru tüm çiftçilere sulama hizmet bedelindeki indirim hakkı tanınmalıdır. Hükümet yetkililerinin, çiftçilerin hak ettikleri desteği alabilmeleri için acilen bu konuya müdahale etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Editör: Selim GÖKEL