Niğde’de 18 engelli Türk Silahlı Kuvvetlerinin, engelli vatandaşlar için başlattığı 'Temsili askerlik' uygulaması çerçevesinde 1 günlüğüne asker oldu. Aileleriyle Jandarma Komutanlığına gelen engelliler, üniformalarını giydikten sonra ellerini Türk bayrağı ve silahların üzerine koyarak yemin ettiler. Tören yürüyüşü yapan engellilere terhis belgeleri takdim edildi.

Törende konuşan Niğde Valisi Cahit Çelik; “Şairin dediği gibi,  bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Gerçekten şöyle baktığımızda her milletin bir öne çıkan özelliği vardır, Türk Milletinin de öne çıkan en büyük özelliği Asker olmasıdır. Her Türk doğuştan Asker doğar. Bugünde burada engelli olan 18 arkadaşımızın askerlik yemin törenini beraber icra ediyoruz.  Bu hafta engelli haftası olması nedeniyle ilimizde çeşitli etkinlikler düzenledik. Baktığımızda toplumumuzun yüzde 10’u engelli. Ya doğuştan engelli, ya da sonradan meydana gelen bir olay sonrası engelli olmuştur. Ama şu bilinmesi gerekiyor toplum olarak en önemli görevimizin engelli olan vatandaşlarımızı toplumsal hayatın içerisine katmak, onların toplumsal olaylarını kolaylaştırmaktır. Bu anlamda da buradan Niğde Belediye başkanımıza teşekkür ederim. Engelli olmak bizlerin elinde olan bir şey değil, her sağlıklı birey birer engelli adayıdır. Bu anlamda onların hayatlarını kolaylaştırdığımızda toplum olarak bizlerde mutlu oluyoruz. Sizler, az önce ettiğiniz yeminle Şanlı tarihimizin her sayfasında kahramanlık destanları yazan yüce Türk Milletinin gözbebeği kahraman ordumuzun birer mensubu oldunuz. Hepiniz çakı gibi, aslan gibi askerler oldunuz. Askerlik yemininiz yüce Türk milletine, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine, ailelerinize ve sizlere hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

İl Jandarma Komutanı Albay Gürol Okyar yaptığı konuşmada, "Kahraman Mehmetçikler, sizler bu üniforma ve kutsal askerlik yeminiyle bizim gözümüzde tam bir asker oldunuz. Bugün sizlere kısa da olsa kutsal askerlik görevini yaptırmanın gurur ve onurunu duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Kurbanlık Hayvan Satış Yerleri Denetimleri Devam Ediyor Kurbanlık Hayvan Satış Yerleri Denetimleri Devam Ediyor

Programa katılanlara kurulan stantlar gezdirilerek askeri ekipmanlar hakkında bilgi verildi.

Törene, Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Genel Meclis Başkanı Ömer Kılıç, Niğde Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü, siyasi ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, engelli aileleri ve vatandaşlar katıldı.A D O 5915A D O 5921

Editör: Selim GÖKEL