Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Emeklilikte yaşa takılanların durumunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması üzerine sormuş ancak Bakan'ın bu yazılı soruya net bir yanıt vermemişti. 


Ömer Fethi Gürer bugün yine aynı saruyu TBMM Genel Kurulunda Bakan Süleyman Soylu'ya tekrar yöneltti. 

Bakan Süleyman Soylu  Niğde Milletvekiil Ömer Fethi Gürer'in sözlü sorusuna bakın nasıl yanıt verdi. Bakan Soylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen 273 sayılı 65 yaşının doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere aylık bağlanması hakkında Kanun tasarısı ile bazı kanun ve kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerine katıldı. Bakan Soylu, milletvekillerinin sorularını cevapladı.
HERKES BELİRLENEN YAŞTA EMEKLİ OLACAK
Soylu, yaşa takılan emeklilerin sayısıyla ilgili olarak, “Türkiye sosyal Güvenlik sisteminde bir reform yaptı. Bu reformda sırasıyla yaş değerlendirmesi sonra kadınlarda 60, erkeklerde 65’e getirildi. Emeklilikte yaşa takılmak elbette ki bütün çalışanların hakkıdır. Ama Sosyal Güvenlik sisteminin gelir-gider dengesi var. Biz gelir-gider dengesini gözetmek zorundayız. Tam rakam hesaplanabilir değildir. Bizim emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır. Bizim böyle bir çalışmamız yoktur ve eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunun tam olarak gerçekleştirmek istiyorsak, herkes belirlenen yaşta emekli olacaktır” dedi.