Niğde’de “2. Hasat Günleri” kapsamında düzenlenen Elma Festivali, vatandaşlardan tam not aldı. Ünlü sanatçılar Kıraç ve Derya Uluğ’un Niğdeli hayranlarıyla buluştuğu festivale davet edilen dünyaca ünlü şefler, kentte adeta gastronomi şöleni yaşattı.

Alanı tıklım tıklım dolduran vatandaşlara ücretsiz elma dağıtılırken, Jandarmanın helikopterle sergilediği ‘Üzüm salkımı’ gösterisi ve Mehteran Birliğinin söylediği marşlar, festivale renk kattı. Festivalin Gala Gecesine katılan 1971 yılı elma güzeli Zeynep Nur Çiçek, Belediye Başkanı Emrah Özdemir’e teşekkür ederek yıllar sonra yeniden festival düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti anlattı.

RENKLİ FESTİVAL…

Niğde Belediyesi’nin öncülüğünden bu yıl 2’si düzenlenen Hasat Günleri, 12-13 Kasım tarihleri arasında ‘Elma’ temasıyla gerçekleştirildi. Renkli görüntülere sahne olan ve içerek bakımından da vatandaşlardan tam not alan Elma Festivali, Derbent Kavşağı’ndan protokol üyeleri ve vatandaşların kortej yürüyüşü ile başladı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın Bando Takımı eşliğinde Niğde Valiliği Fuar Alanına kadar gerçekleştirilen yürüyüşün ardından, fuarın açılış kurdelesi kesildi.

SIRADA GASTRONOMİ FESTİVALİ VAR

2. Hasat Günleri Elma Festivalinin töreninin açılışında, davetlilere hitaben bir konuşma yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, geçtiğimiz yıl Hasat Günleri kapsamında ‘patates’ temalı bir festival düzenlediklerini anımsatarak, festivalimizin bu yıl ki teması ‘Elma’ oldu. Elma Niğde için önemli bir ürün. Yakın tarihte gastronomi için festivaller gerçekleştireceğiz. Sadece Niğde’mizin ürünlerini değil, tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürel yapısını da tüm dünyaya tanıtacağız. Niğde’mizi ve tüm güzelliklerini önce çocuklarımıza, sonra ülkemize ve dünyaya tanıtacağız” diye konuştu.

NİĞDE FESTİVALLER KENTİ OLACAK

Elma festivalinin daha önce 5 kez yapıldığını, 1980’li yıllara kadar festivalin düzenlendiğini öğrendiklerini aktaran Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Biz bundan sonra ilimizde farklı festivaller de düzenleyeceğiz. Niğde’mizi her alanda tanıtmak istiyoruz, Niğde’yi festivaller kenti yapmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİNDEN TEŞEKKÜR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AK Parti Milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin de açılış töreninde yaptıkları konuşmalarda, festivalin önemine değinerek, emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiler.

VALİ KOÇ: “ELMA NİĞDE İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜRÜN”

Niğde Şehir Müzesi Niğde Şehir Müzesi

Vali Mustafa Koç ise elmanın Niğde için önemli bir ürün olduğuna işaret ederek, Türkiye'de ağaç bakımından ilk sırada yer alan yaklaşık 600 bin ton üretimle ikinci sırada olan elmanın, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında hak ettiği seviyeye ulaşması için düzenlenen festivalin önemine vurgu yaptı.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARAASLAN: “NİĞDE KÜLTÜREL OLARAK ÖN PLANDA OLAN BİR İLİMİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise Niğde’nin tarihi ve kültürel değerleri ile ön plana çıkan bir il olduğuna işaret ederek, geçtiğimiz yıl ulaşıma açılan Ankara-Niğde otoyolunun, kentin ekonomik hayatına önemli katkı sunacağına inandığını belirtti. Konuşmaların ardından kurdele keserek festivalin açılışını yapan protokol üyeleri, yerel esnaf, sivil toplum kuruluşları ve kadın kooperatifi üyeleri ile yöresel sokak lezzetleri satıcıları tarafından fuar alanında açılan stantları gezdi.

ÜZÜM SALKIMI GÖSTERİSİ ALKIŞ ALDI

Jandarma Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı tarafından helikopterle sunulan ‘üzüm salkımı’ gösterisi, katılımcılardan bol bol alkış aldı. Jandarma Komutanlığı Mehteran Birliği ise söylediği Marşlarla renklenen festival alanında, halk oyunları ekiplerinin gösterileri de beğeni topladı.

DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFLER NİĞDE’DE

Dünyaca ünlü şeflerin katılımıyla gerçekleştirilen Elma Festivalinde düzenlenen yarışmalar ve etkinlikler, festivali adeta gastronomi şölenine dönüştürdü. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve öğretim görevlilerinin sunumuyla elma kullanılarak hazırlanan yiyeceklerin bulunduğu stant da katılımcıların ilgisini çekti.

KIRAÇ HAYRANLARI ALANA SIĞMADI

Fuar alanı akşam saatlerinde ise ünlü sanatçı Kıraç’ın verdiği konserde doldu taştı. Kıraç hayranları sanatçılın seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle eğlencenin doruğuna çıkarken, konser alanına eşi Duygu Özdemir ile birlikte gelen Belediye Başkanı Emrah Özdemir’e vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

BAŞKAN ÖZDEMİR: “PANDEMİNİN ACISISI ÇIKARACAĞIZ”

Belediye Başkanı Emrah Özdemir, konsere katılan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, bundan sonra festivaller düzenlemeye devam edeceklerini belirterek, “Kışın kardan adam festivali, tiyatro günleri, sineme günler düzenleyeceğiz. Pandemi sürecinde kaybettiğimiz 2 yılı geri alacağız” dedi.

NİĞDE DÖNÜŞÜYOR VE GELİŞİYOR

Niğde elması için coğrafi işaret alınması için girişimde bulunulduğunu belirten Başkan Özdemir, “Niğde’nin tarım ürünlerini hep birlikte tanıtacağız. Niğde, dönüşüyor ve gelişiyor. Sadece inşaat olarak değil, kültürel olarak da Niğde gelişiyor” diye konuştu.

GALA YEMEĞİ

2 gün süren Elma Festivalinin birinci gününde ayrıca Festivalin Gala Yemeği verildi. Ramada Otel’de Niğde Belediyesinin ev sahipliğinde verilen Gala Yemeğine protokol üyeleri işleriyle birlikte katılırken, gecenin sürprizi, 1971 yılında Elma Güzeli seçilen 65 yaşındaki Zeynep Nur Çiçek’ten geldi. Zeynep Nur Çiçek, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, elma festivalin yeniden düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Belediye Başkanı Emrah Özdemir’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

1971 YILI ELMA GÜZELİ’NDEN BAŞKAN ÖZDEMİR’E TEŞEKKÜR

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise günün anısına 1971 yılı elma güzeli Zeynep Nur Çelik’e hediye takdim etti ve farklı şekilde festivaller düzenlemeye devam edeceklerinin müjdesini verdi. Gala yemeğinde, katılımcılara dünyaca ünlü gastronomi şefleri ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin hazırladığı Niğde yöresine ait yiyecek ve sunuldu.

DERYA ULUĞ, KONSERİ YARIDA KESTİ

Niğde Elma Festivalinin 2. Günü olan, 13 Kasım Pazar günü akşam saatlerinde İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın olması nedeniyle, sanatçı Derya Uluğ, festival kapsamında verdiği konseri yarıda kesti.

BAŞKAN ÖZDEMİR’DEN KINAMA

Öte yandan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir de yaptığı açıklamada, İstanbul’daki terör saldırısını kınadı. Başkan Özdemir, “Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim” ifadesine yer verdi.

Editör: TE Bilişim