NiTSO Törenine Niğdeli Genel Müdür Damgası

Kır Kabuğunu Bir Fikir de Sen Bul-2” adlı iş fikri proje yarışması sonuçlandı

EKONOMİ 02.03.2014, 22:17 06.03.2014, 21:52
NiTSO Törenine Niğdeli Genel Müdür Damgası
 Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) ile bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulları’nın öncülüğünde düzenlenen “Kır Kabuğunu Bir Fikir de Sen Bul-2” adlı iş fikri proje yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.


Haber - Görüntü ; Selim GÖKEL - Erdal GÜÇER
Geçtiğimiz gün Niğde Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt,Vali Yardımcısı Abdullah Uçgun, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür,  Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Suna Tuğrul, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ogün Songur, daire müdürleri, kadın ve genç girişimciler kurul üyeleri, NiTSO üyeleri ve öğrenciler katıldılar.Programın açılış konuşmasını yapan NiTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu; “Hem Ticaret ve Sanayi Odası olarak, hem de bünyemizde faaliyet gösteren Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları olarak girişimciliğe hak ettiği değeri vermeye gayret ediyoruz. Bir ülkenin kalkınmasında girişimcilik unsurunun önemli pay sahibi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle girişimciliği destekleyici eğitim programlarının yanı sıra yaratıcı düşüncelerin ortaya çıkmasında aktif rol oynayan iş fikri yarışmaları düzenliyoruz” dedi.İlki 2011 yılında hayata geçirilen “Kır Kabuğunu Bir Fikir de Sen Bul” adlı yarışmanın ikincisini de bu yıl gerçekleştirdiklerini ifade eden Katırcıoğlu; “Kır kabuğunu, bir fikirde sen bul…2” adlı yeni iş fikri proje yarışması ile daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz gibi öncelikli amacımız; Niğde ilinde girişimcilik potansiyeli ve değerlerini ortaya çıkaracak en ekonomik, en işlevsel ve yenilikçi iş fikirlerini bulmak oldu. İstiyoruz ki dereceye giren başarılı projeler hayat bulabilsin. Fakat kısa vadede bunun gerçekleşmesinin çok da kolay olmadığını biliyoruz."dedi. 


NİĞDELİ GENEL MÜDÜR CEHAVİR UZKURT ; NİĞDEMİZE CİDDİ KATMA DEĞER SAĞLAYACAK İRADEYİ ORTAYA KOYALIM

Daha sonra bir konuşma yapan Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt; “ Üç kimlikle burada olmak gerçekten mutlu ediyor. Hemşeriniz olarak dedim, bir öğretim görevlisi olarak dedim, ama bize ilerde birlikte daha ciddi adımlar atma fırsatı verecek ve bakanlığımızda da teknoloji ruhunu geliştirmeye yönelik. Arge ve İnivasyon destekleri ile ülkemize özellikle orta ve yüksek teknolojili alanlardaki gelişmesini sağlayacak. Arge ve inivasyon desteklerini yürüten, ayrıca üniversitemiz, ticaret ve sanayi odamız başta olmak üzere tüm Niğde'nin yerel dinamiklerinin desteği ile kuruluş kararı aldığımız Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, yine sanayi kuruluşlarımızın arge merkezleri gibi kurumların idaresinin başında olan bir Genel Müdürlüğü temsilen de burada bulunmaktanda ayrıca mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Ancak bütün bu birimlerin başında olan bir Niğdeli kardeşiniz olarak da şunun çağrısını yapmak isterim ki Niğde'de bu tür programların daha güçlü, daha aktif bir şekilde Devletin farklı kurum ve kuruluşlarının verdiği desteklerden yararlanarak Niğdemize ciddi katma değer sağlayacak şekilde bu adımları hep birlikte atmak yönünde bir irade ortaya koyalım."dedi. 


GENEL MÜDÜR UZKURT; ALO DEMENİZ YETERLİ


Teknogirişim sermaye desteği, San-Tez Programları gibi desteklerden bahseden Uzkurt; “ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz her türlü desteğe hazırız ve bunu yapıyoruz.  Yeter ki gençlerimiz yaratıcı fikirleri ile parlak fikirleri teknolojik bir maceraya atılsınlar. Biz devlet olarak bu maceranın karşılığını ödemeye hazırız. Bir sonuç çıkmadı mı, zatten Arge böyle birşeydir.   Bakanlığımızın sizin her aşamanızda fikir ve pazara gidinceye kadar her aşamasında gerek üniversite açısından, gerekse sanayi açısından bu destekleri veriyoruz. Bu desteklerin kullanıldığı yerlere baktığımızda bazı illerin bu anlamda çok daha agresif olduğunu görüyoruz. Biz sadece büyük illerimiz değil, verdiği desteklerden sadece büyük iller yararlanmasın, Anadoludaki illerde bundan yararlansın, bende Niğdeli bir hemşeriniz olarak bu konuda bir fikriniz varsa, gerek üniversite olarak , gerek sanayici olarak sadece alo demeniz yeterli, Niğde'den gelen herkese bir randevu veriyorum, özel kalemime özellikle emir verdim. Yeterki Niğde'den birisi bizim şöyle bir işimiz var Genel Müdürümüz ile görüşmek istiyoruz desin yeterli "dedi. 


UZKURT ; BURADA BULUNMAMIN SOMUT BİR ÇIKTIYA DÖNÜŞMESİNİ İSTİYORUM


Genel Müdür Uzkurt konuşmasının devamında ; Özellikle Üniversitede olmam hasabi ile Üniversitedeki bu potansiyeli hareket geçirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Rektörümüzün,  Üniversite yönetiminin bu alanda proje yazmaya yönelik, gerek TÜBİTAK'tan, gerek Bakanlıktan, gerekse  KOSGEB'ten proje destekleri almak için bir takım girişimlerinin olduğunu biliyorum. Gelin Üniversitenin desteği ile Sanayi Odamızın, desteği ile buraya kamuyu da ekleyerek. Kamu güçlü bir irade ortaya koyalım. Niğdemizinde kamunun verdiği desteklerden mümkün olduğu kadar daha fazla yararlanmasını sağlayalım. Belki, benim burada olmamım en önemli çıktısının ilerleyen dönemlerde 5-6 tane projenin bize gelmesi beni özellikle mutlu edecektir. Burada bulunmamın somut bir çıktıya dönüşmesini özellikle istiyorum."dedi. 

UZKURT; NİĞDE'DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK İRADE OLMASI KONUSUNDA MOTİVASYONA İHTİYACIMIZ VAR. 

Sadece bu alanda değil, açıkçası etrafımızdaki illerden Kayseri'ye Nevşehir'e, Aksaray'a baktığımızda Niğde'nin biraz daha fazla ilgiye özellikle Niğde'nin yerel dinamikleri, Niğde'nin sahipleri biraz daha ilgiye, fedekarlığa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ben eminim ki, Niğde'de yaşayan, yada Niğdeli olan her insanın Niğde'nin geleceğine yarın çocuklarınıza, torunlarınıza daha gelişmiş bir Niğde için kafa yorduğunu biliyorum. Bunu hangi Niğdeli ile konuşsam Niğde için ne yapabilirizi konuşuyoruz. Bir takım projeler üretiyoruz. Ama bu projleri gelin sadece kendi  dost meclislerinde konuşarak dost sohbetlerinde bırakmayalım. O projeleri sahiplenelim, şuan Niğde için ne yapabiliriz değidiğimizde inanın şurada anket yapsak bir çok konuda mutabık kalırız. Ama mesela sorunları konuşmak değil, mesele sorunlara çözüm üretmekte değil. Bizim sorunumuz Niğde için gerekli olan projelerin arkasında duracak, ona sahip çıkacak, onun için elini taşın altına koyacak bir iradenin oluşması konusunda biraz daha motivasyona ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum."dedi. 


Genel Müdür Cevahir Uzkurt’un ardından katılımcılarla buluşan Uni ıslak mendillerinin mucidi, örnek girişimci Ataman Özbay, başarı hikayesini ve başarının kapısını kendisine açan sırları paylaştı.Eğitimci-yazar Ahmet Şerif İzgören de “ Geleceği Yönetmek” adlı semineri ile ödül törenine renk kattı. Niğde Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonları kapsamında üçüncü kez Niğde’ye gelen İzgören, katılımcılardan yine yoğun ilgi gördü.Seminerin ardından başlayan ödül töreninde, öncelikle yarışmanın ikinci bölümünü kapsayan Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler ödüllendirildi. “Ergonomik Ateş Düşürücü” adlı projesi ile birinci olan Alp Eren Alp isimli öğrenciye laptop hediye edildi. “Bas-Gelsin” (Bireysel Alışveriş Sistemi) adlı projesi ile ikinciliği hak eden Şerife Şahin’e tablet pc hediye edildi. Üçüncülük ödülünü “Atık Naylondan Beton Üretimi” adlı ortak bir proje hazırlayan Keremhan Bilgil ve Burak Uğur isimli öğrenciler aldı. Kendilerine birer fotoğraf makinesi armağan edildi. Jüri özel ödülü olarak Ahmet Tayyip Canlıer’e “Islanmaz Hacı Yatmaz Terlik” projesi kapsamında kol saati armağan edildi.Daha sonra yarışmanın birinci bölümünü kapsayan 18 yaş üzeri gerçek kişiler arasından başarılı olan projeler açıklandı. “Akıllı Beşik” projesi ile Cemal Baykan birincilik ödülü olan 8.000 TL’yi almaya hak kazanırken, ikincilik ödülü olan 5.000 TL’yi de “Alkol metrenin Orijinal Bir Tasarımı” adlı projesi ile Büşra Erdoğan kazandı. “Yatay Beton Kesme Makinesi İmalatı ve Beton Düzeltme Hizmeti” isimli projesi kapsamında Gazeteci Alpaslan Başaran da üçüncülük ödülü olan 3.000 TL’nin sahibi oldu.
Katılımcıların keyifle takip ettikleri ödül töreninin sonunda Ahmet Şerif İzgören isteyen okuyucuları için kitaplarını imzaladı.


Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (5)
Artık lütfen yeter!!! 8 yıl önce
böyle bir genel müdür ve bürokratın değerini kent olarak bilmemiz gerek. bir fikirde sen ver projesini yaratmış ve nitsoyu harekete geçirmiş bir insanın imkanlarından bu memleket faydalanmalı. yoksa nitso mantığı artık sütaşları kaçırmasın, lastik fabrikasını kaçırmasın. isteseler aksaray'a giden lastik fabrikası için iyi bir lobi çalışması yapabilirlerdi. ama mağlasef onlar farklı konulara kafa yormayı tercih ettiler.
Sami adem 8 yıl önce
üçüncülük ödülünü atık naylondan beton üretimi” adlı ortak bir proje ile bor atatürk anadolu lisesi öğrencileri keremhan bilgil ve burak uğur isimli öğrenciler aldı.öğrencilerimize ve proje öğretmeni nevin hanım'a teşekkür ederim.kayseri tübitak bölge yarışmasında da başarılar dilerim.
Vatandaş 8 yıl önce
vekil olacak sanırım
cevat güneş 8 yıl önce
sanayi ve teknoloji bakanlığı bilim ve teknoloji genel müdürü cevahir uzkurt'u bir hemşerimiz olarak kendi memleketi olan niğde de bu gibi önemli projeleri üretmeye teşvik etmek kendi büyüdüğü topraklarda hayata geçirmek memleketine ve ülkemize faydalı olabilmek adına çaba göstermeleri bizleri mutlu ediyor kendisine sizin aracılığınızla selam ediyor başarılarının devamını diliyorum.
Nİtso üyesi 8 yıl önce
böyle bürokratların kıymetini bilmeliyiz. ayrıca niğde için sayın genel müdürümüzü de yanımıza alıp hizmet anlamında sesimizi ankaraya duyurabiliriz. yeter ki doğru insanlara ulaşıp doğru hizmetleri almasını bilelim. saygılarımla
20
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@