Niğde Katı Atık Tesisi’ni Başbakan Erdoğan Açtı

7 Milyon 573 Bin 397 TL bedelle yapımı tamamlanan Düzenli Katı Atık Tesisinin açılışını gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; “Belediye sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarımız, katı atık hizmeti alabilecek. Yani çöp sorununu, çöp depolama sorununu tamamen ortadan kaldırıyoruz” dedi.

EKONOMİ 17.01.2013, 20:50 17.01.2013, 21:11
1348
Niğde Katı Atık Tesisi’ni Başbakan Erdoğan Açtı
banner830 7 Milyon 573 Bin 397 TL bedelle yapımı tamamlanan Düzenli Katı Atık Tesisinin açılışını gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan;Belediye sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarımız, katı atık hizmeti alabilecek. Yani çöp sorununu, çöp depolama sorununu tamamen ortadan kaldırıyoruz” dedi. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara Arena Salonu’ndan dün gerçekleştirilen 1,5 Milyar lirayı bulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yatırımları toplu açılış ve Temizlik-Denetim Araçları dağıtım töreni ile Niğde Düzenli Katı Atık Tesisi hizmete sunuldu. 


YATIRIMLARA TOPLU AÇILIŞ

 NiğdeÇankırıSiirt,Kahramanmaraş ve Sivas'ta 5 adet katı atık düzenli depolama tesislerinin açılışı dün saat:14.00’de yapıldı. Başbakan Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen çevre yatırımları açılışı ve temizlik-denetim araçları dağıtımı törenine katıldı. Başbakan Erdoğan; “Güçlü şehirleri sağlam taşlar inşa etmez. Güçlü şehirleri güçlü insanlar inşa eder” dedi.

  

MALİYETİ 7 MİLYON 573 BİN TL

 

Niğde’ye canlı yayın aracılıyla ile bağlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Kentimiz Merkezindeki Hıdırlık Mevkiinde yapılan Düzenli Katı Atık Tesisinin maliyetinin 7 Milyon 573 Bin 397,04 TL olduğu belirlendi.

 

 

NİĞDE’DEKİ TÖRENE KATILANLAR

  

Niğde’deki törene Niğde Valisi Alim Barut, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Hayreddin Akçıl, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ,  Niğde İl Genel Meclis Başkanı Erdal Koçyiğit, Niğde Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özmen, Merkez İlçe Başkanı Latif Güngör, Niğde İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Ecemiş, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Fahri Eker, Kurum Müdürleri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyeleri, İlçe ve Beldeyi Belediye Başkanların yanı sıra çok sayıda vatandaşlar katıldılar.

 

CANLI YAYINLA AÇILIŞ

 Başbakan Erdoğan, Ankara Arena Spor Salonunda gerçekleştirilen Çevre Yatırımları ve Temizlik-Denetim Araçları Dağıtım Töreni kapsamında Düzenli Katı Atık Tesisi açılışı için tesis alanına canlı yayın ile bağlanarak Niğde Belediyesi tarafından gerçekleştirilen en büyük yatırımlardan birini daha hizmete sundu.

  

SAĞLAM TAŞLAR İNŞA ETMEZ

Erdoğan, “Güçlü şehirleri sağlam taşlar inşa etmez. Güçlü şehirleri güçlü insanlar inşa eder. Biz işte böyle şehirlerin hayalini kuruyoruz. Selçuklu'da, Osmanlı'da inşa ettiğimiz böyle şehirlerin hayaliyle yaşıyoruz. Ecdadımızın inşa ettiği, ilham aldığı o güçlü şehirleri biz, bugün aynı şekilde imar etmek için mücadele ediyoruz” dedi.

 ÇÖP DEPOLAMA SORUNUNA SON

 Başbakan Erdoğan, 2003 yılında 15 olan katı atık depolama tesis sayısının bugün 68'e ulaştığını ve bu tesislerin 44 milyon kişiye hizmet verdiğini belirtti; “İnşallah 2023 yılında Belediye sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarımız, katı atık hizmeti alabilecek. Yani çöp sorununu, çöp depolama sorununu tamamen ortadan kaldırıyoruz” dedi.

 KENT VE ŞEHİR KAVRAMLARI

 “Kent” ve “şehir” kavramlarını karşılaştıran Erdoğan; “Batı medeniyetlerinde kent sadece zenginlerin, asilzadelerin, soyluların yaşayabildiği, yoksulların, taşralıların, köylülerin dışarıda tutulduğu ya da sadece hizmetkâr olarak bulunabildiği bir yerdi. Kentte yaşayanlar medeni, kent dışında yaşayanlar vahşi kabul ediliyordu. Bizim medeniyetimizde ise bunun tam tersi bir anlayış söz konusuydu” diye konuştu.

 KENT KAVRAMI YOK, ŞEHİR VAR

 “Bir kere bizde kent diye bir kavram yoktur. Bizde şehir vardır” diyen Başbakan Erdoğan; “Bir kere biz şuna inanıyoruz, vahşi her yerde vahşidir, medeni her yerde medenidir. İnsan eğer yaşadığı şehre bir şey katmıyorsa, tam tersine yaşadığı şehri hızla tüketiyorsa şehirde de yaşasa o vahşidir. Ama insan yaşadığı yere bir şey katıyor. Aldığı kadar da veriyorsa; işte o da köyde dahi yaşasa medenidir” dedi.

 İŞLETME BELGESİNİ ALDIK

 Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Belki mevsim olarak şartların çok uygun olmadığı bir vakitte Katı Atık Tesisi açılıyor. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygun görüşü ve toplu açılışların bugüne gelmesi nedeni ile bizim de tesisimize 2012 Yılı Aralık ayında İşletme Belgesi almamız sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tesisimizin açılışını toplu açılışların içerisine dâhil etti” dedi.

 NİĞDE VE BOR’A KÖKLÜ ÇÖZÜM

 Niğde Katı Atık Depolama Tesislerinin İlimiz için neden gerekli olduğuna açıklık getiren Başkan Akdoğan, bugüne kadar Niğde ve Bor ilçemizde vahşi depolama, çöpler ve evsel atıklarla ilgili vahşi depolama yapılmakta olduğuna vurgu yaparak; “Evlerden alınan çöpler arazilere gelişi güzel atılmaktaydı. Bu tesisle birlikte iki büyük yerleşim yeri olan Niğde ilimizin Bor ilçesinin evsel atıkların tamamı buraya getirilerek burada bertaraf edilecek” şeklinde konuştu. 

 

BİRLİĞE 42 BELEDİYE ORTAK

 “Biz bununla sınırlı tutmayarak bize müracaat eden kasaba Belediyelerini de bu Birliğe üye ettik” diyen Başkan Faruk Akdoğan; “Böylece 42 Belediye Katı Atık Tesisinin ortağı durumda. Bu kasabalarında çöpler Bertaraf Tesisinde Düzenli Depolama Sistemi ile depolanmaya devam edilecektir. Tabii buranın yapımında ve bu Birliğin kurulmasında bizden önceki Belediye Başkanlarımıza ve Belediye Meclis üyelerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

 

YENİ HİZMETLER GURURUMUZ

 Canlı yayın bağlantısı ile açılışı gerçekleştirilen 7 Milyon 573 Bin 397 TL’ye yapımı bitirilen Düzenli Katı Atık Tesisi alanında konuşan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Belediye olarak her geçen gün halkımıza yeni hizmetleri sunmanın gururunu yaşıyoruz. 7 Milyon 573 Bin 397 TL’ye yapımı bitirilen Düzenli Katı Atık Tesisinin 5 Milyon TL’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından NİĞKAD-BİR’e hibe edilmiştir. Geriye kalan 2 milyon 500 bin lirası ise hissesi olan tüm belediyeler tarafından karşılanacak” diye konuştu.

 BAŞBAKAN ERDOĞAN CANLI YAYINDA

Belediye Başkanı Akdoğan; “7 Milyon 573 Bin 397 TL harcama ile yapımı tamamlanan Düzenli Katı Atık Tesisimiz Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Arena Spor Salonundan katıldığı canlı yayın bağlantısıyla gerçekleştirilmiş bulunmaktadır” dedi.

 BİR LOTTAN 11 YIL HİZMET

  “Tabii ki burasının işletilmesinin de bir maliyeti olacak” diyen Başkan Akdoğan; “Tesise gelen Çöplerimiz burada ton başına bir fiyat ödenecek. Yaklaşık üç yıl gibi bir süre zarfında Geri Dönüşümde sağlanmış olacak. Bu noktada biodizel ve metan gazı gibi bir takım enerji kaynakları sağlanacak. Tesisimiz üç lot’tan oluşuyor. Tek bir lot şehrimizin 11 yıllık ihtiyacına cevap verecek kapasitededir” dedi.

 

ÇÖPLER ARAZİYE ATILAMAYACAK

 Niğde Belediye Başkanı Akdoğan; “2014 yılı ilk gününden itibaren yürürlüğü girecek olan vahşi depolama yasağı ile birlikte hiçbir belediye çöplerini arazilere atamayacak. Dolayısıyla tüm belediyeler bir katı atık birliği kurmak mecburiyetindedir”  diye konuştu.

 
VAHŞİ DEPOLAMA TARİH OLUYOR

Niğde Belediyesi ve İlçe belde Belediyelerini de kapsayacak şekilde yapımını sağladıkları tesis ile Efendibey Mahallesinde yıllardır sorun olan vahşi çöp depolama alanını ortadan kaldırmış olacaklarını belirten Başkan Akdoğan,  Efendibey Mahallesinde yaşayan insanlarımızı olduğu kadar şehrimiz genelini ilgilendiren vahşi çöp depolama alanının artık tarih olacağını söyledi.

 

TEMİZ BİR ÇEVRE PROJESİ

 “Halkımıza seçimlerden önce söz verdiğimiz gibi temiz bir çevre sözümüzü de yerine getirdik” diyen Niğde Belediye Başkanı Akdoğan; “Seçimlerden önce ne söz verdiysek fazlasıyla gerçekleştirdik. Halkımız her şeyin en iyisine layık. Düzenli Katı Atık Tesisimiz Niğde’mize ve halkımıza hayırlı olsun” dedi.

 

ÇEVRE SORUNU ŞEHİRLEŞMEYLE BAŞLADI

AK Parti Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu; “Biz millet olarak ta Orta Asyalardan çıkmışız. O zamanki göçerler ve şimdiki göçerlerimiz bile duyarlı ve temizdir. Çevreyi korur ve tahrip etmez. Fakat ne zaman biz şehirleşmeye başladık, büyümeye başladık, topluluklar halinde yaşamaya başladık. Bu çevre problemlerimiz oluşmaya başladı” dedi.

 

ÇEVRE PROJELERİ İHTİYAÇ

 

Böyle olunca da bir takım organizasyonlar gerektiğini ifade eden Niğde Milletvekili Kavaklıoğlu; “Bunu en başta Belediyelerimiz üstlenmeye başladı. Belediyelerimiz çöp katı atıklarımızı toplamak ve onları depolamak zorunda kaldılar. Ve bu iş gelişti. Bu tip tesisler ihtiyaç haline geldi” diye konuştu.

  

ÇEVRE İÇİN 4,1 MİLYAR TL

 Milletvekili Kavaklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yani geleceğimiz için, çocuklarımız için, daha iyi ve sağlıklı bir toplum için bu tesisler gerekli. Ve 2011 rakamlarına göre hem Genel İdare, hem yerel yönetimler 4,1 Milyar TL çevre yatırımı yapmışlar. Bu çok büyük bir rakam… Bu pek gündeme gelmedi. Ama çevre için harcanan bu para, büyük bir rakam.”

 ARTISI DA, EKSİSİ DE VAR

 Niğde Valisi Alim Barut, Düzenli Katı Atık Tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Gerçek şu ki, ben ilk okula giderken köylerde yaşayan nüfus %70, şehirlerde yaşayan nüfus %30’du. Şimdi bu şehirlerde Belediye sınırları içerisinde yaşayan nüfus % 80’lere, köylerde yaşayan nüfus % 20’lere indi. Bunun anlamı şu; şehirlerde yaşamanın bir artısı da var, eksisi de var” dedi.

  

ATIKLAR EKONOMİK DEĞER

  

Şehir ve köylerin farklılığı ile değerlendirmede bulunan Vali Barut; “İşte eksilerinden biri Katı Atıklar nerede kalacak? Şehirleşmenin getirdiği çok büyük miktarlardaki Katı Atıklar. Böyle gelişi güzel atılmak yerine, disiplinli, düzenli ve planlı bir şekilde bir arada toplanırsa, artık bir çöp olmaktan pislik olmaktan çıkıyor. Hatta ekonomik bir değer haline dahi geliyor” şeklinde konuştu.

 

 NİĞDE ÇEVREYE ÇOK DUYARLI

 

Bunun üzerinde elektrik üretenlerin bulunduğunu vurgulayan Vali Barut; “Bunun üzerinden dönüşüm yapanlar dünyada her yerinde var. Dolayısıyla bizde artık bunu çöp olmaktan, bir anlamda pislik olmaktan çıkarıp düzenli bir şekilde depolamanın, düzenli bir şekilde istifade etmenin çaresini bulmuş olacağız. Dolayısıyla Niğde;  bildiğim kadarıyla çevreye çok duyarlı. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

 


Yorumlar (4)
kahraman 8 yıl önce
bu atık deposu çok atık alır başta...
HÜSEYIN GULSU 8 yıl önce
sayın başbakanımıza teşekür ederim allah razıolsun
ali bilir 8 yıl önce
çer çöp işleri bırakında adam gibi işler yapın ha şunu diyorsanız bilemem layık olduğumuz yer orası biz yerimizi şimdiden ayırdık diye:)))
BEŞİKTAŞLI 8 yıl önce
canlı yayında toplu açılışlar çok güzel oldu harcirah ödemekten kurtulduk
Son Yorumlar
Taksiciler derneği kursan ne ? Bizim ehli keyf taksiciler gece 12:00 den sonra yolcu taşımiyor uyuyorlar. 10 tana dueak gezdim sabah 05:00 te otogara gideceğim diyee . osaatte taksi bulazsin dedilerr. nerde issiz gucsuz emekli kopuk tip varsa taksicilik yapiyor. bu tabirlere hakkiyla yapanlar dahil degildir
bu adanlar ağzında kuşta tutsa size yaranamaz tabi alışmadık don durmaz yıllarca memleketi bir yerlere getiremeyen onlarca bankayı yiyip batıran sizin cebinizden çalan adamlar kıymetli petrol çıkar sevinmezsin altın bulurlar sevinmezsin doğal gaz çıkar sevinmezsin yıllardırbis bir görüntü olan eski sanayiyi adam etmeye çalışırsın sevinmezsin sen nasıl bir kavimsin ama kervan yürüyor siz istesenizde istemesenizde
ÇEMİYETİN PAYLAŞIMI ESNASINDA MAHKEMELİK OLDUĞUNUZ DAVALARIN ,DİLEKCELERİNİ,MAHKEME KARARLARINI, TUTANAKLARI,BU KONUDA YAPILAN HABER KÜPÜRLERİNİ,SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINI DA MUTLAKA MÜZEDE SERGİLERSENİZ ÇOK GÜZEL OLUR..
ANADOLUNUN+ PARLAYAN+YILDIZIMI+%21%21%21%21% 21+G%C3%9CLD% C3%9CRMEYIN +KEMDINIZI + G%C3%9CLTEKIN+BEY
Meral aksener dememıs arkadas sen nasıl gazetecısın vatanfas soylemıs memnun deılım dıye
13°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@