Niğde Milli Eğitim Müdürü Akbıyık, 2011-2012 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 Mesajında Niğde genelindeki 270 eğitim kurumunda 4 bin 394 kadrolu öğretmen ile 74 bin 68 öğrencin yarıyıl tatiline girdiğini vurgulayarak; öğrencilerin ve öğretmenlerin tatili hak ettiğini söyledi.

  

Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık’ın 2011-2012 eğitim-öğretim yılı sömestri tatili mesajı şöyle:

  

Saygıdeğer yönetici ve öğretmen arkadaşlar,

Sevgili öğrenciler,

20 Eylül tarihinde başlayan 2011-2012 eğitim-öğretim yılının I. Yarıyılı bugün sona ermiş bulunmaktadır.

 

Sevgili öğrenciler,

Dersler, sınavlar, okul içi ve okul dışı sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri ile yoğun ve hareketli bir dönemi daha geride bırakarak sömestri tatiline girmenin sevinç ve heyecanını yaşıyorsunuz.

 

Bir dönem içinde yapmış olduğunuz etkinliklerin, çalışmaların, göstermiş olduğunuz performans ve sınavlardan almış olduğunuz notların bir bütün halinde göstergesi niteliğinde olan karnelerinizi almanın mutluluğunu yaşıyorsunuz.

 

Başarılarınızdan dolayı tebrik ediyor, başarılarınızın bundan sonra da artarak devam etmesini diliyor, ayrı ayrı hepinizin gözlerinden öpüyorum. Çeşitli nedenlere bağlı olarak istenilen başarı seviyesini yakalayamamış, kırık not almış öğrencilerimize de seslenmek istiyorum.

 

Sevgili öğrenciler,

Kırık not almanız bundan sonra iyi not alamayacağınız, başarılı olamayacağınız anlamına gelmez. Geçen zaman dilimini geri getirmek mümkün olmadığına göre başarısızlığınızın nedenlerini tespit ederek sömestri tatilinde bir yandan dinlenirken bir yandan da eksikliklerinizi ve sizi başarısızlığa sevk eden nedenlerin ortadan kaldırılması için gayret göstermeniz halinde başarıya ulaşacağınıza yürekten inanıyorum.

 

Başarı birden fazla faktöre bağlı olarak ulaşabilen bir olgudur. Başarıya ulaşmada; sorumluluk duyma, ulaşılabilir hedefler belirleyip planlı ve kararlı çalışma zorunluluğu vardır. Bu kurallara uymanız halinde başarı mutlaka sağlanacaktır.

 

Saygıdeğer veliler,

Karneler sadece öğrencilerimizin başarı veya başarısızlığını göstermez. Aynı zamanda okulda görevli yönetici, öğretmenlerle ebeveynlerin ve hatta aile fertlerinin başarı veya başarısızlıklarını göstermektedir.

 

Başarıyı veya başarısızlığı sadece çocuklarımıza mal etmek doğru değildir. Sevgili yavrularımızı başarılarından dolayı kutlayalım, ödüllendirelim. Başarısız olan çocuklarımız ve gençlerimizi kırmadan, incitmeden uyaralım. Başarısızlıklarının nedenlerini birlikte tespit etmeye çalışalım.

 

Başarılı olan öğrencilerle kıyaslama veya cezalandırma gibi uygun olmayan davranışlar içine asla girmeyelim. Eğitimde esas olan ödüllendirmedir. Ceza ile bir sonuç almak mümkün değildir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimizi yönetici ve öğretmenlerimizi bir kez daha başarılarından dolayı tebrik ediyor, sağlık, afiyet ve mutluluk dolu bir tatil geçirerek II. Yarıyıla daha zinde ve hazırlıklı olarak başlamalarını temenni ediyorum.

 

 

Cemal AKBIYIK

İl Milli Eğitim Müdürü